Zemřel komik, který dohnal k slzám smíchu miliony lidí. Zlidovělo třeba "Čapí hnízdo"

pru pru
29. 4. 2021 12:23
Ve věku 65 let zemřel slavný španělský komik Juan Joya Borja, známý jako El Risitas. Po celém světě se proslavil legendárními předělávkami svých komických scének, ke kterým lidé přidávali vtipné titulky v jiných jazycích. V Česku se nejvíce populárními stala parodická videa o Čapím hnízdě nebo zpožděném otevření tunelu Blanka.
Předělávky humoru komika jménem El Risitas bavily celý svět. | Video: Economia

Španělský komik zemřel náhle tuto středu po převezení do nemocnice ve městě Sevilla, v němž strávil celý svůj život. Už od minulého roku se po amputaci jedné nohy potýkal se zdravotními problémy, informoval sevillský deník ABCdesevilla.

El Risitas nebyl vystudovaným hercem, ani profesionálním komikem. Živil se jako číšník nebo dělník a jen velmi rád chodíval do sevillských barů, kde bavil své kamarády vtipnými historkami ze svého života.

Do povědomí španělských televizních diváků se dostal až v roce 2000 díky moderátovi Jesúsu Quinterovi, který ho začal opakovaně zvát do svého zábavního pořadu. Vtipy a smích El Risitase si brzy zamilovalo celé Španělsko. Sestřihy jeho scének získaly na Youtube už miliony zhlédnutí.

V posledních letech se jeho legendární vtipy staly zdrojem po nespočet parodických videí s falešnými titulky v jiných jazycích, než je španělština. V Česku vytvořili uživatelé sociálních sítí předělávky, kde El Risitas zesměšňuje kauzu Čapí hnízdo, zpožděné otevření tunelu Blanka nebo úspěchy lyžařky Ester Ledecké.

Parodické scénky s falešnými titulky se nestaly populárními jen v Česku. V Egyptě vytvořili s El Risitasem video, v němž Islamisté zesměšňovali tamního prezidenta. Ve Velké Británii si zase prostřednictvím sevillského komika utahovali z brexitu.

Samotný El Risitas ale o své popularitě za hranicemi Španělska zprvu vůbec nevěděl. "Ne, teď mi řekli, že budete volat. Tohle slyším poprvé," uvedl komik před dvěma lety při telefonickém rozhovoru pro Českou televizi.

Podívejte se na sestřih nejslavnějších scének španělského komika v úvodu článku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
Další zprávy