Žena v letadle porodila syna. Dítě by mělo celý život létat zdarma, smáli se pasažéři

Magazín Magazín
12. 10. 2020 8:55
Letadlo bylo právě na cestě mezi indickými městy Dillí a Bengalúru, když na jednu z pasažérek přišly porodní kontrakce. Palubní posádka naštěstí rychle zareagovala, vytvořila v letadle improvizovaný porodní sál a s jednou z cestujících, která byla shodou okolností gynekoložka, pomohla ženě přivést dítě na svět.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Pasažérka středečního letu z Dillí do Bengalúru porodila na cestě mezi dvěma indickými městy syna. Dítěti pomohla na svět palubní posádka letecké společnosti IndiGo a při porodu asistovala také zkušená gynekoložka Shailaja Vallabhaneniová, která byla šťastnou náhodou jednou z cestujících. Informoval o tom zpravodajský web televizní stanice Sky News.

Žena měla podle lékařů termín porodu stanovený na pozdější datum, a její syn tak přišel na svět předčasně. Let měla povolený, protože ještě nebyla ve 32. týdnu těhotenství. Zaměstnanci letecké společnosti ale zareagovali pohotově a cestující je za jejich práci náležitě ocenili.

"Letušky během pár minut vytvořily podmínky jako v běžné nemocnici a ještě během letu jsme uslyšeli pláč novorozeného dítěte. Díky bohu i celé posádce," napsal na Twitteru jeden z pasažérů Prabhu Stavarmath.

"Je skvělé vědět, že palubní posádka v letadle není jen od toho, aby lidem dolévala čaj a kávu, ale že je letecký personál dobře vytrénovaný zvládnout jakoukoli situaci včetně porodu dítěte," vyzdvihl na sociální síti další z cestujících Moses Marton. "Chlapec by teď měl dostat poukaz na celoživotní létání zdarma," žertoval zase Nagarjun Dwarakanath.

Není to přitom poprvé, co žena porodila dítě v průběhu cesty vzdušnou dopravou. V uplynulém měsíci se například pilot společnosti EgyptAir při letu z Káhiry do Londýna pustil do nouzového přistání v Německu, aby se pasažérka, která cítila kontrakce, včas dostala do nemocnice. Nakonec ale žena s pomocí přítomného lékaře porodila holčičku dřív, než letadlo dosedlo na zem.

Video: Porod doma? Riskujete zdraví matky i dítěte, v Česku nejsou pro domácí porod podmínky, říká Pařízek

V domácím prostředí nikdo nepozná, jestli se dítě v břiše dusí nebo ne, jejich propagátoři jsou jen malá skupina lidí, která je hodně slyšet. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kaczyński: Protesty proti omezení potratů budou stát mnoho životů

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) v prohlášení varoval, že protesty proti nálezu ústavního soudu, kterým se prakticky ruší možnost legálních potratů, budou stát životy mnoha lidí. Polsko podobně jako jiné evropské země zažívá strmý nárůst případů koronavirové infekce.

Lidé, kteří protesty svolávají, se podle Kaczyńského dopouštějí veřejného ohrožení, tedy trestného činu. "Vážného trestného činu," podotkl šéf PiS, který od nedávna zastává i post vicepremiéra, jenž dohlíží na resorty obrany, vnitra a spravedlnosti.

"Stát má právo, ale také povinnost se takovým akcím postavit," řekl šéf národně-konzervativní strany, který je považován za nejmocnějšího politika v Polsku.

Vlna protestů se v Polsku zvedla poté, co ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, minulý týden shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy