reklama
 
 

Zemřel "šéfkuchař století" Joël Robuchon. Proslavil se receptem na bramborovou kaši

6. 8. 2018 12:22
Francouzský šéfkuchař podlehl v pondělí ve švýcarské Ženevě rakovině. Robuchonovi bylo 73 let, o jeho úmrtí informoval francouzský deník Le Figaro. Joël Robuchon byl v roce 1989 prohlášen restauračním průvodcem Gault Millau za kuchaře století. Získal tři michelinské hvězdy za svou singapurskou restauraci, 28 ocenění od tvůrců michelinského průvodce a napsal několik kuchařek. Proslavil se především svou bramborovou kaší, ale také dalšími specialitami. Svým jménem založil restaurace celkem na třech kontinentech, kromě Paříže či Bordeaux také například v Bangkoku, Macau, Londýně nebo Las Vegas.

Joël Robuchon, pokládaný za génia špičkové gastronomie a vizionáře bourajícího zažitá pravidla, zemřel v pondělí ve věku 73 let.

"Nejslavnější francouzský šéfkuchař na světě, který si vysloužil 28 (michelinských) hvězd, odložil svou zástěru. Joël Robuchon už není a planeta gurmánů je smutná," napsal deník Le Figaro.

Robuchon podle něj podlehl rakovině, nemoc si však držel od těla a příznaky zakrýval "s odvahou a vzácnou elegancí".

Joël Robuchon byl ve světě gastronomie přirovnáván k tomu, čím je Mick Jagger na hudební scéně: žijící legendou. Televizní pořad měl již před lety a ocenění "šéfkuchař století" bylo jen jedním z mnoha, které získal.

Světový věhlas mu vynesla kombinace respektu k ingrediencím a schopnosti je dokonale upravit. Zdánlivě jednoduché postupy, vyladěné na desetiny teplotního stupně či na sekundy, Robuchona odlišovaly od jiných šéfkuchařů. Jeho recept na bramborovou kaši, citovaný šéfkuchaři v desítkách světových restaurací, byl typickou ukázkou tohoto kouzla jednoduchosti.

Navzdory své popularitě působil Robuchon na první pohled velmi civilně a nenápadně. Jeho kuchařské umění ovlivnil pobyt v Japonsku, tamní precizní práce s potravinami a respekt k surovinám.

Robuchon vydal několik kuchařek a účinkoval v gastronomických pořadech francouzských televizních kanálů.

autoři: Magazín, Reuters, ČTK | 6. 8. 2018 12:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama