Zemřel Zdeněk Srstka, kaskadérovi a herci z pořadu Chcete mě? bylo 83 let

Magazín Magazín
29. 7. 2019 13:51
Srstka zemřel v pondělí 29. července v ranních hodinách, píše server Lidovky.cz s odvoláním na hercova syna. Kaskadér a herec byl dlouhá léta hlavní tváří pořadu Chcete mě?, kde hledal nový domov opuštěným psům. Z dalších rolí se nejznámějšími staly ty ve filmech z dílny Smoljak-Svěrák, například v komedii Marečku, podejte mi pero!, z níž pochází Srstkova slavná věta "Hliník se odstěhoval do Humpolce".

Srstkův zdravotní stav byl v posledních měsících velmi komplikovaný, špatně chodil a od února ani nevycházel z domu.

Srstka se objevil ve více než stovce filmů a televizních inscenací. Od poloviny 90. let se zpěvačkou Martou Kubišovou moderoval pořad Chcete mě?, v němž hledal nový domov pro psy a kočky z útulků. V roce 1960 se také jako vzpěrač zúčastnil olympijských her v Římě.

Srstka byl známý jako herec spíše malých, ale nezapomenutelných rolí. Před kamerou debutoval v roce 1962 ve snímku Tarzanova smrt, větší popularitu mu ale získala až role jednoho z pistolníků v parodii Limonádový Joe (1964). Zřejmě nejznámější roli ztvárnil ve filmu Marečku, podejte mi pero!.

Hliník se odstěhoval do Humpolce. Připomeňte si Zdeňka Srstku v legendární scéně | Video: Česká televize

Objevil se i v řadě seriálů, například v Sanitce, Návštěvnících, Létajícím Čestmírovi, Dobrodružství kriminalistiky nebo Četnických humoreskách. V 80. letech bavil diváky v pořadu Možná přijde i kouzelník.

Srstka se narodil 26. září 1935 v Praze. Vyučil se v pražském ČKD elektromechanikem a od mládí se aktivně věnoval sportu (boxu, vzpírání a zápasu). V roce 1957 vybojoval ve vzpírání bronzovou medaili na ME a v roce 1960 na OH v Římě skočil devátý z dvaceti.

Filmu ani kaskadérství se Srstka nikdy nevěnoval na plný úvazek. Pracoval například jako energetik v Uhříněvsi a od roku 1968 více než 30 let jako správce údržbářů a zahradníků na kolejích ČVUT.

Potom nějaký čas mimo jiné provozoval hospodu na Strahově a přitom neustále sportoval. Ještě v 69 letech se stal mistrem Evropy ve bench pressu ve veteránech.

Poslední rozloučení proběhne pouze v rodinném kruhu. 

 

Právě se děje

před 24 minutami

Ministryně financí Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká takzvaného časového testu při prodeji investičních bytů. Další v dnešní Partii televize Prima Schillerová upřesnit nechtěla, protože nebyly projednány s koaliční sociální demokracií. Totéž se týká daňového osvobození příjmů z prodeje bytů.

Příjmy z prodeje investičních bytů se nedaní v případě, že je majitelé vlastní nejméně pět let, uvedla ministryně. Lhůtu by chtěla prodloužit na 15 let. Opatření by podle ministryně mohlo podpořit vlastnické bydlení lidí, kteří by byt také skutečně užívali, stát by mohl získat kolem 600 milionů korun ročně.

"Mám tam ještě tři, čtyři věci," uvedla Schillerová. Pokud by na nich byla v koalici shoda, ukončení těchto daňových výjimek by přineslo podle ní dvě až tři miliardy korun.

Koalice se nedávno dohodla na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance, který by měl fungovat vedle klasických stravenek. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna kritizovaná zejména odbory má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021.

před 34 minutami

Na cenách Goya uspěl Almodóvarův film Bolest a sláva

Sedm španělských cen Goya včetně těch za režii a nejlepší film získalo Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara. Sošku za herecký výkon na galavečeru ve své rodné Malaze převzal Antonio Banderas. V Bolesti a slávě hraje stárnoucího režiséra, jehož předobrazem byl sám Almodóvar. Pět cen dostalo drama ze španělské občanské války Mientras dure la guerra (Dokud je válka) režiséra Alejandra Amenábara. Nejlepší herečkou je Belén Cuestaová z dramatu La Trinchera Infinita (Nekonečný zákop), jež vypráví o muži skrývajícím se za frankistické diktatury ve svém domě. Cenu pro nejlepší evropský film si odnášejí Bídníci francouzského režiséra malijského původu Ladje Lye.

Zdroj: ČTK
Další zprávy