Zatmění si užijme! Šest let ho v Česku neuvidíme, radí vědec

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
19. 3. 2015 16:29
"Pokud bude zcela zataženo, neuvidíme nic než mraky. Jinak bude zatmění vidět kdykoliv mezi 9:37 a 11:58," říká Pavel Kotrč ze Slunečního oddělení Astronomického ústavu.
Z České republiky bude pozorovatelné pouze částečné zatmění, ani se nesešeří.
Z České republiky bude pozorovatelné pouze částečné zatmění, ani se nesešeří. | Foto: Thinkstock

Praha - Páteční částečné zatmění Slunce bude v případě příznivého počasí pozorovatelné z celého území České republiky. Měsíc zakryje přes 74 procent slunečního disku, půjde tedy o největší zatmění Slunce nad územím Česka, viditelné mezi roky 2011 až 2026. 

"Je dobré si všimnout postupu Měsíce přes Slunce. První dotek nastane vpravo nahoře, poslední vlevo nahoře," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Pavel Kotrč ze Slunečního oddělení Astronomického ústavu.

Aktuálně.cz: V čem bude páteční zatmění výjimečné?

Pavel Kotrč: Každé zatmění je svým způsobem běžné i zvláštní. To páteční bychom si měli užít i proto, že je na celých šest let posledním zatměním Slunce pozorovatelným z území České republiky. Budeme-li mít štěstí na počasí, pak bude možné na východ od Slunce, tedy "nalevo" od něj, spatřit planetu Venuši.

A.cz: Bude toto zatmění vidět i pouhým okem? Setmí se tak, aby to bylo patrné?

Po prvním kontaktu Měsíce se slunečním kotoučem (v 9:37, platí na 50. rovnoběžce a 15. poledníku) bude slunečního svitu ubývat neznatelně. Při maximu zatmění v 10:46 bude zakryto 70 - 25 procent slunečního kotouče. Setmění tedy nebude výrazné.

A.cz: Kdy bude zatmění nejlépe pozorovatelné?

Podmínkou úspěšného pozorování je dobré počasí. Pokud bude zcela zataženo, neuvidíme nic než mraky. Jinak bude zatmění vidět kdykoliv mezi 9:37 a 11:58, kdy Měsíc opustí sluneční kotouč.

A.cz: Co byste poradil nezkušenému oku laika, jak celý "výjev" sledovat a na co se zaměřit?

Je dobré si všimnout postupu Měsíce přes Slunce. První dotek nastane vpravo nahoře, poslední vlevo nahoře. Nejlépe je v době zatmění navštívit nejbližší hvězdárnu.

A.cz: Při pozorování Slunce je rovněž potřeba dodržovat bezpečnostní zásady…

Oči při pohledu na Slunce musí být chráněny buď speciálními brýlemi, které jsou k dostání na hvězdárnách, nebo svářečským filtrem stupně 13 a tmavším. Rovněž sledovat zatmění Slunce hvězdářským dalekohledem bez filtru je hazard s vlastním zrakem. Hrozí spálením sítnice oka.

A.cz: Odkud bude pozorovatelné úplné zatmění Slunce?

Pás úplného zatmění půjde převážně přes Atlantický a Severní ledový oceán, kde přejde přes Faerské ostrovy a přes Špicberky.

A.cz: Kdy bude úplné zatmění pozorovatelné z České republiky?

Až 7. října 2135.

A.cz: Jaké další zajímavé astronomické jevy nás v nejbližší době čekají?

Do července bude na večerní obloze zářit jasná planeta Venuše. 28. září ráno bude vidět úplné zatmění Měsíce. Na přelomu prosince 2015 a ledna 2016 by mohla být pouhým okem vidět kometa Catalina.

 

Právě se děje

před 23 minutami

ČEZ i Eurohold nesouhlasí s rozhodnutím antimonopolního úřadu. Podávají žaloby

Energetická společnost ČEZ i bulharská firma Eurohold podaly každý za sebe správní žalobu proti rozhodnutí bulharského antimonopolního úřadu, který v říjnu zablokoval prodej tamních aktiv ČEZ Euroholdu. Úřad v odůvodnění k rozhodnutí uvedl, že smlouva za 335 milionů eur (8,6 miliardy Kč) by vedla k významnému zvýšení tržního podílu nové skupiny a měla by dopad na pojišťovací a energetické trhy.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

V čínské školce útočil muž žíravinou. Zranil 50 lidí, většinou dětí

Více než 50 lidí, převážně dětí, zranil muž, který ve školce na jihozápadě Číny zaútočil žíravou tekutinou. Dvě osoby jsou po zásahu hydroxidem sodným ve vážném stavu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

K útoku hydroxidem sodným, který leptá tkáně a je pro člověka velmi nebezpečný, došlo ve městě Kchaj-jüan v provincii Jün-nan. Podezřelým je 23letý muž jménem Kchung, který přelezl plot školky a pak napadl učitele a žáky. Policie podezřelého zatkla necelou hodinu po útoku. "Když byl dítě, jeho rodiče se rozvedli, a chybějící rodina zanechala stopy na jeho psychickém stavu," uvedly místní úřady. "To vše vyústilo v touhu pomstít se společnosti," dodaly úřady.

Zdroj: ČTK
Další zprávy