Zemřel krotitel medvědů Karel Berousek. Bylo mu 66 let

Magazín ČTK Magazín, ČTK
Aktualizováno 8. 12. 2014 17:24
Slavný cirkusový principál zemřel ve věku 66 let, pohřeb proběhne v úterý.
Karel Berousek
Karel Berousek | Foto: Profimedia.cz

Praha - Ve věku 66 let zemřel slavný krotitel medvědů a cirkusový principál Karel Berousek. TN.cz to potvrdil Berouskův syn Erik, podle kterého jeho otec trpěl cukrovkou. "Před měsícem si zlomil krček a musel ležet. Jenže z toho polehávání dostal zápal plic a zemřel," dodal.

Karel Berousek zemřel 30. listopadu, pohřeb proběhne v úterý v poledne.

Berouska proslavila po celém světě drezura medvědů, začátkem 70. let zajišťoval pod vedením svého otce Ferdinanda Berouska drezuru v oblíbené rodinné komedii Šest medvědů s Cibulkou režiséra Oldřicha Lipského.

V roce 1981 pak získal hlavní ocenění v japonském Tokiu, se svojí show hostoval i v americkém Walt Disney World Resort na Floridě. 

Karel Berousek působil naposled v cirkusu Sultán. V roce 2009 se členové tohoto starého rodu cirkusových umělců u soudu dohodli, že tento cirkus nesoucí Berouskovo jméno už je dál používat nebude. Skončil tak spor o ochrannou známku s částí rodiny z Národního cirkusu originál Berousek, která podala žalobu na další potomky rodu z jiného cirkusového kolektivu, který rovněž v názvu používal toto jméno. Spor skončil dohodou.

Karel Berousek to tehdy komentoval slovy, že jde o snahu rodiny Jiřího Berouska vzít mu jméno. Jako krotitel byl vždy zastáncem humánní drezúry, kterou spojoval s "libými pocity", nejčastěji s krmením.

Berouskovi se cirkusu věnují už sedmou generaci. Klan kočovných umělců v 19. století založil loutkoherec a žonglér Jan Berousek. Na něj navázal jeho syn Ignác, který vlastnil cirkus a věnoval se především drezuře exotických zvířat.

 

Právě se děje

Další zprávy