Země je nejzázračnější místo vesmíru, vzkazuje dokument Earth. Zvířata tu jsou na dosah ruky

Tomáš Maca Tomáš Maca
13. 10. 2017 10:21
Přírodovědné oddělení britské BBC po deseti letech přináší do kin druhý díl úspěšného dokumentárního filmu Earth. Tvůrci pokračování s podtitulem Den na zázračné planetě se díky technologickému vývoji tentokrát dostali do bezprostřední blízkosti zvířat - díky speciálním senzorům či na dálku ovládaným kamerám. Na plátnech českých kin se snímek objeví 26. října s mluveným komentářem Ivana Trojana.
Z dokumentu Earth: Den na zázračné planetě
Z dokumentu Earth: Den na zázračné planetě | Foto: Aerofilms

Kamera nejdřív zabírá modrou planetu z majestátní vesmírné perspektivy. Slunce, kolem kterého obíhá, právě probouzí část jejích obyvatel. Serval stepní, kterého diváci sledují o pár chvil později, mezi ně však nepatří. Kočkovitá šelma celou noc probděla, aby si obstarala potravu.

Přírodovědné oddělení BBC se po deseti letech od uvedení snímku Earth rozhodlo na úspěch jednoho z nejvýdělečnějších dokumentů všech dob navázat. Letos tak vzniklo pokračování s názvem Earth: Den na zázračné planetě, které se 26. října dostane i na plátna českých kin.

Tým britské televizní stanice se tentokrát rozhodl postavit scénář právě kolem pohybu Slunce. Paprsky hvězdy za 24 hodin zasáhnou do osudů všech hlavních hrdinů. V jejich seznamu nechybí panda, která jenom líně okusuje bambus, ani zebří mládě, které se z posledních sil snaží přebrodit rozvodněnou řeku. Za polárním kruhem Slunce rozpustí ledové kry a usnadní narvalům, velrybám s atypickými rohy, vyplout na hladinu. V Africe svým žárem unaví lvy, takže sudokopytníkům nehrozí nebezpečí.

K vytvoření filmu významně přispěl pokrok, jakým záznamové technologie za uplynulých deset prošly. Pádící opičky hulmanů například zaznamenaly osmirotorové helikoptéry. Speciální kamera zase umožnila zachytit prchavé životy jepic frekvencí 800 snímků za vteřinu.

Filmaři dostali rovněž vylepšené fotopasti - dálkově ovládané kamery v odolných krabicích, které se spustily, jakmile zvíře zavadilo o senzor. Fotopasti měly tak silné baterie, že vydržely natáčet až tři měsíce. Díky tomu se štáb v druhém díle přiblížil i ke zvířatům, která jsou jinak příliš nebezpečná nebo plachá.

"Původní Earth jsme točili dalekoohniskovým objektivem nebo z vrtulníku, takže publikum věci pozorovalo jen z dálky. U druhého dílu se nám však podařilo navodit pocit, jako bychom byli přímo po boku živočichů," přiblížil koproducent Tom Hugh-Jones.

Den na zázračné planetě však neuchvátí jen dokonalými záběry, ale také poutavými zápletkami. Každodenní situace zvířecích herců občas vůbec nesplňují pravidla naučného filmu a divák může mít pocit, že sleduje scény hollywoodských trháků.

Když se publikum ocitá na Galapágách a napjatě pozoruje útěk mořských leguánů před nebezpečnými užovkami, zažívá v kině nervy drásající podívanou jako z thrilleru. Ve chvíli, kdy v africké savaně mladý samec žirafy bojuje o samice se zkušenějším soupeřem, připomíná dokument zase western. Slzy smíchu vyvolává komediální scéna, ve které si medvěd hnědý drbe záda o kmen stromu a nechtěně u toho vypadá, jako by tancoval. Příznivci pořádné love story pak ocení obětavého tučňáka uzdičkového, který se vrhne do vln oceánu, aby své ženě a hladovým dětem přinesl ryby.

"Neříkáme pouze: ‚Tady je další zvíře a tady zase další.‘ Samozřejmě že chceme lidem přinést nové informace, ale především je musíme zaujmout a pobavit. Kdybych měl meziplanetární cestovní kancelář a chtěl turisty přesvědčit, na které planetě mají strávit prázdniny, ukázal bych jim náš film," vysvětlil režisér Richard Dale, který má na svědomí například sérii Lidské tělo.

Na dokumentu s ním spolupracovali ještě Peter Webber nominovaný na Oscara za hraný film Dívka s perlou, čínský dokumentarista Fan Lixin a scenárista Frank Cottrell-Boyce, který sestavoval zahajovací ceremoniál olympijských her v roce 2012.

"Naše planeta je jedinečná. Jediný den zde je to nejzázračnější v celém vesmíru,"  říká ve čteném komentáři Ivan Trojan. V originále snímek namluvil slavný americký herec Robert Redford. 

Podívejte se na trailer dokumentu:

Během jediného dne putujeme spolu se sluncem od nejvyšších hor k těm nejvzdálenějším ostrovům, z hlubin exotické džungle až do labyrintů velkoměst. | Video: Aerofilms
 

Právě se děje

před 31 minutami

Korea a KLDR znovu obnovily přerušené "horké linky"

Soul a Pchjongjang obnovily "horké linky", přerušené před rokem. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na komuniké z kanceláře jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Obnovení komunikačních kanálů od dnešního rána ohlásila také Severní Korea.

Severní Korea loni v červnu veškeré oficiální vojenské a politické komunikační kanály přerušila, což vysvětlila jako reakci na činnost jihokorejských aktivistů, kteří na sever posílali letáky kritizující severokorejského vůdce Kim Čong-una za porušování lidských práv a za jaderný zbrojní program.

Pchjongjang tehdy oznámil, že se svým jižním sousedem přeruší komunikační spojení, a následně zničil styčný úřad obou korejských států v pohraničním městě Kesong na území KLDR. Ten byl ustanoven před třemi lety a byl považován za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci obou korejských států.

Zdroj: ČTK
Další zprávy