Zbrojní firma je pod palbou kritiky. Vyráběla zbraň, co vypadala jako hračka z lega

Magazín Magazín
15. 7. 2021 17:04
Terčem kritiky se v minulých dnech stala americká zbrojní společnost Culper Precision, která vyráběla upravenou verzi zbraně Glock. Její vylepšená varianta totiž vypadala jako hračka z lega. "Upravili jsme ji tak, aby zdůrazňovala čistý požitek ze střeleckých sportů," hájí se firma.
Foto: Culper Precision / Instagram

Dánský výrobce hraček Lego však společnosti zaslal požadavek, aby zbraň s názvem Block19 přestala vyrábět. Je totiž pokryta kostkami, které vypadají jako lego, informoval server BBC. Proti výrobě protestovali i bojovníci za kontrolu zbraní, pistoli označili za nezodpovědnou a nebezpečnou. 

Shannon Wattsová z neziskovky usilující o kontrolu zbraní uvedla, že její organizace minulý týden kontaktovala společnost Lego ohledně upraveného Block19 a že dánská společnost poté zaslala firmě Culper Precision dopis s výzvou k zastavení výroby.

Wattsová rovněž kritizovala Culper Precision za to, že láká děti k používání zbraní, "i když zbraně nevypadají jako hračky".

Zbrojní společnost se hájí tím, že zbraně jsou pro každého a jejích odpovědné vlastnictví i střílení z nich je příjemná činnost. "Žádosti společnosti Lego jsme se však rozhodli vyhovět," uvedl ředitel společnosti Brandon Scott pro deník The Washington Post.

V USA je zakázáno vyrábět dětské hračky, které připomínají skutečné zbraně, ale zákony výslovně nebrání výrobcům vyrábět zbraně, které se podobají hračkám.

Mohlo by vás zajímat: Děti se pustily do přestřelky s překvapenými policisty

Dvanáctiletý chlapec a čtrnáctiletá dívka utekli z dětského domova na Floridě. Vloupali se do domu, kde našli zbraně. Pak začala přestřelka s policií. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 29 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy