Zemřel krotitel medvědů Karel Berousek. Bylo mu 66 let

Magazín ČTK Magazín, ČTK
Aktualizováno 8. 12. 2014 17:24
Slavný cirkusový principál zemřel ve věku 66 let, pohřeb proběhne v úterý.
Karel Berousek
Karel Berousek | Foto: Profimedia.cz

Praha - Ve věku 66 let zemřel slavný krotitel medvědů a cirkusový principál Karel Berousek. TN.cz to potvrdil Berouskův syn Erik, podle kterého jeho otec trpěl cukrovkou. "Před měsícem si zlomil krček a musel ležet. Jenže z toho polehávání dostal zápal plic a zemřel," dodal.

Karel Berousek zemřel 30. listopadu, pohřeb proběhne v úterý v poledne.

Berouska proslavila po celém světě drezura medvědů, začátkem 70. let zajišťoval pod vedením svého otce Ferdinanda Berouska drezuru v oblíbené rodinné komedii Šest medvědů s Cibulkou režiséra Oldřicha Lipského.

V roce 1981 pak získal hlavní ocenění v japonském Tokiu, se svojí show hostoval i v americkém Walt Disney World Resort na Floridě. 

Karel Berousek působil naposled v cirkusu Sultán. V roce 2009 se členové tohoto starého rodu cirkusových umělců u soudu dohodli, že tento cirkus nesoucí Berouskovo jméno už je dál používat nebude. Skončil tak spor o ochrannou známku s částí rodiny z Národního cirkusu originál Berousek, která podala žalobu na další potomky rodu z jiného cirkusového kolektivu, který rovněž v názvu používal toto jméno. Spor skončil dohodou.

Karel Berousek to tehdy komentoval slovy, že jde o snahu rodiny Jiřího Berouska vzít mu jméno. Jako krotitel byl vždy zastáncem humánní drezúry, kterou spojoval s "libými pocity", nejčastěji s krmením.

Berouskovi se cirkusu věnují už sedmou generaci. Klan kočovných umělců v 19. století založil loutkoherec a žonglér Jan Berousek. Na něj navázal jeho syn Ignác, který vlastnil cirkus a věnoval se především drezuře exotických zvířat.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy