Zemřel indický jogín, který údajně 80 let nejedl ani nepil

ČTK ČTK
27. 5. 2020 8:25
Ve věku 90 let zemřel v Indii Prahlad Džani, jogín, který o sobě tvrdil, že v posledních 80 letech nejedl ani nepil. Toto tvrzení se bezvýsledně snažili potvrdit či vyvrátit i lékaři.
Jogín Prahlad Džani o sobě tvrdil, že v posledních 80 letech nejedl ani nepil | Video: Reuters

"Zemřel stářím v úterý ráno ve svém domově," uvedl Džaniho soused z malé vesničky v západoindickém státě Gudžarát. Jogín byl převezen do nemocnice, kde ovšem lékaři pouze konstatovali smrt.

Asketa s dlouhým vousem tvrdil, že jako malému chlapci se mu zjevila bohyně a zbavila ho potřeby jíst a pít. K přežití mu prý stačila pouhá meditace. Zda Džani dlouhá desetiletí opravdu nejedl a nepil, podle agentury AFP není možné ověřit. Podle lékařů ale lidské tělo podobný půst přežít nemůže.

Jogín se podrobil vědeckým pozorováním dvakrát - v roce 2003 a 2010. Během druhého testování před deseti lety ho po dobu dvou týdnů 24 hodin denně sledoval s pomocí kamer tým indickým lékařů. Džani během této doby nejenže nepil a nejedl, ale ani nevyměšoval, uvedli poté podivení odborníci. "Tento fenomén zůstane záhadou," řekl tehdy neurolog z lékařského týmu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V domově důchodců v Unhošti hořelo, hasiči evakuovali přes 100 lidí

Hasiči v sobotu v podvečer vyjížděli k požáru v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Hořelo v prostorách, kde je kadeřnictví. Hasiči z budovy evakuovali přes 100 lidí - 87 seniorů a 16 zaměstnanců. Nikdo nebyl zraněn, pouze jedné ženě se udělalo nevolno a skončila v péči záchranářů. Po uhašení požáru a odvětrání se klienti i personál mohli do domova vrátit, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel.

Událost byla hlášena kolem 17:15. Oheň podle mluvčího zcela zachvátil kadeřnictví, které je součástí areálu. "Požár se nerozšířil, ale byly zakouřené chodby. Kvůli tomu byla nutná evakuace," uvedl Gabriel.

Domov je v centru města, kvůli zásahu byla zastavena doprava. Po necelé půlhodině se hasičům podařilo dostat plameny pod kontrolu a po 18:45 oheň zcela uhasili. Ve 20:00 zásah ukončili, na místě zůstali jen vyšetřovatelé. Co bylo příčinou požáru, zatím není známo.

Další zprávy