Zemřel krotitel medvědů Karel Berousek. Bylo mu 66 let

Magazín ČTK Magazín, ČTK
Aktualizováno 8. 12. 2014 17:24
Slavný cirkusový principál zemřel ve věku 66 let, pohřeb proběhne v úterý.
Karel Berousek
Karel Berousek | Foto: Profimedia.cz

Praha - Ve věku 66 let zemřel slavný krotitel medvědů a cirkusový principál Karel Berousek. TN.cz to potvrdil Berouskův syn Erik, podle kterého jeho otec trpěl cukrovkou. "Před měsícem si zlomil krček a musel ležet. Jenže z toho polehávání dostal zápal plic a zemřel," dodal.

Karel Berousek zemřel 30. listopadu, pohřeb proběhne v úterý v poledne.

Berouska proslavila po celém světě drezura medvědů, začátkem 70. let zajišťoval pod vedením svého otce Ferdinanda Berouska drezuru v oblíbené rodinné komedii Šest medvědů s Cibulkou režiséra Oldřicha Lipského.

V roce 1981 pak získal hlavní ocenění v japonském Tokiu, se svojí show hostoval i v americkém Walt Disney World Resort na Floridě. 

Karel Berousek působil naposled v cirkusu Sultán. V roce 2009 se členové tohoto starého rodu cirkusových umělců u soudu dohodli, že tento cirkus nesoucí Berouskovo jméno už je dál používat nebude. Skončil tak spor o ochrannou známku s částí rodiny z Národního cirkusu originál Berousek, která podala žalobu na další potomky rodu z jiného cirkusového kolektivu, který rovněž v názvu používal toto jméno. Spor skončil dohodou.

Karel Berousek to tehdy komentoval slovy, že jde o snahu rodiny Jiřího Berouska vzít mu jméno. Jako krotitel byl vždy zastáncem humánní drezúry, kterou spojoval s "libými pocity", nejčastěji s krmením.

Berouskovi se cirkusu věnují už sedmou generaci. Klan kočovných umělců v 19. století založil loutkoherec a žonglér Jan Berousek. Na něj navázal jeho syn Ignác, který vlastnil cirkus a věnoval se především drezuře exotických zvířat.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy