Žena kdákala a kokrhala. Myslela si, že je slepice, podle vědců byla příčinou deprese

Magazín Magazín
29. 7. 2020 13:03
V Belgii se před časem objevil podivný případ ženy, kterou odvezla záchranná služba, protože tvrdila, že se cítí jako slepice, a ilustrovala to kdákáním a kokrháním. Vědci z univerzity v Lovani nyní zjistili, že případy zoantropie, kdy člověk trpí utkvělou představou, že je zvířetem, mohou být projevem hlubších psychických problémů včetně deprese.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Čtyřiapadesátiletá Belgičanka nikdy neužívala tvrdší drogy, ani neměla problémy s alkoholem. Přesto ji její bratr před časem našel v zahradě, kde kdákala jako slepice, a pak dokonce zakokrhala jako kohout.

Když na místo přijeli záchranáři, sdělila jim, že se cítí jako drůbež a pociťuje nové vjemy ve svých končetinách. Záchvat následně odezněl, ženu už podobné myšlenky nikdy netrápily, a když jí podivný incident připomněli její blízcí, nevybavovala si ho a připadala si trapně.

Podle vědců z katolické univerzity v Lovani, kteří se případem dále zabývali, šlo o zoantropii, fenomén, kdy člověk trpí utkvělou představou, že se proměnil ve zvíře. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Lidé, které zoantropie postihne, obvykle dovedou svému okolí jen těžko vysvětlit, co se v nich odehrává. V historii se už objevily případy, kdy se postižení cítili jako pes, lev, tygr, hyena, žralok, krokodýl, nosorožec, kanec, či dokonce včela. Mezi lety 1850 a 2012 přitom vzniklo jen 56 studií, které by jev odborně popisovaly.

Zoantropie může souviset i se schizofrenií

Výzkumníci z Lovaně zjistili, že žena, která si připadala jako drůbež, měla už dvě dekády fungující partnerský vztah i stabilní zaměstnání v oboru farmacie, do něhož se rok po incidentu vrátila. Od smrti jednoho člena své rodiny ovšem trpěla depresí a stejný zármutek trápil také další její příbuzné.

V odborném článku, který vyšel v medicínském časopise Tijdschrift voor Psychiatrie, vědci upozorňují, že zoantropie bývá projevem hlubších psychických poruch. Může souviset se schizofrenií, psychotickou depresí i bipolární poruchou.

Její symptomy se mohou projevovat pouhou hodinu, ale klidně i několik dekád. Častěji se pak zoantropie vyskytuje mezi obyvateli rurálních oblastí než těch průmyslových.

Pokud lidé začnou zažívat nezvyklé pocity ve svých končetinách, psychiatři doporučují, aby si nechali vyšetřit mozek pomocí EEG. "Zoantropie je natolik vzácná klinická diagnóza, že jí stále plně nerozumíme. V některých případech nemusí být její příčinou ani psychické problémy a může být jen důsledkem mozkových dysfunkcí," uvedli autoři studie.

Jestli je vám těžko, nečekejte s pomocí, říká psycholog: 

Někdo v krizi začne být tvořivý, někdo se stane koncentrátem sebe sama, lidé s tendencí k úzkostem padají do paniky. Linka Anténa poskytne pomoc. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spojené státy sníží počet vojáků v Afghánistánu, na místě jich zůstane pět tisíc

Spojené státy plánují snížit počet svých vojáků v Afghánistánu do konce listopadu na méně než 5000, řekl to podle agentury Reuters v sobotu americký ministr obrany Mark Esper. V rozhovoru s televizí Fox News tak upřesnil vyjádření prezidenta Donalda Trumpa z počátku týdne. USA mají nyní v Afghánistánu asi 8600 vojáků. Ke snižování jejich počtu se zavázaly v únoru v dohodě s afghánským hnutím Tálibán.

Trump už 3. srpna v rozhovoru s reportérem zpravodajského webu Axios uvedl, že do listopadu bude počet amerických vojáků v Afghánistánu snížení na "pravděpodobně někde mezi 4000 až 5000".

Nynější snižování počtu vojáků v Afghánistánu vychází z dohody, kterou USA podepsaly na konci února s radikálním hnutím Tálibán. Dohoda předpokládá, že do 135 dnů od jejího podpisu zůstane v Afghánistánu z původních 13 tisíc amerických vojáků 8600 mužů a žen ve zbrani. Tohoto počtu dosáhly USA v červnu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

OKD se připravuje na obnovení těžby, navýší počet zaměstnanců v dolech

Zaměstnanci těžební společnosti OKD začnou od pondělí připravovat všechna pracoviště černouhelné firmy na opětovné obnovení těžby. Ve všech dolech byla na několik týdnů přerušena kvůli koronavirové nákaze, která se mezi horníky rozšířila.

"Od pondělí 10. srpna začínají důlní zaměstnanci OKD připravovat pracoviště na obnovení těžby po několikatýdenní odstávce. Musíme zkontrolovat veškerá zařízení, stroje a tak dále. Jakmile bude vše v pořádku, těžbu spustíme na všech čtyřech lokalitách. Mělo by se tak stát během několika dní," řekla mluvčí společnosti Naďa Chattová.

Dodala, že od pondělí se tak začne postupně navyšovat počet důlních pracovníků o stovky. Podle mluvčí se do práce po prodělaném onemocnění koronavirem vrátilo už přes 800 zaměstnanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy