Zemřel herec Miroslav Kaman, proslavila ho role esenbáka v komedii Pelíšky

Magazín Magazín
29. 7. 2021 16:08
Herec Miroslav Kaman zemřel v Lipnici nad Sázavou ve věku 75 let. Nejvíce ho proslavila role policisty v dobové komedii Jana Hřebejka Pelíšky.
Miroslav Kaman
Miroslav Kaman | Foto: Profimedia.cz

Na Vysočině, ve vesnici Lipnice nad Sázavou, herec zemřel již v květnu. Zprávu o jeho úmrtí přinesl web iDnes.cz s odvoláním na místního starostu Zdeňka Rafaje a místostarostu Marka Hanzlíka. Kaman v Lipnici žil v domě s pečovatelskou službou.

K herectví se dostal až po padesátce, objevil se v menších rolích v seriálech Zdivočelá země nebo Hospoda. 

Hereckou kariéru mu nastartovala spolupráce s režisérem Janem Hřebejkem, který ho obsadil do komedie Pelíšky. Ve filmu ztvárnil svérázného esenbáka, který na školní besídce seznamuje studenty s "běžnou prací policisty". Jeho replika "No, dvě dávky" zlidověla.

Hřebejk pak Kamana obsadil i do filmu Horem pádem, dále se objevil v dramatu Oběti a vrazi nebo v komediích O život či Bony a klid 2. 

Jihlavský rodák kromě toho pracoval jako horník, závozník nebo vychovatel. 

Rozkaz zněl jasně. Známá scéna Miroslava Kamana z Pelíšků. | Video: Česká televize
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy