Zarostlé podpaží je sexy. Ženy propadají novému trendu

Petra Jansová Petra Jansová
22. 6. 2015 9:20
Diskuse na téma holit, či neholit v poslední době sílí. Některé ženy depilaci považují za součást hygieny, jiné za nežádoucí módní diktát.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinsktock

Praha - "Chceme ženám ukázat, že mají možnost volby a mohou nakládat se svým tělem, jak uznají za vhodné," nechala se nedávno slyšet mladá Američanka Roxie Hunt. Kadeřnice ze Seattlu totiž patří do tábora odpůrců holení podpaží a k boji s módním diktátem vyzývá na svém blogu i další ženy.

Podobné hnutí jako v Americe vzniklo i na opačné části zeměkoule. Čínské feministky dokonce soutěžily na tamní sociální síti Weibo o nejhezčí zarostlé podpaží.

"Muži mají mnohem větší svobodu v rozhodování se, jak naloží se svým tělem. Nechci, aby se z neholení stal podobný diktát jako z holení. Jde mi o to, aby lidé nepovažovali zarostlé podpaží za nechutné, nehygienické nebo neženské," uvedla jedna z hlavních propagátorek neholení se a prominentní feministka Xiao Meili v rozhovoru pro The New York Times.

Do boje s většinovým názorem, že holení je nedílnou součástí hygieny, se zapojila i řada celebrit, například americká herečka Gwyneth Paltrow nebo britská modelka Kate Moss.

Lékaři proti holení?!

Skupinu odpůrců vyholených podpaží u žen mocně povzbuzuje řada lékařských studií, podle kterých holení způsobuje zdravotní problémy, ať už dermatologického, nebo gynekologického rázu.

Dermatoložka Kateřina Klauzová z pražské kliniky Asklepion sice potvrzuje, že kůže bez ochlupení je hygieničtější, zároveň připouští, že holení může nabourat přirozenou lidskou imunitu.

"Kůže bez ochlupení se udržuje v lepší hygieně, je však pravda že samotným holením se kůže poškozuje, utvářejí se v ní mikro poranění a tím dochází k prolomení kožní přirozené ochrany proti vnějším vlivům – bakteriím, virům i alergenům,“ říká. Klauzová také tvrdí, že kvůli narušení kožní bariéry v intimních místech může docházet ke snadnějšímu přenosu pohlavních chorob.

Na základě zkušeností ze své praxe potvrzuje, že počet Čechů, kteří podstupují různé techniky vedoucí k odstranění ochlupení, v posledních letech podstatně narostl. Mezi stále častější zákazníky patří i muži.

Today hazzzzz be consistently chill AF #evengotsomecleanindone #fuckyeah

Fotka zveřejněná uživatelem Miley Cyrus (@mileycyrus),

Že se z hygienické praktiky, známé už ve starověkém Egyptě nebo Řecku, stal v poslední době takřka módní diktát, potvrzuje i biolog a antropolog Jan Havlíček z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. "Trend holení dospěl do pomyslného vrcholu a v nejbližší době bude mít zřejmě klesající tendenci. Módní diktát se bude oslabovat a spíš bude docházet k jeho diverzifikaci," říká.

"To, že existují určité skupiny, které mají potřebu například prostřednictvím sociálních sítí ukazovat zarostlá podpaží, jen potvrzuje, že jde stále o něco výjimečného. Kdyby to tak nebylo, nebylo by potřeba zarostlé podpaží demonstrovat, " upozorňuje Havlíček.

Podle něj mají různé kultury rozlišné tendence modifikovat svoje tělo a právě holení je jednou z těchto úprav. "V naší kultuře je vnímáno jako součást standardů krásy, a proto to lidé dělají," dodává s tím, že jakmile trend praktikuje přes 50 procent populace dané kultury, stává se z něj módní diktát.

Havlíček zároveň podotýká, že z kulturní praktiky se například v USA stala už hygienická norma, přestože v Severní Americe se úprava ochlupení začala provozovat až po roce 1915, kdy přišla firma Gillette s masivní kampaní na holení podpaží.

Kdo se neholí, není Čech

Podle sexuologa Pavla Turčana jsou v Česku lidé, kteří se holí, stále ve většině. Například v případě holení na intimních místech je to podle něj až 95 procent žen, u mužů pak o 10 procent méně. Připomíná, že samozřejmě existují i lidé, které přitahuje přirozený vzhled. "Co můžeme ale dnes označit jako přirozené?" naráží na nejednoznačný přístup ke standardům krásy.

Turčan závěrem dodává, že podle zkušeností z jeho praxe převažuje zvyk ochlupení v intimních partiích vyholovat nebo upravovat. Ochlupení na těle pak věnuje péči až 80 procent žen.

"Nechme se ale překvapit, co nám vývoj přinese dále," uzavírá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy