Zaplať a budu tvůj přítel. Je to zvrhlé, říká psycholožka

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
Aktualizováno 19. 6. 2014 23:15
Koupit si lze i přátelství. Stačí si na webu vybrat ze zaregistrovaných přátel a zaplatit.
Přátelství v 21. století již nemá s oblíbeným seriálem Přátelé příliš společného.
Přátelství v 21. století již nemá s oblíbeným seriálem Přátelé příliš společného. | Foto: Warner Bros

Praha – Seznamovacích portálů je na internetu celá řada. Ve virtuálním světě je možné najít nevěstu svému domácímu mazlíčkovi, nebo partnera na milostnou avantýru na speciálním webu pro nevěrné.

K tomu všemu se začátkem dubna v České republice spustily stránky Pronájem přátel. Už název napovídá, že tady o hluboké city nepůjde.

Dva a půl měsíce starý projekt má doposud, jak uvedl jeden ze zakládajících v rozhovoru pro server Proti šedi.cz, několik stovek zaregistrovaných přátel. Ti se prostřednictvím stránek nabízejí potencionálním klientům a za své "přátelství" či doprovod například na kulturní akce si účtují vlastní hodinovou sazbu.

Slogan, který láká k registraci do nové seznamky.
Slogan, který láká k registraci do nové seznamky. | Foto: Facebook / Pronájem přátel

"Přátelství za peníze s úplně cizím člověkem není přátelství. To pravé většinou vzniká na úplně jiných hodnotách, než jsou peníze. Že by to takto fungovalo dlouhodobě čistě jen na té finanční bázi, si moc dobře nedokážu představit," říká psycholožka Iva Smolová, která ale připouští, že i po takto podivném začátku, by se dal vybudovat fungující vztah.

Realizační tým se inspiroval v Americe, kde podobný projekt už nějakou dobu úspěšně funguje. Otázkou zůstává, jak tuto formu vztahu přijmou Češi. Podle psycholožky Smolové lze jen těžko odhadnout, jak budou lidé na placenou formu přátelství reagovat a kolik budou ochotni za přízeň cizích lidí zaplatit.

Lákání sociálně slabých je zvrhlé

Větší motivaci k registraci mají takzvaní přátelé, kteří z trávení času s klienty těží.

"Jsme tady pro všechny, takže samozřejmě i pro seniory, tělesně postižené a všechny, kdo někoho hledají nebo pro ty, co mají co nabídnout," říká zakladatel seznamovacího serveru.

To se ale nelíbí psycholožce Ivě Smolové. "Je to zvrhlé. Zrovna u těchto skupin, které na tom nejsou finančně úplně nejlépe. Využívání jejich zoufalé situace, je zlé. Každý má šanci potkávat jiné lidi příjemnějším způsobem než takto za peníze."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Německo chce posílit hlídky na hranicích s Polskem, míří do něj stále více migrantů

Německý ministr vnitra Horst Seehofer chce, aby v německo-polském pohraničí v zesílené míře působily společné hlídky. Do Německa totiž přes Polsko přichází stále více migrantů z Běloruska a v Německu se kvůli tomu ozvaly i výzvy k zavedení hraničních kontrol.

Seehofer podle agentury DPA v dopisu svému polskému protějšku Mariuszovi Kamińskému navrhuje, aby hlídky působily zejména na území Polska. Jeho cílem je vyhnout se zavedení hraničních kontrol, ale migranty zastavit ještě na polském území.

Od léta se z Běloruska přes polské území k německé východní hranici dostalo asi 5000 lidí z Iráku, Sýrie a dalších krizových oblastí. Podle Evropské unie jde o prvek hybridní války, kterou proti ní vede autoritářský prezident Alexandr Lukašenko v odvetě za unijní sankce.

DPA uvádí, že se tak rodí nový možný konflikt mezi Berlínem a Varšavou: podle pravidel platných v Evropské unii by migranty mělo zaregistrovat Polsko a umožnit jim požádat o azyl, což se ovšem velmi často neděje. Místo toho pokračují tito lidé, často s pomocí pašeráků, v cestě do Německa. Kvůli tomu šéf německých policejních odborů Heiko Teggatz v deníku Bild varoval před hrozící migrační krizí na hranici mezi Německem a Polskem. Podle jeho názoru situaci může vyřešit jedině dočasné zavedení hraničních kontrol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy