Zarostlé podpaží je sexy. Ženy propadají novému trendu

Petra Jansová Petra Jansová
22. 6. 2015 9:20
Diskuse na téma holit, či neholit v poslední době sílí. Některé ženy depilaci považují za součást hygieny, jiné za nežádoucí módní diktát.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinsktock

Praha - "Chceme ženám ukázat, že mají možnost volby a mohou nakládat se svým tělem, jak uznají za vhodné," nechala se nedávno slyšet mladá Američanka Roxie Hunt. Kadeřnice ze Seattlu totiž patří do tábora odpůrců holení podpaží a k boji s módním diktátem vyzývá na svém blogu i další ženy.

Podobné hnutí jako v Americe vzniklo i na opačné části zeměkoule. Čínské feministky dokonce soutěžily na tamní sociální síti Weibo o nejhezčí zarostlé podpaží.

"Muži mají mnohem větší svobodu v rozhodování se, jak naloží se svým tělem. Nechci, aby se z neholení stal podobný diktát jako z holení. Jde mi o to, aby lidé nepovažovali zarostlé podpaží za nechutné, nehygienické nebo neženské," uvedla jedna z hlavních propagátorek neholení se a prominentní feministka Xiao Meili v rozhovoru pro The New York Times.

Do boje s většinovým názorem, že holení je nedílnou součástí hygieny, se zapojila i řada celebrit, například americká herečka Gwyneth Paltrow nebo britská modelka Kate Moss.

Lékaři proti holení?!

Skupinu odpůrců vyholených podpaží u žen mocně povzbuzuje řada lékařských studií, podle kterých holení způsobuje zdravotní problémy, ať už dermatologického, nebo gynekologického rázu.

Dermatoložka Kateřina Klauzová z pražské kliniky Asklepion sice potvrzuje, že kůže bez ochlupení je hygieničtější, zároveň připouští, že holení může nabourat přirozenou lidskou imunitu.

"Kůže bez ochlupení se udržuje v lepší hygieně, je však pravda že samotným holením se kůže poškozuje, utvářejí se v ní mikro poranění a tím dochází k prolomení kožní přirozené ochrany proti vnějším vlivům – bakteriím, virům i alergenům,“ říká. Klauzová také tvrdí, že kvůli narušení kožní bariéry v intimních místech může docházet ke snadnějšímu přenosu pohlavních chorob.

Na základě zkušeností ze své praxe potvrzuje, že počet Čechů, kteří podstupují různé techniky vedoucí k odstranění ochlupení, v posledních letech podstatně narostl. Mezi stále častější zákazníky patří i muži.

Today hazzzzz be consistently chill AF #evengotsomecleanindone #fuckyeah

Fotka zveřejněná uživatelem Miley Cyrus (@mileycyrus),

Že se z hygienické praktiky, známé už ve starověkém Egyptě nebo Řecku, stal v poslední době takřka módní diktát, potvrzuje i biolog a antropolog Jan Havlíček z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. "Trend holení dospěl do pomyslného vrcholu a v nejbližší době bude mít zřejmě klesající tendenci. Módní diktát se bude oslabovat a spíš bude docházet k jeho diverzifikaci," říká.

"To, že existují určité skupiny, které mají potřebu například prostřednictvím sociálních sítí ukazovat zarostlá podpaží, jen potvrzuje, že jde stále o něco výjimečného. Kdyby to tak nebylo, nebylo by potřeba zarostlé podpaží demonstrovat, " upozorňuje Havlíček.

Podle něj mají různé kultury rozlišné tendence modifikovat svoje tělo a právě holení je jednou z těchto úprav. "V naší kultuře je vnímáno jako součást standardů krásy, a proto to lidé dělají," dodává s tím, že jakmile trend praktikuje přes 50 procent populace dané kultury, stává se z něj módní diktát.

Havlíček zároveň podotýká, že z kulturní praktiky se například v USA stala už hygienická norma, přestože v Severní Americe se úprava ochlupení začala provozovat až po roce 1915, kdy přišla firma Gillette s masivní kampaní na holení podpaží.

Kdo se neholí, není Čech

Podle sexuologa Pavla Turčana jsou v Česku lidé, kteří se holí, stále ve většině. Například v případě holení na intimních místech je to podle něj až 95 procent žen, u mužů pak o 10 procent méně. Připomíná, že samozřejmě existují i lidé, které přitahuje přirozený vzhled. "Co můžeme ale dnes označit jako přirozené?" naráží na nejednoznačný přístup ke standardům krásy.

Turčan závěrem dodává, že podle zkušeností z jeho praxe převažuje zvyk ochlupení v intimních partiích vyholovat nebo upravovat. Ochlupení na těle pak věnuje péči až 80 procent žen.

"Nechme se ale překvapit, co nám vývoj přinese dále," uzavírá.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Sdruženář Pažout je po skoku na MS devátý, vede Jamamoto

Sdruženář Ondřej Pažout je devátý po skokanské části závodu na středním můstku na mistrovství světa v Oberstdorfu. Do desetikilometrové běžecké části, která odstartuje v 16:00, vyrazí s odstupem 41 sekund za vedoucím Rjotou Jamamotem z Japonska. Favorizovaný Nor Jarl Magnus Riiber vyběhne za obhajobou titulu na trať z třetího místa a ztrátou 22 sekund na lídra.

Juniorský mistr světa z roku 2018 Pažout skočil 103 metrů a ve dvaadvaceti letech se dlouho vyhříval v křesle pro vedoucího závodníka. V elitní desítce po skoku je na MS jako první Čech od šampionátu v Liberci před 12 lety. Aleš Vodšeďálek tehdy na středním můstku překvapil osmým nejlepším skokem, ale v běhu klesl na 37. místo.

Z dalších českých reprezentantů skočil Tomáš Portyk 94,5 metru a před během je třicátý s dvouminutovou ztrátou. Jan Vytrval zvládl o půl metru méně a do stopy se vydá o dvě místa a sedm sekund za Portykem.

před 16 minutami

Huawei chce vyrábět elektromobily, první modely může představit už letos

Čínská technologická společnost Huawei Technologies plánuje výrobu elektromobilů pod svou vlastní značkou. Některé modely by mohla představit už v letošním roce, uvedla v pátek s odvoláním na informované zdroje agentura Reuters. Firma už podle zdrojů jedná se státní společností Changan Automobile a dalšími automobilkami o využití jejich továren pro výrobu svých elektromobilů. Huawei je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě, kvůli sankcím ze strany Spojených států ale v poslední době expanduje do nových odvětví.

Zdroj: ČTK
Další zprávy