Zatmění si užijme! Šest let ho v Česku neuvidíme, radí vědec

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
19. 3. 2015 16:29
"Pokud bude zcela zataženo, neuvidíme nic než mraky. Jinak bude zatmění vidět kdykoliv mezi 9:37 a 11:58," říká Pavel Kotrč ze Slunečního oddělení Astronomického ústavu.
Z České republiky bude pozorovatelné pouze částečné zatmění, ani se nesešeří.
Z České republiky bude pozorovatelné pouze částečné zatmění, ani se nesešeří. | Foto: Thinkstock

Praha - Páteční částečné zatmění Slunce bude v případě příznivého počasí pozorovatelné z celého území České republiky. Měsíc zakryje přes 74 procent slunečního disku, půjde tedy o největší zatmění Slunce nad územím Česka, viditelné mezi roky 2011 až 2026. 

"Je dobré si všimnout postupu Měsíce přes Slunce. První dotek nastane vpravo nahoře, poslední vlevo nahoře," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Pavel Kotrč ze Slunečního oddělení Astronomického ústavu.

Aktuálně.cz: V čem bude páteční zatmění výjimečné?

Pavel Kotrč: Každé zatmění je svým způsobem běžné i zvláštní. To páteční bychom si měli užít i proto, že je na celých šest let posledním zatměním Slunce pozorovatelným z území České republiky. Budeme-li mít štěstí na počasí, pak bude možné na východ od Slunce, tedy "nalevo" od něj, spatřit planetu Venuši.

A.cz: Bude toto zatmění vidět i pouhým okem? Setmí se tak, aby to bylo patrné?

Po prvním kontaktu Měsíce se slunečním kotoučem (v 9:37, platí na 50. rovnoběžce a 15. poledníku) bude slunečního svitu ubývat neznatelně. Při maximu zatmění v 10:46 bude zakryto 70 - 25 procent slunečního kotouče. Setmění tedy nebude výrazné.

A.cz: Kdy bude zatmění nejlépe pozorovatelné?

Podmínkou úspěšného pozorování je dobré počasí. Pokud bude zcela zataženo, neuvidíme nic než mraky. Jinak bude zatmění vidět kdykoliv mezi 9:37 a 11:58, kdy Měsíc opustí sluneční kotouč.

A.cz: Co byste poradil nezkušenému oku laika, jak celý "výjev" sledovat a na co se zaměřit?

Je dobré si všimnout postupu Měsíce přes Slunce. První dotek nastane vpravo nahoře, poslední vlevo nahoře. Nejlépe je v době zatmění navštívit nejbližší hvězdárnu.

A.cz: Při pozorování Slunce je rovněž potřeba dodržovat bezpečnostní zásady…

Oči při pohledu na Slunce musí být chráněny buď speciálními brýlemi, které jsou k dostání na hvězdárnách, nebo svářečským filtrem stupně 13 a tmavším. Rovněž sledovat zatmění Slunce hvězdářským dalekohledem bez filtru je hazard s vlastním zrakem. Hrozí spálením sítnice oka.

A.cz: Odkud bude pozorovatelné úplné zatmění Slunce?

Pás úplného zatmění půjde převážně přes Atlantický a Severní ledový oceán, kde přejde přes Faerské ostrovy a přes Špicberky.

A.cz: Kdy bude úplné zatmění pozorovatelné z České republiky?

Až 7. října 2135.

A.cz: Jaké další zajímavé astronomické jevy nás v nejbližší době čekají?

Do července bude na večerní obloze zářit jasná planeta Venuše. 28. září ráno bude vidět úplné zatmění Měsíce. Na přelomu prosince 2015 a ledna 2016 by mohla být pouhým okem vidět kometa Catalina.

 

Právě se děje

Další zprávy