Zemřel herec Miroslav Kaman, proslavila ho role esenbáka v komedii Pelíšky

Magazín Magazín
29. 7. 2021 16:08
Herec Miroslav Kaman zemřel v Lipnici nad Sázavou ve věku 75 let. Nejvíce ho proslavila role policisty v dobové komedii Jana Hřebejka Pelíšky.
Miroslav Kaman
Miroslav Kaman | Foto: Profimedia.cz

Na Vysočině, ve vesnici Lipnice nad Sázavou, herec zemřel již v květnu. Zprávu o jeho úmrtí přinesl web iDnes.cz s odvoláním na místního starostu Zdeňka Rafaje a místostarostu Marka Hanzlíka. Kaman v Lipnici žil v domě s pečovatelskou službou.

K herectví se dostal až po padesátce, objevil se v menších rolích v seriálech Zdivočelá země nebo Hospoda. 

Hereckou kariéru mu nastartovala spolupráce s režisérem Janem Hřebejkem, který ho obsadil do komedie Pelíšky. Ve filmu ztvárnil svérázného esenbáka, který na školní besídce seznamuje studenty s "běžnou prací policisty". Jeho replika "No, dvě dávky" zlidověla.

Hřebejk pak Kamana obsadil i do filmu Horem pádem, dále se objevil v dramatu Oběti a vrazi nebo v komediích O život či Bony a klid 2. 

Jihlavský rodák kromě toho pracoval jako horník, závozník nebo vychovatel. 

Rozkaz zněl jasně. Známá scéna Miroslava Kamana z Pelíšků. | Video: Česká televize
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy