Země je nejzázračnější místo vesmíru, vzkazuje dokument Earth. Zvířata tu jsou na dosah ruky

Tomáš Maca Tomáš Maca
13. 10. 2017 10:21
Přírodovědné oddělení britské BBC po deseti letech přináší do kin druhý díl úspěšného dokumentárního filmu Earth. Tvůrci pokračování s podtitulem Den na zázračné planetě se díky technologickému vývoji tentokrát dostali do bezprostřední blízkosti zvířat - díky speciálním senzorům či na dálku ovládaným kamerám. Na plátnech českých kin se snímek objeví 26. října s mluveným komentářem Ivana Trojana.
Z dokumentu Earth: Den na zázračné planetě
Z dokumentu Earth: Den na zázračné planetě | Foto: Aerofilms

Kamera nejdřív zabírá modrou planetu z majestátní vesmírné perspektivy. Slunce, kolem kterého obíhá, právě probouzí část jejích obyvatel. Serval stepní, kterého diváci sledují o pár chvil později, mezi ně však nepatří. Kočkovitá šelma celou noc probděla, aby si obstarala potravu.

Přírodovědné oddělení BBC se po deseti letech od uvedení snímku Earth rozhodlo na úspěch jednoho z nejvýdělečnějších dokumentů všech dob navázat. Letos tak vzniklo pokračování s názvem Earth: Den na zázračné planetě, které se 26. října dostane i na plátna českých kin.

Tým britské televizní stanice se tentokrát rozhodl postavit scénář právě kolem pohybu Slunce. Paprsky hvězdy za 24 hodin zasáhnou do osudů všech hlavních hrdinů. V jejich seznamu nechybí panda, která jenom líně okusuje bambus, ani zebří mládě, které se z posledních sil snaží přebrodit rozvodněnou řeku. Za polárním kruhem Slunce rozpustí ledové kry a usnadní narvalům, velrybám s atypickými rohy, vyplout na hladinu. V Africe svým žárem unaví lvy, takže sudokopytníkům nehrozí nebezpečí.

K vytvoření filmu významně přispěl pokrok, jakým záznamové technologie za uplynulých deset prošly. Pádící opičky hulmanů například zaznamenaly osmirotorové helikoptéry. Speciální kamera zase umožnila zachytit prchavé životy jepic frekvencí 800 snímků za vteřinu.

Filmaři dostali rovněž vylepšené fotopasti - dálkově ovládané kamery v odolných krabicích, které se spustily, jakmile zvíře zavadilo o senzor. Fotopasti měly tak silné baterie, že vydržely natáčet až tři měsíce. Díky tomu se štáb v druhém díle přiblížil i ke zvířatům, která jsou jinak příliš nebezpečná nebo plachá.

"Původní Earth jsme točili dalekoohniskovým objektivem nebo z vrtulníku, takže publikum věci pozorovalo jen z dálky. U druhého dílu se nám však podařilo navodit pocit, jako bychom byli přímo po boku živočichů," přiblížil koproducent Tom Hugh-Jones.

Den na zázračné planetě však neuchvátí jen dokonalými záběry, ale také poutavými zápletkami. Každodenní situace zvířecích herců občas vůbec nesplňují pravidla naučného filmu a divák může mít pocit, že sleduje scény hollywoodských trháků.

Když se publikum ocitá na Galapágách a napjatě pozoruje útěk mořských leguánů před nebezpečnými užovkami, zažívá v kině nervy drásající podívanou jako z thrilleru. Ve chvíli, kdy v africké savaně mladý samec žirafy bojuje o samice se zkušenějším soupeřem, připomíná dokument zase western. Slzy smíchu vyvolává komediální scéna, ve které si medvěd hnědý drbe záda o kmen stromu a nechtěně u toho vypadá, jako by tancoval. Příznivci pořádné love story pak ocení obětavého tučňáka uzdičkového, který se vrhne do vln oceánu, aby své ženě a hladovým dětem přinesl ryby.

"Neříkáme pouze: ‚Tady je další zvíře a tady zase další.‘ Samozřejmě že chceme lidem přinést nové informace, ale především je musíme zaujmout a pobavit. Kdybych měl meziplanetární cestovní kancelář a chtěl turisty přesvědčit, na které planetě mají strávit prázdniny, ukázal bych jim náš film," vysvětlil režisér Richard Dale, který má na svědomí například sérii Lidské tělo.

Na dokumentu s ním spolupracovali ještě Peter Webber nominovaný na Oscara za hraný film Dívka s perlou, čínský dokumentarista Fan Lixin a scenárista Frank Cottrell-Boyce, který sestavoval zahajovací ceremoniál olympijských her v roce 2012.

"Naše planeta je jedinečná. Jediný den zde je to nejzázračnější v celém vesmíru,"  říká ve čteném komentáři Ivan Trojan. V originále snímek namluvil slavný americký herec Robert Redford. 

Podívejte se na trailer dokumentu:

Během jediného dne putujeme spolu se sluncem od nejvyšších hor k těm nejvzdálenějším ostrovům, z hlubin exotické džungle až do labyrintů velkoměst. | Video: Aerofilms
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy