reklama
 
 

Zemřela francouzská módní návrhářka Rykielová. Bojovnici za osvobození žen bylo 86 let

25. 8. 2016
Ve věku 86 let ve čtvrtek v Paříži zemřela Sonia Rykielová, zakladatelka stejnojmenného francouzského módního domu. S odvoláním na rodinu zesnulé, která trpěla Parkinsonovou chorobou, to uvedla francouzská média.

Francouzská módní návrhářka Sonia Rykielová zemřela ve věku 86 let, podle pozůstalých trpěla Parkinsonovou chorobou.

Tvorba Rykielové se od konce 60. let vyznačovala především duhovými a jinými proužky.

Rodilá Pařížanka nebyla podle francouzských médií jen slavnou návrhářkou, ale také bojovnicí za osvobození žen. Prosazovala stírání rozdílů mezi muži a ženami obecně. Zvlášť byla pro osvobození jejich těl při odívání, například odmítáním podprsenek. Prosazovala v ženské módě upravenost, ale současně velkou uvolněnost.

Firma známá pruhovanými vlněnými svetry a šaty v zářivých barvách byla založena v roce 1968. Značka Sonia Rykiel byla dlouho jedním z posledních rodinných výrobců luxusního zboží ve Francii, spolu s firmou Hermés. V roce 2012 se ale stala jejím většinovým vlastníkem Hongkongská investiční firma Fung Brands.

Firma Sonia Rykiel měla v minulých letech kolem 360 zaměstnanců a své výrobky nabízela ve více než 30 zemích prostřednictvím šedesátky vlastních butiků a dalších asi 2000 obchodů.

autor: ČTK | 25. 8. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama