Žena vrátila artefakty z Pompejí, které před 15 roky ukradla. Nosily jí smůlu

ČTK ČTK
13. 10. 2020 10:03
Kanadská turistka, která před 15 lety ukradla v italských Pompejích dva kousky mozaiky, části amfory a kousek keramiky, nyní "suvenýry" poslala zpět s omluvným dopisem, v němž tvrdí, že zmíněné předměty jsou "prokleté".
Pompeje
Pompeje | Foto: Reuters

Žena, která se podepsala jen jako Nicole, navštívila ruiny Pompejí v roce 2005, kdy jí bylo něco přes 20 let. Artefakty prý ukradla proto, že chtěla mít kousek historie, jaký nemá nikdo jiný. Nyní je ale přesvědčená, že právě tyto předměty mohou za vlnu smůly a neštěstí, která ji od té doby pronásleduje - včetně rakoviny prsu, jež ji postihla už dvakrát, a finančních těžkostí, napsal zpravodajský server The Guardian.

"Je v nich tolik negativní energie spojené s tím místem plným zkázy… prosím, dejte je zpátky, přinášejí smůlu," napsala v dopise, který poslala do místní cestovní kanceláře.

Pompeje zasypal sopečný popel při katastrofické erupci sopky Vesuv v roce 79 našeho letopočtu. Místo patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím v Itálii a po celé roky se potýká s problémem návštěvníků toužících po nelegálně získaném suvenýru.

Balíček od Nicole obsahoval také další omluvný dopis od kanadského manželského páru, který se stejně jako ona rozhodl vrátit několik kamenů, jež z Pompejí odvezl v roce 2005.

"Vzali jsme je, aniž bychom pomysleli na bolest a utrpení, které ty ubohé duše během erupce Vesuvu a hrozivé smrti zažily," napsali manželé. "Je nám to líto, prosím, odpusťte nám naše hrozné rozhodnutí. Kéž jejich duše odpočívají v pokoji."

Během let se do Pompejí vrátilo tolik ukradených artefaktů společně s omluvnými dopisy, že se správa této památky rozhodla vytvořit muzeum, kde tyto předměty vystavuje.

Mohlo by vás zajímat: Nebožák z Pompejí

V Pompejích nalezli kostru muže, který zemřel při erupci Vesuvu v roce 79 př. n. l. Zřejmě nestačil kvůli nemocné noze utéct a spadl na něj kvádr. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy