Zastavte zdanění naší menstruace, volají ženy

Magazín Magazín
20. 2. 2015 9:00
Britské ženy volají po rovnoprávnosti. Chtějí zrušit zdanění menstruačních potřeb.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Profimedia.cz

Londýn - Projekt s názvem Zastavte zdanění naší menstruace žádá britskou vládu o zrušení pětiprocentní daňové sazby z tamponů a vložek. K boji za rovnoprávnost žen vyzývají jeho iniciátorky i prostřednictvím online kampaně na webu changeorg.com.

Názory lidí stojících za tímto projektem sdílí i novinářka Natasha Preskeyová . "Za celý svůj život každá žena použije v průměru 11 tisíc tamponů. V Tescu, kam po ně chodí, vyjde jedna krabička na zhruba tři libry (v přepočtu 111 korun). Pokud žena vydělává měsíčně něco kolem průměrné mzdy, pak na to, aby si je mohla pořídit na celý život, musí odpracovat 38 dní," uvedla například ve svém článku pro The Independent.

Stejně jako menstruační vložky i tampony jsou v Británii totiž daněny pětiprocentní sazbou týkající se luxusního"zboží. "Vláda sice daní základní hygienické potřeby, nikoliv už ale třeba maso z krokodýla. Pokud se k nám chcete připojit a skoncovat s politikou, pro kterou jsou toto okrajová témata, podepište," stojí v petici.

Menstruace není luxus

Aktivitu podporují i další ženy, které tyto běžné hygienické potřeby rozhodně nepovažují za luxus. "Opravdu bývaly doby, kdy jsem neměla moc peněz a musela jsem si tampony půjčovat od kamarádek. Tyto potřeby by neměly být tak drahé. Něco se musí změnit," uvedla například dvaadvacetiletá Sarah.

Extrémním případem je také zkušenost další dvaadvacetileté Britky. Ta aby ušetřila, užívá antikoncepci celý měsíc bez potřebné týdenní pauzy. "Konzultovala jsem to s mnoha lékaři. Žádný z nich mi ale nedal jednoznačnou odpověď na to, zda to může být dlouhodobě škodlivé. Co mám ale dělat, antikoncepci mám zadarmo, menstruační tampon nikoliv," řekla Beth, absolventka univerzity ve východní Anglii.

Právě tam se loni studentský výbor rozhodl v protestní akci prodávat tampony bez nároku na zisk, tedy za nákupní cenu.

Ve Velké Británii je antikoncepce k dostání zdarma. Předepsat ji může buď obvodní lékař, nebo specialista v tzv. family planing clinic (klinika plánovaného rodičovství).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Cizinci, kteří v Praze brutálně napadli číšníka, si odsedí pět let ve vězení

Bratři Armin a Aräsh Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let vězení za loňské brutální napadení číšníka v centru Prahy. Pražský vrchní soud potvrdil, že muži spáchali těžké ublížení na zdraví, nikoliv pokus o vraždu, jak skutek kvalifikovala státní zástupkyně. Arminovi snížil odvolací senát trest o půl roku, Aräshovi výši původního trestu potvrdil. Součástí verdiktu je i desetileté vyhoštění obou bratrů z ČR.

Devětadvacetiletý Armin a o tři roky starší Aräsh přicestovali v dubnu 2018 do české metropole s dalšími přáteli na rozlučku se svobodou. Na zahrádce restaurace u obchodního centra Quadrio se skupina dostala do sporu s obsluhou, protože si do podniku přinesla vlastní alkohol a odmítala odejít. Z následné bitky vyšel nejhůře číšník, který přispěchal na pomoc manažerovi restaurace. Po útoku zůstal ležet v bezvědomí s komplikovanými zlomeninami lebky a s krvácením do mozku. Musel se podrobit několika operacím a zažádal si o invalidní důchod.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Policie v Londýně zakázala další protesty hnutí Extinction Rebellion

Londýnská policie zakázala další protesty členů ekologického hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) v britské metropoli. V prohlášení z pondělního večera podle BBC varovala, že kdo se demonstrací zúčastní od pondělních 22:00 SELČ, může být zatčen. Někteří aktivisté ale v úterý podle agentury Reuters v protestech pokračovali, jejich cílem se stalo sídlo ministerstva dopravy.

Jedna ze zakladatelek hnutí vyšplhala nad vchod do budovy na protest proti plánovanému projektu trati pro vysokorychlostní vlaky, který si podle kritiků vyžádá kácení lesů. Pak se snažila kladivem rozbít skleněnou výplň. Aktivistku nakonec sundal jeden z policistů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy