Zemřel vědec, cestovatel a spisovatel Vladimír Plešinger. Bylo mu 80 let

Magazín Magazín
4. 12. 2018 10:19
Obdržel řadu literárních ocenění, Kniha Konga získala hlavní cenu poroty E. E. Kische za rok 2007. Své knihy nazýval "pobytopisy". Nevycházely totiž z letmých zážitků z turistických cest, jako to bývá u klasických cestopisů, nýbrž z jeho dlouholetých pobytů v zemi.
Foto: Jiří Štika

V neděli 2. prosince 2018 zemřel ve věku 80 let geolog a cestovatel Vladimír Plešinger. Informaci přineslo nakladatelství Jota, které bylo dvorním vydavatelem jeho knih.

Vladimír Plešinger se narodil 22. září 1938 v Čestíně v Posázaví. Vystudoval geologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Jeho životní dráhu velmi ovlivnil jeho strýc, významný český cestovatel Adolf Parlesák (1908-1981).

Plešinger začal v sedmdesátých letech působit na dlouhodobých misích ve Venezuele, v Gambii a ve Středoafrické republice, později pracoval také v Tádžikistánu, Peru a Etiopii. Mimochodem v Etiopii, tehdy ještě Habeši, působil jeho strýc Adolf coby poradce tamní armády.

Zpočátku publikoval odbornou literaturu, cestopisné články a později literaturu fakturu, jež vycházela z jeho zahraničních cest. Obdržel řadu literárních ocenění, Kniha Konga získala hlavní cenu poroty E. E. Kische za rok 2007.

V titulu V zemi císaře kanibala se zabývá Středoafrickou republikou a soudem s tamním císařem, obviněným z kanibalismu. Svůj šestiletý pobyt ve Venezuele a své tamější bádání přetavil do knihy Anděl v ďábelských horách. Etiopskou přírodou a historií provází čtenáře v publikaci Na střeše Afriky.

Také své další knihy jako Na březích Gambie, Peru pod kůží či Amazonie a řeky příběhů nazývá "pobytopisy". Nevycházejí totiž z letmých zážitků na turistických nebo expedičních cestách jako klasické cestopisy, nýbrž z delších pobytů v jednotlivých zemích.

"Všechny měly příznivý ohlas a obdržely v rámci žánru významné ceny," uvádí nakladatelství Jota.

Jeho synem je diplomat Jan Plešinger, jenž jde ve šlépějích svého otce i prastrýce a dlouhodobě pobývá na misích zejména v rozvojových zemích. Jeho doménou je rozvojová pomoc pro OSN či OBSE.

Video: Čím jsou lidé jednodušší, tím víc se otevřou, všichni jsme stejní, říká cestovatel a fotograf Gábor

Nechci si dělat plány do budoucna, život je pak smutnější. Sedíme doma a přitom kolem nás jsou nádherné věci, říká cestovatel a fotograf Gábor | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy