Zemětřesení v S'-čchuanu uspíšil člověk, tvrdí vědci

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
11. 2. 2009 17:35
Katastrofu mohla ovlivnit stavba obří přehrady v oblasti
Při květnovém zemětřesení v čínském S'-čchuanu zemřelo 80 tisíc lidí. Vědci se domnívají, že katastrofu uspíšili lidé.
Při květnovém zemětřesení v čínském S'-čchuanu zemřelo 80 tisíc lidí. Vědci se domnívají, že katastrofu uspíšili lidé. | Foto: Reuters

Peking - Když se loni v květnu v čínském S'-čchuanu zatřásla zem, mluvil Peking o přírodní pohromě, které se nedalo zabránit. Zemřelo nebo beze stopy zmizelo 80.000 lidí, dalších 5 milionů přišlo o střechu nad hlavou.

Už v červnu se ale začaly ozývat hlasy, že by ničivé zemětřesení mohlo souviset s obří přehradou, vzdálenou pouhých 550 metrů od jeho epicentra. Tuto teorii teď potvrdili také vědci z americké Kolumbijské univerzity.

"Netvrdím, že by bez přehrady k zemětřesení nedošlo," řekl agentuře AP Fan Siao, hlavní inženýr Geologické kanceláře v S'-čchuanu. "Ale vodní dílo C'-pching-pchu mohlo ovlivnit jeho rozsah a načasování."

V souvislostech: Sirotky po zemětřesení nikdo nechce

Tlak vody

Přehradu C'-pching-pchu, dokončenou před čtyřmi lety, Číňané postavili v bezprostřední blízkosti místa, kde je porušená zemská kůra a kde se vyskytuje takzvaný aktivní zlom.

Poté, co se nádrž v roce 2006 naplnila 320 miliony tun vody, napětí podél zlomu zesílilo. Okraje zemských desek se tak do sebe ještě více zaklínily a zvýšilo se tření.

"Obrovské množství vody zónu destabilizovalo," uvedl seismolog Christian Klose z Kolumbijské univerzity.

Pokud existují pro zemětřesení předpoklady, může ho taková spousta vody uspíšit, tvrdí i jeho kolega Leonardo Seeber.

"Stalo by se to tak jako tak," vysvětlil Seeber v rozhovoru pro list New York Times. Pro lidi, které zemětřesení zasáhlo, ale bylo jeho načasování samozřejmě naprosto klíčové, dodal.

Příklady z minulosti

Ačkoliv to zní spíš jako scénář z Hollywoodu, nebylo by to poprvé, kdy přehrada ovlivnila zemětřesení.

Asi nejznámějším příkladem je to z roku 1967 o síle 6,5 stupně Richterovy škály.

Došlo k němu poté, co se v Indii vodou naplnila přehradní nádrž Koyna. Následné otřesy nepřežilo přes 200 lidí.

Podobnou, i když méně tragickou zkušenost mají i Američané. Od roku 1939, kdy v Nevadě zprovoznili Hooverovu přehradu, se země v oblasti zatřásla už více než 600krát.

Politická rozbuška

Výstavba nádrže C'-pching-pchu přišla čínskou vládu na v přepočtu 750 milionů dolarů. Velkolepý projekt měl pomoci čínskému jihu a západu, aby dohnaly vyspělejší části země.

Po ničivém zemětřesení je ale vše naopak.

Pokud by se navíc prokázalo, že za pohromu nesou - byť jen zčásti - odpovědnost čínské úřady, mohla by se výstavba pár let staré přehrady stát doslova "politickou rozbuškou", připomínají New York Times.

O střechu nad hlavou přišlo 5 milionů lidí. Může za to obří přehrada?
O střechu nad hlavou přišlo 5 milionů lidí. Může za to obří přehrada? | Foto: Reuters

Velkou část obětí květnového zemětřesení tvořily děti, které zemřely v nedbale postavených školních budovách. Podle rodičů mohou za jejich zbytečnou smrt právě zkorumpovaní úředníci.

Čtěte více: Zřítily se skoro všechny školy. Čína se ptá, proč

Oficiální místa viní Číňané i z nedávného skandálu se zdravotně závadným kojeneckým mlékem, kvůli němuž zemřelo šest dětí a dalších 300 tisíc má vážné zdravotní problémy.

Čtěte více: V aféře s otráveným mlékem padly tresty smrti

"Jakákoliv s vládou spjatá pohroma by momentálně byla velmi, velmi zdrcující a politicky extrémně citlivá," souhlasí Čcheng Li z amerického think tanku Brookings Institution.

Další zprávy o zemětřesení:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Státy Evropské unie se shodly na úpravě sazeb DPH

Státy Evropské unie se shodly na úpravě sazeb DPH. Umožní jim snížit daně u léků, potravin, hygienických potřeb či klimaticky šetrných produktů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 21 minutami

Dva lidé zemřeli při střelbě v administrativním centru v Moskvě

Nejméně dva lidé zemřeli a čtyři utrpěli zranění při střelbě v centru služeb poskytovaných ruskými úřady na jihovýchodě Moskvy. Pachatele se podařilo na místě zadržet. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na zdroje z orgánů zabývajících se stíháním trestné činnosti.

Muž střílel z blíže neupřesněné bojové zbraně, která na něj nebyla registrovaná. Jaký byl motiv jeho jednání, není zatím jasné. Nicméně je možné, že se jedná o psychicky narušenou osobu. Vyšetřovatelé zadrženého poslali na psychiatrické vyšetření.

Mluvčí ministerstva vnitra Irina Volková informaci o střelbě v moskevském administrativním centru, která si vyžádala dva mrtvé, potvrdila. Útočníkem podle ní byl 45letý Moskvan, kterého zadržel jeden z pracovníků centra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy