Zemřel herec Miroslav Kaman, proslavila ho role esenbáka v komedii Pelíšky

Magazín Magazín
29. 7. 2021 16:08
Herec Miroslav Kaman zemřel v Lipnici nad Sázavou ve věku 75 let. Nejvíce ho proslavila role policisty v dobové komedii Jana Hřebejka Pelíšky.
Miroslav Kaman
Miroslav Kaman | Foto: Profimedia.cz

Na Vysočině, ve vesnici Lipnice nad Sázavou, herec zemřel již v květnu. Zprávu o jeho úmrtí přinesl web iDnes.cz s odvoláním na místního starostu Zdeňka Rafaje a místostarostu Marka Hanzlíka. Kaman v Lipnici žil v domě s pečovatelskou službou.

K herectví se dostal až po padesátce, objevil se v menších rolích v seriálech Zdivočelá země nebo Hospoda. 

Hereckou kariéru mu nastartovala spolupráce s režisérem Janem Hřebejkem, který ho obsadil do komedie Pelíšky. Ve filmu ztvárnil svérázného esenbáka, který na školní besídce seznamuje studenty s "běžnou prací policisty". Jeho replika "No, dvě dávky" zlidověla.

Hřebejk pak Kamana obsadil i do filmu Horem pádem, dále se objevil v dramatu Oběti a vrazi nebo v komediích O život či Bony a klid 2. 

Jihlavský rodák kromě toho pracoval jako horník, závozník nebo vychovatel. 

Rozkaz zněl jasně. Známá scéna Miroslava Kamana z Pelíšků. | Video: Česká televize
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy