Zemřel vědec, cestovatel a spisovatel Vladimír Plešinger. Bylo mu 80 let

Magazín Magazín
4. 12. 2018 10:19
Obdržel řadu literárních ocenění, Kniha Konga získala hlavní cenu poroty E. E. Kische za rok 2007. Své knihy nazýval "pobytopisy". Nevycházely totiž z letmých zážitků z turistických cest, jako to bývá u klasických cestopisů, nýbrž z jeho dlouholetých pobytů v zemi.
Foto: Jiří Štika

V neděli 2. prosince 2018 zemřel ve věku 80 let geolog a cestovatel Vladimír Plešinger. Informaci přineslo nakladatelství Jota, které bylo dvorním vydavatelem jeho knih.

Vladimír Plešinger se narodil 22. září 1938 v Čestíně v Posázaví. Vystudoval geologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Jeho životní dráhu velmi ovlivnil jeho strýc, významný český cestovatel Adolf Parlesák (1908-1981).

Plešinger začal v sedmdesátých letech působit na dlouhodobých misích ve Venezuele, v Gambii a ve Středoafrické republice, později pracoval také v Tádžikistánu, Peru a Etiopii. Mimochodem v Etiopii, tehdy ještě Habeši, působil jeho strýc Adolf coby poradce tamní armády.

Zpočátku publikoval odbornou literaturu, cestopisné články a později literaturu fakturu, jež vycházela z jeho zahraničních cest. Obdržel řadu literárních ocenění, Kniha Konga získala hlavní cenu poroty E. E. Kische za rok 2007.

V titulu V zemi císaře kanibala se zabývá Středoafrickou republikou a soudem s tamním císařem, obviněným z kanibalismu. Svůj šestiletý pobyt ve Venezuele a své tamější bádání přetavil do knihy Anděl v ďábelských horách. Etiopskou přírodou a historií provází čtenáře v publikaci Na střeše Afriky.

Také své další knihy jako Na březích Gambie, Peru pod kůží či Amazonie a řeky příběhů nazývá "pobytopisy". Nevycházejí totiž z letmých zážitků na turistických nebo expedičních cestách jako klasické cestopisy, nýbrž z delších pobytů v jednotlivých zemích.

"Všechny měly příznivý ohlas a obdržely v rámci žánru významné ceny," uvádí nakladatelství Jota.

Jeho synem je diplomat Jan Plešinger, jenž jde ve šlépějích svého otce i prastrýce a dlouhodobě pobývá na misích zejména v rozvojových zemích. Jeho doménou je rozvojová pomoc pro OSN či OBSE.

Video: Čím jsou lidé jednodušší, tím víc se otevřou, všichni jsme stejní, říká cestovatel a fotograf Gábor

Nechci si dělat plány do budoucna, život je pak smutnější. Sedíme doma a přitom kolem nás jsou nádherné věci, říká cestovatel a fotograf Gábor | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy