Zastavte zdanění naší menstruace, volají ženy

Magazín Magazín
20. 2. 2015 9:00
Britské ženy volají po rovnoprávnosti. Chtějí zrušit zdanění menstruačních potřeb.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Profimedia.cz

Londýn - Projekt s názvem Zastavte zdanění naší menstruace žádá britskou vládu o zrušení pětiprocentní daňové sazby z tamponů a vložek. K boji za rovnoprávnost žen vyzývají jeho iniciátorky i prostřednictvím online kampaně na webu changeorg.com.

Názory lidí stojících za tímto projektem sdílí i novinářka Natasha Preskeyová . "Za celý svůj život každá žena použije v průměru 11 tisíc tamponů. V Tescu, kam po ně chodí, vyjde jedna krabička na zhruba tři libry (v přepočtu 111 korun). Pokud žena vydělává měsíčně něco kolem průměrné mzdy, pak na to, aby si je mohla pořídit na celý život, musí odpracovat 38 dní," uvedla například ve svém článku pro The Independent.

Stejně jako menstruační vložky i tampony jsou v Británii totiž daněny pětiprocentní sazbou týkající se luxusního"zboží. "Vláda sice daní základní hygienické potřeby, nikoliv už ale třeba maso z krokodýla. Pokud se k nám chcete připojit a skoncovat s politikou, pro kterou jsou toto okrajová témata, podepište," stojí v petici.

Menstruace není luxus

Aktivitu podporují i další ženy, které tyto běžné hygienické potřeby rozhodně nepovažují za luxus. "Opravdu bývaly doby, kdy jsem neměla moc peněz a musela jsem si tampony půjčovat od kamarádek. Tyto potřeby by neměly být tak drahé. Něco se musí změnit," uvedla například dvaadvacetiletá Sarah.

Extrémním případem je také zkušenost další dvaadvacetileté Britky. Ta aby ušetřila, užívá antikoncepci celý měsíc bez potřebné týdenní pauzy. "Konzultovala jsem to s mnoha lékaři. Žádný z nich mi ale nedal jednoznačnou odpověď na to, zda to může být dlouhodobě škodlivé. Co mám ale dělat, antikoncepci mám zadarmo, menstruační tampon nikoliv," řekla Beth, absolventka univerzity ve východní Anglii.

Právě tam se loni studentský výbor rozhodl v protestní akci prodávat tampony bez nároku na zisk, tedy za nákupní cenu.

Ve Velké Británii je antikoncepce k dostání zdarma. Předepsat ji může buď obvodní lékař, nebo specialista v tzv. family planing clinic (klinika plánovaného rodičovství).

 

Právě se děje

před 1 minutou

Maláčová nepředpokládá, že by se nový kurzarbeit spustil v nynější epidemii. V koronavirové krizi by se podle ní měl využívat dál program Antivirus

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Vrtulník NASA Ingenuity na Marsu poletí popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má v pátek na Marsu naplánovaný svůj pátý let, při němž vystoupá výš než doposud a přistane na jiném místě. Na svém webu o tom informuje Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity. Data o zkoušce očekává v sobotu půldruhé hodiny po půlnoci.

Stroj má opět vzlétnout do pětimetrové výšky a letět ve stejné dráze jako při předchozím testu, a to až do vzdálenosti 129 metrů. Místo otočky a návratu ale vystoupá do deseti metrů, pořídí barevné i černobílé fotografie oblasti a poté přistane. Celý tento let má trvat 110 vteřin. "Až dosedne na svém novém místě, zahájíme novou demonstrační fázi - takovou, při níž předvedeme, co tato nová technika může udělat, aby pomohla dalším misím na cestě," sdělila JPL.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Investigativní novináři tvrdí, že našli muže, jehož cestovní pas posloužil k vytvoření falešného dokladu pro jednoho z ruských agentů z Vrbětic.

Další zprávy