Zemřel herec Miroslav Kaman, proslavila ho role esenbáka v komedii Pelíšky

Magazín Magazín
29. 7. 2021 16:08
Herec Miroslav Kaman zemřel v Lipnici nad Sázavou ve věku 75 let. Nejvíce ho proslavila role policisty v dobové komedii Jana Hřebejka Pelíšky.
Miroslav Kaman
Miroslav Kaman | Foto: Profimedia.cz

Na Vysočině, ve vesnici Lipnice nad Sázavou, herec zemřel již v květnu. Zprávu o jeho úmrtí přinesl web iDnes.cz s odvoláním na místního starostu Zdeňka Rafaje a místostarostu Marka Hanzlíka. Kaman v Lipnici žil v domě s pečovatelskou službou.

K herectví se dostal až po padesátce, objevil se v menších rolích v seriálech Zdivočelá země nebo Hospoda. 

Hereckou kariéru mu nastartovala spolupráce s režisérem Janem Hřebejkem, který ho obsadil do komedie Pelíšky. Ve filmu ztvárnil svérázného esenbáka, který na školní besídce seznamuje studenty s "běžnou prací policisty". Jeho replika "No, dvě dávky" zlidověla.

Hřebejk pak Kamana obsadil i do filmu Horem pádem, dále se objevil v dramatu Oběti a vrazi nebo v komediích O život či Bony a klid 2. 

Jihlavský rodák kromě toho pracoval jako horník, závozník nebo vychovatel. 

Rozkaz zněl jasně. Známá scéna Miroslava Kamana z Pelíšků. | Video: Česká televize
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 45 minutami

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy