reklama
 
 

Video s kolapsem Clintonové může vynést jeho autorovi miliony. Zastupuje ho mediální magnát Murdoch

14. 9. 2016
Dvacetivteřinové video, na kterém zachytil zdravotní kolaps Hillary Clintonové, může Zdeňku Gaždovi vydělat slušné peníze. O autorská práva se mu totiž stará společnost Storyful, která patří mediálnímu magnátovi a miliardáři Rupertu Murdochovi. "Peníze se rozdělí mezi nás a Gaždu. On ale dostane vyšší podíl než my," uvedl její ředitel.

Jeho video s kolapsem Hillary Clintonové při pietním shromáždění k 11. září sdílely na sociálních sítích desítky tisíc lidí. Jen na Twitteru, kam ho Zdeněk Gažda nahrál, má téměř 40 tisíc retweetů.

Zpravodajské weby za něj ale musí teď platit, Gaždu totiž zastupuje společnost Storyful, která spadá pod Ruperta Murdocha. Upozornil na to web Recode.net.

Částka za video se odvíjí od toho, jaké médium o ni projeví zájem a kolik vteřin chce ze záznamu publikovat. Cena za autorská práva se tak může vyšplhat v přepočtu až k 2,4 milionu korun.

"Peníze se rozdělí mezi nás a Gaždu. On ale dostane vyšší podíl než my," uvedl ředitel Storyful Rahul Chopra. 

Gažda nejprve médiím poskytoval video zdarma, a dokonce zveřejnil svoje telefonní číslo, aby byl lépe k zastižení. Když ho zavalilo 30 tisíc žádostí, přestal odpovídat. Zástupci Storyful se s ním spojili přes jeho bratra žijícího v Česku

Společnost se prodejem autorských práv k obsahu jednotlivců normálně nezabývá a zaměřuje se na větší zpravodajské společnosti. Právě tento případ je ale podle ředitele Storyful možností, jak si vyzkoušet něco nového.

Rahul Chopra však neočekává, že by tento záznam vydělal společnosti více peněz než virální videa psů a koček.

Vůbec mě nenapadlo, že to video bude mít takovou odezvu, mobil se mi nezastavil celou noc, mám 26 tisíc přijatých zpráv, říká Zdeněk Gažda. | Video: Filip Horký |  07:18

autor: pej | 14. 9. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama