Zemřel producent The Beatles George Martin známý jako pátý brouk

ČTK ČTK
9. 3. 2016 8:33
Producent slavné skupiny The Beatles George Martin zemřel. Martina "brouci" považovali za svého pátého člena. Bylo mu devadesát let. Smutnou zprávu na Twitteru oznámil Ringo Starr, bývalý bubeník skupiny. Londýnský rodák měl na rozdíl od ostatních členů The Beatles hudební vzdělání a byl pro kapelu jakýmsi hnacím motorem v jejich zářné kariéře.
Zemřel producent brouků, George Martin. (Ilustrační foto)
Zemřel producent brouků, George Martin. (Ilustrační foto) | Foto: Wikimedia Commons

Londýn - Ve věku 90 let zemřel producent skupiny The Beatles George Martin. Na Twitteru to oznámil Ringo Starr, bývalý bubeník skupiny. Martin byl považován za pátého člena této slavné britské čtyřčlenné kapely.

"Ať bůh dopřeje Georgi Martinovi klid a (jeho manželce) Judy a jeho rodině lásku," napsal na Twitteru Starr se svou ženou Barbarou Bachovou. "George bude chybět." V kondolenci mu také někdejší bubeník poděkoval za jeho laskavost.

Londýnský rodák Martin vystudoval hudební školu a po válce, kdy sloužil u námořnictva, začal pracovat v hudebním archivu BBC. Později přešel do vydavatelství Parlophone z koncernu EMI, které sídlilo na proslulé londýnské ulici Abbey Road. Právě sem dorazil na jaře 1962 manažer kapely The Beatles Brian Epstein, který doposud marně sháněl nahrávací smlouvu.

Martin se poté stal motorem kariéry The Beatles. Na rozdíl od členů kapely měl hudební vzdělání, byl schopným aranžérem a také klávesistou, který spolupracoval na několika budoucích hitech. Měl nejvýraznější vliv na konečný zvuk nahrávek a stál také za výměnou původního bubeníka kapely Peta Besta za Starra.

V roce 1965 Martin opustil EMI a spoluzaložil produkční společnost AIR. S Beatles však spolupracoval kromě alba Let It Be až do jejich rozchodu.

 

Právě se děje

Další zprávy