Zatmění si užijme! Šest let ho v Česku neuvidíme, radí vědec

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
19. 3. 2015 16:29
"Pokud bude zcela zataženo, neuvidíme nic než mraky. Jinak bude zatmění vidět kdykoliv mezi 9:37 a 11:58," říká Pavel Kotrč ze Slunečního oddělení Astronomického ústavu.
Z České republiky bude pozorovatelné pouze částečné zatmění, ani se nesešeří.
Z České republiky bude pozorovatelné pouze částečné zatmění, ani se nesešeří. | Foto: Thinkstock

Praha - Páteční částečné zatmění Slunce bude v případě příznivého počasí pozorovatelné z celého území České republiky. Měsíc zakryje přes 74 procent slunečního disku, půjde tedy o největší zatmění Slunce nad územím Česka, viditelné mezi roky 2011 až 2026. 

"Je dobré si všimnout postupu Měsíce přes Slunce. První dotek nastane vpravo nahoře, poslední vlevo nahoře," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Pavel Kotrč ze Slunečního oddělení Astronomického ústavu.

Aktuálně.cz: V čem bude páteční zatmění výjimečné?

Pavel Kotrč: Každé zatmění je svým způsobem běžné i zvláštní. To páteční bychom si měli užít i proto, že je na celých šest let posledním zatměním Slunce pozorovatelným z území České republiky. Budeme-li mít štěstí na počasí, pak bude možné na východ od Slunce, tedy "nalevo" od něj, spatřit planetu Venuši.

A.cz: Bude toto zatmění vidět i pouhým okem? Setmí se tak, aby to bylo patrné?

Po prvním kontaktu Měsíce se slunečním kotoučem (v 9:37, platí na 50. rovnoběžce a 15. poledníku) bude slunečního svitu ubývat neznatelně. Při maximu zatmění v 10:46 bude zakryto 70 - 25 procent slunečního kotouče. Setmění tedy nebude výrazné.

A.cz: Kdy bude zatmění nejlépe pozorovatelné?

Podmínkou úspěšného pozorování je dobré počasí. Pokud bude zcela zataženo, neuvidíme nic než mraky. Jinak bude zatmění vidět kdykoliv mezi 9:37 a 11:58, kdy Měsíc opustí sluneční kotouč.

A.cz: Co byste poradil nezkušenému oku laika, jak celý "výjev" sledovat a na co se zaměřit?

Je dobré si všimnout postupu Měsíce přes Slunce. První dotek nastane vpravo nahoře, poslední vlevo nahoře. Nejlépe je v době zatmění navštívit nejbližší hvězdárnu.

A.cz: Při pozorování Slunce je rovněž potřeba dodržovat bezpečnostní zásady…

Oči při pohledu na Slunce musí být chráněny buď speciálními brýlemi, které jsou k dostání na hvězdárnách, nebo svářečským filtrem stupně 13 a tmavším. Rovněž sledovat zatmění Slunce hvězdářským dalekohledem bez filtru je hazard s vlastním zrakem. Hrozí spálením sítnice oka.

A.cz: Odkud bude pozorovatelné úplné zatmění Slunce?

Pás úplného zatmění půjde převážně přes Atlantický a Severní ledový oceán, kde přejde přes Faerské ostrovy a přes Špicberky.

A.cz: Kdy bude úplné zatmění pozorovatelné z České republiky?

Až 7. října 2135.

A.cz: Jaké další zajímavé astronomické jevy nás v nejbližší době čekají?

Do července bude na večerní obloze zářit jasná planeta Venuše. 28. září ráno bude vidět úplné zatmění Měsíce. Na přelomu prosince 2015 a ledna 2016 by mohla být pouhým okem vidět kometa Catalina.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy