Žena kdákala a kokrhala. Myslela si, že je slepice, podle vědců byla příčinou deprese

Magazín Magazín
29. 7. 2020 13:03
V Belgii se před časem objevil podivný případ ženy, kterou odvezla záchranná služba, protože tvrdila, že se cítí jako slepice, a ilustrovala to kdákáním a kokrháním. Vědci z univerzity v Lovani nyní zjistili, že případy zoantropie, kdy člověk trpí utkvělou představou, že je zvířetem, mohou být projevem hlubších psychických problémů včetně deprese.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Čtyřiapadesátiletá Belgičanka nikdy neužívala tvrdší drogy, ani neměla problémy s alkoholem. Přesto ji její bratr před časem našel v zahradě, kde kdákala jako slepice, a pak dokonce zakokrhala jako kohout.

Když na místo přijeli záchranáři, sdělila jim, že se cítí jako drůbež a pociťuje nové vjemy ve svých končetinách. Záchvat následně odezněl, ženu už podobné myšlenky nikdy netrápily, a když jí podivný incident připomněli její blízcí, nevybavovala si ho a připadala si trapně.

Podle vědců z katolické univerzity v Lovani, kteří se případem dále zabývali, šlo o zoantropii, fenomén, kdy člověk trpí utkvělou představou, že se proměnil ve zvíře. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Lidé, které zoantropie postihne, obvykle dovedou svému okolí jen těžko vysvětlit, co se v nich odehrává. V historii se už objevily případy, kdy se postižení cítili jako pes, lev, tygr, hyena, žralok, krokodýl, nosorožec, kanec, či dokonce včela. Mezi lety 1850 a 2012 přitom vzniklo jen 56 studií, které by jev odborně popisovaly.

Zoantropie může souviset i se schizofrenií

Výzkumníci z Lovaně zjistili, že žena, která si připadala jako drůbež, měla už dvě dekády fungující partnerský vztah i stabilní zaměstnání v oboru farmacie, do něhož se rok po incidentu vrátila. Od smrti jednoho člena své rodiny ovšem trpěla depresí a stejný zármutek trápil také další její příbuzné.

V odborném článku, který vyšel v medicínském časopise Tijdschrift voor Psychiatrie, vědci upozorňují, že zoantropie bývá projevem hlubších psychických poruch. Může souviset se schizofrenií, psychotickou depresí i bipolární poruchou.

Její symptomy se mohou projevovat pouhou hodinu, ale klidně i několik dekád. Častěji se pak zoantropie vyskytuje mezi obyvateli rurálních oblastí než těch průmyslových.

Pokud lidé začnou zažívat nezvyklé pocity ve svých končetinách, psychiatři doporučují, aby si nechali vyšetřit mozek pomocí EEG. "Zoantropie je natolik vzácná klinická diagnóza, že jí stále plně nerozumíme. V některých případech nemusí být její příčinou ani psychické problémy a může být jen důsledkem mozkových dysfunkcí," uvedli autoři studie.

Jestli je vám těžko, nečekejte s pomocí, říká psycholog: 

Někdo v krizi začne být tvořivý, někdo se stane koncentrátem sebe sama, lidé s tendencí k úzkostem padají do paniky. Linka Anténa poskytne pomoc. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Fotbalisté Olomouce zdolali Vlašim 2:1 a jsou prvními osmifinalisty MOL Cupu

Fotbalisté Olomouce ve 3. kole MOL Cupu vyhráli ve Vlašimi 2:1 a stali se prvními osmifinalisty tohoto pohárového ročníku. Hanácký favorit se s druholigovým soupeřem trápil, vítězný gól vstřelil Kryštof Daněk až v 79. minutě.

Olomoučtí začali ve Vlašimi dobře a už v šesté minutě je poslal do vedení Zmrzlý. Hráči Sigmy pojistku nepřidali, blízko byl Hála, ale autor šesti gólů v ligové sezoně napálil břevno.

Šance měli i domácí a v 66. minutě srovnal Broukal hlavou po rohu. V závěru duel rozhodl Daněk, který zakončil akci Šípa a Hály.

Zdroj: ČTK
Další zprávy