Zemřel "kmotr britské gastronomie". Slavnému šéfkuchaři Michelu Rouxovi bylo 79 let

Magazín Magazín
12. 3. 2020 14:36
Legendární francouzský kuchař zemřel doma v Berkshiru ve věku 79 let. Michel Roux byl dlouhodobě nemocný, bojoval s idiopatickou plicní fibrózou.
Michel Roux
Michel Roux | Foto: Profimedia.cz

"S hlubokým zármutkem rodina Rouxových oznamuje, že zemřel milovaný děda, otec, bratr a strýc, Michel Roux," oznámili v oficiálním prohlášení syn Alain a dcery Francine a Christine. Rodina poděkovala všem za podporu během jeho nemoci.

Roux byl společně se svým bratrem Albertem označován za kmotra moderní gastronomie ve Velké Británii. Jeho jméno je neodmyslitelně spjato s podnikem Waterside Inn, který má tři michelinské hvězdy a byl první restaurací mimo Francii, která tento prim držela 25 let. Podnik v uplynulých 18 letech vede právě Michelův syn Alain a stále si drží prestižní ocenění. 

Michel Roux zůstal po předání restaurace svému synovi v oboru, o jídle psal a objevil se v řadě gastronomických pořadů jako Saturday Kitchen či MasterChef.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Rekonstrukce státu a Milion chvilek vyzvaly Radu ČT k odkladu volby dozorčí komise

Iniciativa Rekonstrukce státu vyzvala radní České televize, aby odložili středeční volbu nové dozorčí komise Rady ČT na 8. prosince, kdy situaci posoudí sněmovní volební výbor. Rada svůj poradní orgán odvolala zřejmě v rozporu se zákonem, uvedli v úterý zástupci iniciativy Rekonstrukce státu a spolku Milion chvilek na tiskové konferenci před budovou ČT na Kavčích horách v Praze.

Radní Hana Lipovská odvolání v minulých dnech hájila, podle ní bylo v souladu se zákonem a rada k němu přistoupila s péčí řádného hospodáře. Důvodem byly vážné výhrady k práci komise. Nespokojenost vyvrcholila při projednávání směny pozemku pod ostravským studiem, ke kterému komise včas nedodala některé podklady.

Podle předsedy spolku Milion chvilek Benjamina Rolla Česká televize po 20 letech opět čelí politickým tlakům a je potřeba se jim postavit. Rada se má ve středu zabývat volbou nové komise, přestože ta stávající zřejmě nebyla odvolána v souladu se zákonem, aktualizovaným rozpočtem ČT na letošní rok nebo aktualizovanými dlouhodobými plány ČT na další čtyři roky. Tato témata může podle Rolla použít k nátlaku na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pensylvánie potvrdila výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto státu Tom Wolf, informují agentury.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy