Zemřela aktivistka Lucie Bittalová, která vyzývala k prevenci rakoviny

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 21. 11. 2015 12:46
Ve 27 letech v pátek večer zemřela Lucie Bittalová. Veřejnost ji zná zejména kvůli kampani Měsíc raka. Bittalová v ní vyzývala k prevenci rakovinou děložního čípku. V minulosti spolupracovala také s Úřadem vlády na kampani proti rasismu.
Lucie Bittalové bylo 27 let.
Lucie Bittalové bylo 27 let. | Foto: DVTV

Praha - V pátek večer zemřela aktivistka Lucie Bittalová. Veřejnost ji zná zejména kvůli kampani Měsíc raka. Bittalová v ní vyzývala k prevenci rakoviny děložního čípku. Touto nemocí sama trpěla.

Bittalová zemřela ve věku 27 let. O jejím úmrtí informoval server HateFree Culture.

"Přestože onemocněla rakovinou děložního čípku, rozhodla se věnovat svůj čas a energii prevenci tohoto onemocnění u druhých prostřednictvím kampaně Měsíc raka. Říká se, že člověk svůj 'boj' prohraje. Ona ho vyhrála pro spoustu žen, kterým tím zachránila život. Bude nám moc chybět," napsal server.  

Za kampaň Měsíc raka Bittalovou před měsícem zvolili účastníci PR Summitu na pražském Žofíně PR osobností roku.

Lucie Bittalová se stala známou loni v létě, kdy sabotovala protiromskou demonstraci falešného asistenta exministra Kavana Lukáše Kohouta. Tak dlouho mu naoko slibovala pomoc s ozvučením akce, až Kohout na stupínku marně napínal hlasivky, co to šlo. Spolupracovala také s Úřadem vlády na kampani proti rasismu.

Na rakovinu děložního čípku ročně zemřou až čtyři stovky Češek. Stěr z děložního hrdla, na který by žena měla chodit jednou za rok, přitom dokáže odhalit nejen samotné onemocnění, ale i takzvané přednádorové stavy. Několik minut trvající vyšetření tak může rakovinu zastavit včas.

"I přesto se u nás na asi padesát procent případů přijde až v pokročilém stádiu. To mi přijde strašně moc, když je to takhle jednoduché. Když jsem si tohle uvědomila, tak jsem si řekla, že tu kampaň prostě musím udělat," vysvětlovala Lucie Bittalová v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz letos v létě.

Odborníci se shodují, že plošné využívání screeningu v kombinaci s očkováním by mohlo vést až k vymýcení rakoviny děložního čípku. Podle Sdružení soukromých gynekologů ale na každoroční prohlídky ke gynekologovi chodí jen polovina žen.

 

Právě se děje

Další zprávy