Žena vydržela 95 dní běhat maraton. Novou světovou rekordmanku zastavil až covid

Magazín Magazín
15. 11. 2021 13:15
Uběhnout maraton je pro většinu smrtelníků natolik vysoký cíl, že si na něj troufnou maximálně jednou či dvakrát za život. Osmadvacetiletá Alyssa Clarková z města Burlington v severoamerickém Vermontu však zvládala trasu o 42,2 kilometrech zdolávat každý den po dobu více než tří měsíců. Dostala se díky tomu do Guinnessovy knihy rekordů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Alyssa Clarková se stala novou světovou rekordmankou. Žádná jiná žena totiž dosud neběžela maraton 95 po sobě jdoucích dní. "Když jsem s maratonskou výzvou začínala, vůbec jsem si neplánovala, že vydržím takhle dlouho a bude ze mě rekordmanka. Pořád jsem trochu v šoku, že se mi to podařilo, a jsem za to moc vděčná," uvedla běžkyně pro zpravodajský web stanice CNN.

Clarková již dříve trénovala na extrémní závody, které bývají ještě delší než maratonské trati. Do výzvy se pustila až ve chvíli, kdy byla klání, na která se připravovala, kvůli pandemii koronaviru zrušena. Její manžel, který se živí jako námořník, navíc kvůli lockdownu v březnu 2020 uvízl v italské Neapoli, a tak žena hledala něco, čím by přebila pocit nejistoty.

Lockdown měl původně trvat jen dva týdny, a tak počítala s tím, že poběží 14 dní. Jak se ale epidemická situace dál zhoršovala, musela Clarková obtížnost svého předsevzetí zvýšit. Nejnáročnější podle ní bylo, aby si ani na jeden den nedala s běháním přestávku. "Nemohla jsem to přece vzít zpátky. Stačilo by, kdybych maraton jednou nedokončila, a druhý den už bych se k němu nedokopala," zdůraznila sportovkyně.

Až po 25 dnech běhání si podle svých slov zjistila, jaký byl dosavadní rekord. Pocházel z roku 2015, kdy Alice Burchová z Anglie dokázala maraton zopakovat 60 dní za sebou. Když si Clarková uvědomila, že má polovinu předchozího rekordu už za sebou, řekla si, že by laťku mohla zvýšit třeba na sto dní po sobě.

Kulatého čísla se nakonec téměř dotkla, a maraton dokonce nevynechala ani v den, kdy cestovala z Itálie na Floridu. Tehdy si svých 42 kilometrů zaběhla při mezipřistání na vojenské základně v Německu. Vysněnou stovku jí překazila až bolest v hrudníku a brzy nato zjistila, že má stejně jako její manžel pozitivní test na onemocnění covid-19.

Přestože už se Clarková zotavila, do zdolávání dalšího světového rekordu se zatím pouštět nechce. Vadí jí totiž, že když si chce člověk nechat do Guinnessovy knihy rekordů připsat nějaké prvenství, musí absolvovat poměrně zdlouhavý schvalovací proces. Brzy se ovšem utká s dalšími běžci v závodu Pinhoti Trail, který se rozkládá na trati o délce 335 mil (539 kilometrů) mezi Alabamou a Georgií.

Mohlo by vás zajímat: Většina lidí běhá špatně a v nevhodných botách, ty špičkové vám uškodí, říká Škorpil

Pokud běháte jako 90 % lidí, tak běháte špatně. A špičkové boty předpokládají, že máte vynikající styl a vynikající výkonnost, říká ultramaratonec. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy