Zažijte divokou noční jízdu v chorvatském Splitu!

Ilona Víchová
31. 7. 2012 8:01
Split je dvousettisícové dalmátské město, které nočním životem láká mladé turisty
Foto: Aktuálně.cz

Největší město na chorvatském pobřeží leží na poloostrově mezi Kaštelským zálivem a Splitským průlivem. Každoročně sem přijíždí tisíce turistů, kteří si chtějí užít překrásně azurové moře a nespoutaný noční život.

Středomořské podnebí, vůně rybích laskomin a dlouhé pláže, splňují přísná kritéria, která se od Chorvatska očekávají. Split, město, které je od roku 1979  na Seznamu světového dědictví UNESCO, zajišťuje příjemnou dovolenou u moře, kde se rozhodně nudit nebudete!

Bohatství Splitu

Split je střediskem cestovního ruchu. Patří k typickým dalmatským městům s velkým bohatstvím vegetace a lesů. Kromě toho je významným průmyslovým městem s důležitým nákladním přístavem. Své bohatství dovršuje nespočtem kulturních památek a historických staveb. Koupání ve Splitu doplňuje překrásný výhled na vrcholky pohoří Mosor.

Nejslavnější z chorvatských památek je Diokleciánův palác. Pro turisty překrásné a romantické místo obklopené kavárnami, galeriemi a příjemnými obchody. Palác vybudoval ve 4. století římský císař Dioklecián, jako sídlo po abdikaci. Přepychové reprezentativní sídlo s neuvěřitelně obrovským interiérem. Kromě krásných prostor je palác i dostatečně opevněný vojenský tábor. Z hlediska stavitelství je Diokleciánův palác směsicí antických a východních prvků.

Foto: Aktuálně.cz

Palác měří 215 metrů a na délku se pyšní 180 metry. Budova je postavená z vápencových kvádrů, které pochází z ostrova Brač. Z původní stavby se zachovaly tři majestátní brány, Zlatá brána, Stříbrná a Železná brána. Diokleciánovo mauzoleum se přeměnilo v raném středověku v mariánskou katedrálu a později v katedrálu sv. Domia, patrona města. Rozhled po krajině nabízí Zvonice katedrály, vyhlídková věž. Přístupnou částí je i klenotnice a knihovna s uměleckými díly.

Okolí paláce a památky za branami

Palácem vedou dvě hlavní třídy, decumanus a cardo. Jde o hlavní cesty, ke kterým se sbíhá mnoho cestiček a ulic, kde si můžete posedět a vychutnat čerstvou dobrou kávu v místních kavárnách. Pokud si rádi vozíte suvenýry, najdete zde obchůdky s keramikou.

Foto: Aktuálně.cz

Pod jižní částí paláce se ukrývají obrovské a rozlehlé sklepy ve tvaru čtverhranu. Sklepení sloužilo jako smetiště, kdy se odpadky házely dírami ve stropu. V blízkosti Diokleciánova pláce cestou ven Železnou bránou doputujeme na náměstí, kde se nachází hodiny z 15. století. Celé náměstí je obklíčené honosnými budovami, které si naporoučela šlechta. V jedním z nich najdete muzeum lidového řemesla.

Pokud se vydáte z paláce Zlatou bránou, dojdete k Saloně, důležitým archeologickým vykopávkám. Místo se nachází asi 3 kilometry od Splitu. Udělejte si krásný výlet, nebo se k bývalému římskému centru vypravte autobusem ze Splitu. Než se vydáte na výlet, projděte se pod zdmi Diokleciánova paláce, kde se tradičně koná trh s místními dobrotami. Ochutnejte všechny unikátní jídla a nakupte tradiční pochutiny svým přátelům.

Foto: Aktuálně.cz

Za branami paláce najdete sochu Grgura Ninského, hlaholského biskupa, který bojoval proti zavádění latiny. Jde o dílo Ivana Meštroviče z roku 1957. Stejně jako ostatní turisté, se můžete dotknout palce, který už je tak osahaný, že zlatý materiál září do dálky. Není se čemu divit. Místní věří, že jeden dotek znamená velké štěstí a brzký návrat do Dalmácie. Poslední zastávkou ve Splitu by měl být kopec Marjan, romantický zalesněný vrcholek s vyhlídkovou trasou. Během procházky si od ostrého slunce odpočinete v místním archeologickém muzeu.

Koupání a noční život

Split nabízí celou řadu diskoték a klubů. Oblíbené jsou bary Pulsa, Ghetto nebo Gaga. Velké hudební koncerty se pořádají v hale Spaladium Arena. V červenci a v srpnu se ve Splitu konají různé akce. Na návštěvníky čekají koncerty a festivaly folklorní hudby nebo gastronomické přehlídky.

Foto: Aktuálně.cz

Ke koupání si vyberete z 6 městských koupališť s oblázkovými, pískovými a uměle vytvořenými plážemi. Oblíbené je koupaliště Bačvice ve středu města. Kdo si nechce zaplatit vstupné, má celou řadu možností přírodního koupání. Pláž Bačvice a pláž Sv. Duje na Žnjanu jsou vyznamenány Modrou vlajkou za krásné a čisté koupání.

Cesta automobilem z Prahy do Splitu trvá asi 11 hodin. Za krásnou dovolenou ujedete 1 085 kilometrů. Při cestě počítejte, že je třeba zaplatit mýtné. Dovolená s autobusovou dopravou u cestovních kanceláří začíná na 8 tisících za all inclusive na sedm nocí. Pokud máte rádi luxus, zaplatíte až 20 tisíc za překrásné hotely.

 

 

 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Před nemocnicí v Paříži se střílelo, jeden člověk zemřel

Po střelbě před nemocnicí Henry Dunant v Paříži jeden člověk zemřel a jeden je těžce raněný. Pachatel ujel na skútru, píší francouzská média.

Zdroj: ČTK
Další zprávy