Zažijte v Ománu příběhy tisíce a jedné noci

Betty Růžičková
16. 8. 2011 16:00
Pevnosti, historická města i kouzelná a liduprázdná krajina - to jsou jen některé z tváří Ománu
Omán
Omán | Foto: Isifa/Thinkstock

Ománský sultanát je nejstarším nezávislým státem v arabském světě. Tento stát, bohatý na zásoby ropy, vždy patřil ke klidnějším a "ospalejším" regionům arabského světa a je oblíbeným cílem turistů.

Co by vás sem mělo přilákat? Třeba 2700 kilometrů nádherných a opuštěných písečných pláží, liduprázdné hory, kde jen vlci dávají dobrou noc, anebo poměrně nedávno vybudovaná infrastruktura, která vám tyto oblasti pomůže objevit a prozkoumat?

Ačkoliv i zde vypukly v rámci takzvaného "arabského jara" nepokoje a demonstrace, které se neobešly bez mrtvých, situace se tu - na rozdíl od některých dalších zemí - poměrně brzy uklidnila.

Vaší vstupní bránou do Ománu bude pravděpodobně hlavní město Maskat. Jedná se o "tak trochu jinou" metropoli - ačkoliv i zde najdete několik výškových budov, nová výstavba je tu kontrolována tak, aby zůstal zachován původní ráz tohoto přístavu.

Najdete tu mnoho příležitostí k relaxaci, čisté pláže, křišťálové moře, palmy. Jedná se o velmi příjemné místo k životu. V roce 2006 - v době, kdy se tu otevíralo nové muzeum Bait al-Baranda - byl Maskat zvolen hlavním městem arabské kultury. Kromě mešity sultána Kábúse, Ruwiho nebo Zawawiho mešity, zde můžete navštívit dokonce i hinduistické chrámy (z kdysi relativně početné hinduistické menšiny tu však dodnes zbyla jen hrstka z původního počtu) nebo křesťanské kostely.

Velmi zajímavý je také Sultánův palác, který v roce 1972 vybudoval současný ománský sultán Kábus bin Saíd. Kromě toho tu najdete i jedinečné pevnosti, které v minulosti tento velmi důležitý přístav chránily. Bez ohledu na to, co od dovolené očekáváte, v Maskatu bezesporu najdete, co hledáte - a možná i něco navíc.

Mešita ve městě Maskat
Mešita ve městě Maskat | Foto: Isifa/Thinkstock

Staré město s přístavem, palácem a jen několika obchody či hotely je ideálním místem pro romantické procházky - historií je tato část přímo nasáklá. Levné i luxusní hotely najdete v obytné čtvrti Mutrah, plné spletitých uliček. Obchodním centrem města je pak část Ruwi. Tato oblast, před pár lety ještě téměř neosídlená, je dnes místem s kancelářskými komplexy, obchodními domy a obytnou zónou.

Antické ruiny v Al Mudayrib v Ománu.
Antické ruiny v Al Mudayrib v Ománu. | Foto: Isifa/Thinkstick

V případě, že z Maskatu vyrazíte do města Sur, neměla by vám chybět námořnická výbava - proč? Město je tradičním výrobcem plachetnice a je tu těžké neodolat pokušení vyrazit na moře. Kromě toho tu najdete i velké námořní muzeum.

Po Maskatu je druhým nejvýznamnějším městem Ománu Salah, těšící se velké oblibě jak evropských turistů, tak i místních lidí. O to nejen kvůli krásnému počasí, které je tu obvykle od června až do září, ale zejména díky nádherné přírodě, okolním horským masivům a perfektním plážím.

Pevnost Nizwa
Pevnost Nizwa | Foto: Isifa/Thinkstock

Po celém území Ománu jsou rozmístěny pevnosti, které představují jeden z poznávacích symbolů této země. Ať už navštívíte pevnost Bahala, která je zařazena na seznamu památek UNESCO, nebo pevnost Nizwa, jež je unikátní svým kruhovitým tvarem, čeká vás skutečně mimořádný zážitek.

Kromě výletů do hor, pouště nebo pod mořskou hladinu, můžete též vyrazit na tradiční velbloudí závody nebo býčí zápasy.

Symbol Ománu, dýka khanjar
Symbol Ománu, dýka khanjar | Foto: Isifa/Thinkstock

A co si s sebou odvézt na památku? Co takhle "khanjar", postříbřenou dýku, která je dalším z ománských symbolů? Nebo nějakou sladkou pochoutku pro děti? V tom případě halwu, vyrobenou z hnědého cukru, vajíček, medu a koření.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy