Zemřel Zdeněk Srstka, kaskadérovi a herci z pořadu Chcete mě? bylo 83 let

Magazín Magazín
29. 7. 2019 13:51
Srstka zemřel v pondělí 29. července v ranních hodinách, píše server Lidovky.cz s odvoláním na hercova syna. Kaskadér a herec byl dlouhá léta hlavní tváří pořadu Chcete mě?, kde hledal nový domov opuštěným psům. Z dalších rolí se nejznámějšími staly ty ve filmech z dílny Smoljak-Svěrák, například v komedii Marečku, podejte mi pero!, z níž pochází Srstkova slavná věta "Hliník se odstěhoval do Humpolce".

Srstkův zdravotní stav byl v posledních měsících velmi komplikovaný, špatně chodil a od února ani nevycházel z domu.

Srstka se objevil ve více než stovce filmů a televizních inscenací. Od poloviny 90. let se zpěvačkou Martou Kubišovou moderoval pořad Chcete mě?, v němž hledal nový domov pro psy a kočky z útulků. V roce 1960 se také jako vzpěrač zúčastnil olympijských her v Římě.

Srstka byl známý jako herec spíše malých, ale nezapomenutelných rolí. Před kamerou debutoval v roce 1962 ve snímku Tarzanova smrt, větší popularitu mu ale získala až role jednoho z pistolníků v parodii Limonádový Joe (1964). Zřejmě nejznámější roli ztvárnil ve filmu Marečku, podejte mi pero!.

Hliník se odstěhoval do Humpolce. Připomeňte si Zdeňka Srstku v legendární scéně | Video: Česká televize

Objevil se i v řadě seriálů, například v Sanitce, Návštěvnících, Létajícím Čestmírovi, Dobrodružství kriminalistiky nebo Četnických humoreskách. V 80. letech bavil diváky v pořadu Možná přijde i kouzelník.

Srstka se narodil 26. září 1935 v Praze. Vyučil se v pražském ČKD elektromechanikem a od mládí se aktivně věnoval sportu (boxu, vzpírání a zápasu). V roce 1957 vybojoval ve vzpírání bronzovou medaili na ME a v roce 1960 na OH v Římě skočil devátý z dvaceti.

Filmu ani kaskadérství se Srstka nikdy nevěnoval na plný úvazek. Pracoval například jako energetik v Uhříněvsi a od roku 1968 více než 30 let jako správce údržbářů a zahradníků na kolejích ČVUT.

Potom nějaký čas mimo jiné provozoval hospodu na Strahově a přitom neustále sportoval. Ještě v 69 letech se stal mistrem Evropy ve bench pressu ve veteránech.

Poslední rozloučení proběhne pouze v rodinném kruhu. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Na jihu Francie se zřítil visutý most, do řeky spadlo několik aut. Nejméně jeden člověk zemřel

Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si v pondělí ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko jihofrancouzského města Toulouse. Několik dalších lidí se stále pohřešuje, informovala s odvoláním na zástupce místních úřadů agentura AFP. Do řeky Tarn se zřítilo osobní auto, nákladní vůz a možná ještě dodávka. Příčina neštěstí zatím není známa.

Visutý silniční most, který se zřítil, spojoval obce Mirepoix-sur-Tarn a Bessiéres, které leží zhruba 25 kilometrů severně od Toulouse. Byl dlouhý 155 metrů a široký 6,5 metru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy