Zemřít pro své děti? Ne, děkuji, říká každý druhý rodič

ČTK ČTK
4. 9. 2013 13:00
Americký časopis Vanity Fair provedl zvláštní průzkum
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

New York - Jen 55 procent Američanů by bylo ochotno zemřít pro svoje děti. Podobný záměr by v případě jejich životního partnera ale bylo připraveno splnit již jen 12 procent z nich a za vlast by jich padlo jen pět procent.

Vyplývá to z průzkumu zveřejněného v úterý časopisem Vanity Fair, podle kterého si nejvíce respondentů vybralo britskou princeznu Dianu z celebrit, u nichž by si nejvíce přáli, aby opět mohly žít.

Zatímco pro Dianu hlasovalo v poněkud morbidní anketě 35 procent dotázaných, 14 procent by bylo spíše pro zemřelého spoluzakladatele počítačové firmy Apple Steva Jobse a 11 procent pro pěvecké hvězdy Michaela Jacksona a Whitney Houstonovou.

Co se vlastní ochoty zemřít týče, jen deset Američanů by bylo připraveno tak učinit za své rodiče nebo náboženství. Z ankety také vyplývá, že zemřít dřív než jeho životní partner chce 70 procent mužů, zatímco ženy si tolik z možnosti náhlého osamění hlavu zase nedělají. Zemřít dřív jich chce jen 46 procent.

Deset roků záhadných úmrtí: Svoboda, Brodský a Muk:

Také jen čtvrtina (24 procent) Američanů by byla ochotná se nechat zmrazit, byť zadarmo, s nadějí na oživení v pozdějších časech například kvůli možnosti uzdravení z neléčitelné nemoci. Poměr lidí uvažujících o zmrazení stoupá na 39 procent, pokud jsou ve věku od 18 do 34 let.

Také 84 procent dotázaných by si přálo, aby jejich pohřeb provázel smích spojený s dobrým jídlem a pitím. Jako nejhorší místo pro rozprášení svého popela považují účastníci průzkumu bar nebo nákupní středisko.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Čína kritizuje kroky Američanů kvůli Hongkongu, hrozí "protiútokem"

Rozhodnutí USA ukončit zvláštní vztah s Hongkongem a další zásahy proti Číně se podle Pekingu setkají s tvrdými protiopatřeními. Kroky, které Washington oznámil minulý týden v reakci na čínským parlamentem podpořený bezpečnostní zákon o Hongkongu, v pondělí kritizovalo čínské ministerstvo zahraničí.

"Jakákoliv prohlášení nebo kroky proti čínským zájmům se setkají s tvrdým protiútokem," uvedl mluvčí ministerstva. Zopakoval také, že žádná cizí země nemá právo zasahovat do záležitostí Hongkongu a pevninské Číny.

Čínský parlament ve čtvrtek na svém plenárním zasedání schválil přijetí nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong. Nová právní norma má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Bezpečnostní orgány Pekingu budou moci na základě normy zřídit v Hongkongu úřady, které budou dohlížet na národní bezpečnost.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Růžička bude opět hrát pod svým otcem, ze Sparty míří do Hradce

Hokejový útočník Vladimír Růžička zamířil po odchodu z týmu pražské Sparty do Hradce Králové. Bude tak opět hrát pod vedením svého otce Vladimíra, který se stal začátkem dubna hlavním vládcem střídačky Východočechů. Jednatřicetiletý Růžička uzavřel s Mountfieldem dvouletou smlouvu.

Zkušený útočník posílil ambiciózní klub krátce poté, co byl oznámen odchod jednoho z ofenzivních tahounů v minulé sezoně Matěje Chalupy. Jednadvacetiletý hráč uzavřel v NHL dvouletý kontrakt s Chicagem.

"Již delší dobu jsme sháněli kreativního centra, který by nám pomohl zlepšit přesilové hry, byl silný na puku, úspěšný na vhazování a samozřejmě uměl dát gól. To vše Vláďa splňuje. Slibujeme si od něj především zlepšení přesilových her a produktivity," uvedl pro web královéhradeckého klubu generální manažer Aleš Kmoníček.

před 45 minutami

Kladivář Hájek se blýskl nejlepším českým výkonem od roku 2016

Kladivář Patrik Hájek předvedl na víkendovém mítinku v Kolíně nejlepší český výkon za poslední čtyři roky. Jednadvacetiletý vrhač Dukly Praha zvítězil na Memoriálu Josefa Hájka hodem dlouhým 72,02 metru. Aktuální český vicemistr si zlepšil osobní rekord téměř o pět metrů a zařadil se na desáté místo v historických domácích tabulkách. Dál hodil naposledy v roce 2016 někdejší bronzový medailista z mistrovství světa Lukáš Melich (75,97).

Dnes začne atletická sezona naplno velkolepým projektem českého svazu "Spolu na startu". Závodit se bude na 173 stadionech po celé zemi. V Kladně, Plzni a právě Kolíně budou na startu reprezentanti

Další zprávy