Zdravá strava? Všechno je naopak. Potravinářský průmysl falšuje studie, varuje Slimáková

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
5. 6. 2018 6:30
Populární výživová specialistka Margit Slimáková v květnu vydala Velmi osobní knihu o zdraví. Čtenářům v ní radí, jak zvládat jídlo, prevenci nemocí, léčení, kariéru, rodinu, pohyb i péči o sebe. Mimo jiné odhalí, jaké mýty se podařilo zakořenit potravinářské či farmaceutické lobby, a místo drahých triků radí jednoduchou poučku: jezte co nejvíc základních potravin a co nejméně těch průmyslově upravených. Projděte si malou ochutnávku z knihy, Aktuálně.cz ji připravilo na základě rozhovoru s autorkou, jenž se týkal hlavně stěžejní části publikace – jídla. Nahlédli jsme však i do kapitol o zdraví.
Foto: Shutterstock

Boj o školní automaty. Obchodníci si chtějí podchytit zákazníky už v dětství

Aktuálně.cz: Jak přesně funguje návykovost na sladké potraviny a nápoje? Je to podobné jako třeba u tabáku?

Margit Slimáková: Ano, tyto speciálně upravené a dochucované potraviny jíme daleko nad potřeby našeho těla. Je to proto, že zkrátka příležitost dělá zloděje, ne že bychom je potřebovali. Potravinářská lobby umí velmi zdatně tuto návykovost budovat - automaty se sladkostmi a sladkým pitím nám podsouvají, kde se dá. Proto se tak strašně snaží dostat zpět do škol. Když budou mít děti tyto automaty se sladkostmi na chodbách a uvidí je každou přestávku, tím více zde budou nakupovat a stanou se z nich nádherně předpřipravení zákazníci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy