Žena kdákala a kokrhala. Myslela si, že je slepice, podle vědců byla příčinou deprese

Magazín Magazín
29. 7. 2020 13:03
V Belgii se před časem objevil podivný případ ženy, kterou odvezla záchranná služba, protože tvrdila, že se cítí jako slepice, a ilustrovala to kdákáním a kokrháním. Vědci z univerzity v Lovani nyní zjistili, že případy zoantropie, kdy člověk trpí utkvělou představou, že je zvířetem, mohou být projevem hlubších psychických problémů včetně deprese.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Čtyřiapadesátiletá Belgičanka nikdy neužívala tvrdší drogy, ani neměla problémy s alkoholem. Přesto ji její bratr před časem našel v zahradě, kde kdákala jako slepice, a pak dokonce zakokrhala jako kohout.

Když na místo přijeli záchranáři, sdělila jim, že se cítí jako drůbež a pociťuje nové vjemy ve svých končetinách. Záchvat následně odezněl, ženu už podobné myšlenky nikdy netrápily, a když jí podivný incident připomněli její blízcí, nevybavovala si ho a připadala si trapně.

Podle vědců z katolické univerzity v Lovani, kteří se případem dále zabývali, šlo o zoantropii, fenomén, kdy člověk trpí utkvělou představou, že se proměnil ve zvíře. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Lidé, které zoantropie postihne, obvykle dovedou svému okolí jen těžko vysvětlit, co se v nich odehrává. V historii se už objevily případy, kdy se postižení cítili jako pes, lev, tygr, hyena, žralok, krokodýl, nosorožec, kanec, či dokonce včela. Mezi lety 1850 a 2012 přitom vzniklo jen 56 studií, které by jev odborně popisovaly.

Zoantropie může souviset i se schizofrenií

Výzkumníci z Lovaně zjistili, že žena, která si připadala jako drůbež, měla už dvě dekády fungující partnerský vztah i stabilní zaměstnání v oboru farmacie, do něhož se rok po incidentu vrátila. Od smrti jednoho člena své rodiny ovšem trpěla depresí a stejný zármutek trápil také další její příbuzné.

V odborném článku, který vyšel v medicínském časopise Tijdschrift voor Psychiatrie, vědci upozorňují, že zoantropie bývá projevem hlubších psychických poruch. Může souviset se schizofrenií, psychotickou depresí i bipolární poruchou.

Její symptomy se mohou projevovat pouhou hodinu, ale klidně i několik dekád. Častěji se pak zoantropie vyskytuje mezi obyvateli rurálních oblastí než těch průmyslových.

Pokud lidé začnou zažívat nezvyklé pocity ve svých končetinách, psychiatři doporučují, aby si nechali vyšetřit mozek pomocí EEG. "Zoantropie je natolik vzácná klinická diagnóza, že jí stále plně nerozumíme. V některých případech nemusí být její příčinou ani psychické problémy a může být jen důsledkem mozkových dysfunkcí," uvedli autoři studie.

Jestli je vám těžko, nečekejte s pomocí, říká psycholog: 

Někdo v krizi začne být tvořivý, někdo se stane koncentrátem sebe sama, lidé s tendencí k úzkostem padají do paniky. Linka Anténa poskytne pomoc. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených 10. srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty. Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, je však další ukázkou zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy