Zemřel vědec, cestovatel a spisovatel Vladimír Plešinger. Bylo mu 80 let

Magazín Magazín
4. 12. 2018 10:19
Obdržel řadu literárních ocenění, Kniha Konga získala hlavní cenu poroty E. E. Kische za rok 2007. Své knihy nazýval "pobytopisy". Nevycházely totiž z letmých zážitků z turistických cest, jako to bývá u klasických cestopisů, nýbrž z jeho dlouholetých pobytů v zemi.
Foto: Jiří Štika

V neděli 2. prosince 2018 zemřel ve věku 80 let geolog a cestovatel Vladimír Plešinger. Informaci přineslo nakladatelství Jota, které bylo dvorním vydavatelem jeho knih.

Vladimír Plešinger se narodil 22. září 1938 v Čestíně v Posázaví. Vystudoval geologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Jeho životní dráhu velmi ovlivnil jeho strýc, významný český cestovatel Adolf Parlesák (1908-1981).

Plešinger začal v sedmdesátých letech působit na dlouhodobých misích ve Venezuele, v Gambii a ve Středoafrické republice, později pracoval také v Tádžikistánu, Peru a Etiopii. Mimochodem v Etiopii, tehdy ještě Habeši, působil jeho strýc Adolf coby poradce tamní armády.

Zpočátku publikoval odbornou literaturu, cestopisné články a později literaturu fakturu, jež vycházela z jeho zahraničních cest. Obdržel řadu literárních ocenění, Kniha Konga získala hlavní cenu poroty E. E. Kische za rok 2007.

V titulu V zemi císaře kanibala se zabývá Středoafrickou republikou a soudem s tamním císařem, obviněným z kanibalismu. Svůj šestiletý pobyt ve Venezuele a své tamější bádání přetavil do knihy Anděl v ďábelských horách. Etiopskou přírodou a historií provází čtenáře v publikaci Na střeše Afriky.

Také své další knihy jako Na březích Gambie, Peru pod kůží či Amazonie a řeky příběhů nazývá "pobytopisy". Nevycházejí totiž z letmých zážitků na turistických nebo expedičních cestách jako klasické cestopisy, nýbrž z delších pobytů v jednotlivých zemích.

"Všechny měly příznivý ohlas a obdržely v rámci žánru významné ceny," uvádí nakladatelství Jota.

Jeho synem je diplomat Jan Plešinger, jenž jde ve šlépějích svého otce i prastrýce a dlouhodobě pobývá na misích zejména v rozvojových zemích. Jeho doménou je rozvojová pomoc pro OSN či OBSE.

Video: Čím jsou lidé jednodušší, tím víc se otevřou, všichni jsme stejní, říká cestovatel a fotograf Gábor

Nechci si dělat plány do budoucna, život je pak smutnější. Sedíme doma a přitom kolem nás jsou nádherné věci, říká cestovatel a fotograf Gábor | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 38 minutami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 1 hodinou

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy