Zaplať a budu tvůj přítel. Je to zvrhlé, říká psycholožka

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
Aktualizováno 19. 6. 2014 23:15
Koupit si lze i přátelství. Stačí si na webu vybrat ze zaregistrovaných přátel a zaplatit.
Přátelství v 21. století již nemá s oblíbeným seriálem Přátelé příliš společného.
Přátelství v 21. století již nemá s oblíbeným seriálem Přátelé příliš společného. | Foto: Warner Bros

Praha – Seznamovacích portálů je na internetu celá řada. Ve virtuálním světě je možné najít nevěstu svému domácímu mazlíčkovi, nebo partnera na milostnou avantýru na speciálním webu pro nevěrné.

K tomu všemu se začátkem dubna v České republice spustily stránky Pronájem přátel. Už název napovídá, že tady o hluboké city nepůjde.

Dva a půl měsíce starý projekt má doposud, jak uvedl jeden ze zakládajících v rozhovoru pro server Proti šedi.cz, několik stovek zaregistrovaných přátel. Ti se prostřednictvím stránek nabízejí potencionálním klientům a za své "přátelství" či doprovod například na kulturní akce si účtují vlastní hodinovou sazbu.

Slogan, který láká k registraci do nové seznamky.
Slogan, který láká k registraci do nové seznamky. | Foto: Facebook / Pronájem přátel

"Přátelství za peníze s úplně cizím člověkem není přátelství. To pravé většinou vzniká na úplně jiných hodnotách, než jsou peníze. Že by to takto fungovalo dlouhodobě čistě jen na té finanční bázi, si moc dobře nedokážu představit," říká psycholožka Iva Smolová, která ale připouští, že i po takto podivném začátku, by se dal vybudovat fungující vztah.

Realizační tým se inspiroval v Americe, kde podobný projekt už nějakou dobu úspěšně funguje. Otázkou zůstává, jak tuto formu vztahu přijmou Češi. Podle psycholožky Smolové lze jen těžko odhadnout, jak budou lidé na placenou formu přátelství reagovat a kolik budou ochotni za přízeň cizích lidí zaplatit.

Lákání sociálně slabých je zvrhlé

Větší motivaci k registraci mají takzvaní přátelé, kteří z trávení času s klienty těží.

"Jsme tady pro všechny, takže samozřejmě i pro seniory, tělesně postižené a všechny, kdo někoho hledají nebo pro ty, co mají co nabídnout," říká zakladatel seznamovacího serveru.

To se ale nelíbí psycholožce Ivě Smolové. "Je to zvrhlé. Zrovna u těchto skupin, které na tom nejsou finančně úplně nejlépe. Využívání jejich zoufalé situace, je zlé. Každý má šanci potkávat jiné lidi příjemnějším způsobem než takto za peníze."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy