Zaměstnanci Applu kradli intimní fotografie zákaznic. Jejich postavy pak mezi sebou hodnotili

pv
14. 10. 2016 12:45
Pracovníci australské pobočky společnosti Apple čelí obvinění, že mezi sebou sdíleli fotografie zákaznic a na stupnici od jedné do deseti hodnotili jejich postavy. Fotografie měli bez vědomí žen, někdy je dokonce ukradli přímo z jejich mobilních zařízení. Některé z takto pořízených fotografií zachycovaly i intimní partie žen. Společnost několik zaměstnanců propustila a nadále provádí interní šetření.
Logo společnosti Apple.
Logo společnosti Apple. | Foto: Reuters

Prodejna společnosti Apple v australském Brisbane propustila několik zaměstnanců kvůli obvinění, že si mezi sebou sdíleli fotografie dámských zákaznic a hodnotili jejich postavy na stupnici od jedné do deseti.

Stovky fotografií byly pořízeny bez vědomí žen a další byly ukradeny přímo z jejich mobilních telefonů. O případu informuje BBC.

Společnost Apple potvrdila vyšetřování na pobočce a uvedla, že několik pracovních míst bylo zrušeno. Interní šetření firmy ale podle jejích slov zatím neodhalilo, že by nějaké fotografie skutečně byly ukradeny.

Fotografie, mezi kterými byla přibližně stovka detailních i intimních záběrů, si mezi sebou zaměstnanci šířili a postavy žen hodnotili. Případ vyšel najevo poté, co si zaměstnanec obchodu všiml, jak si jeden z techniků projíždí fotografie v mobilu zákaznice. Novinám později sdělil, že měl obavy z toho, že se stejné praktiky dějí i v jiných obchodech v Austrálii. 

Případ vyšetřuje i komise na ochranu soukromí

Společnost Apple uvedla, že pokud se obvinění potvrdí, bude se jednat o hrubé porušení obchodní politiky společnosti. “Apple věří, že by se ke všem lidem mělo přistupovat s respektem. Chování, které jde proti těmto hodnotám, nebudeme tolerovat,” uvedl americký výrobce elektroniky ve svém prohlášení.

“Sešli jsme se se zaměstnanci obchodu a informovali jsme je o probíhajícím vyšetřování a krocích, které Apple podniká k zachování jejich soukromí,” doplnila společnost své prohlášení.

Případem se zabývá i australská komise na ochranu soukromí. “Jsme si vědomi zpráv a podnikneme kroky směrem k Applu, abychom zjistili další informace,” uvedl komisař Timothy Pilgrim. “Je to důležitá připomínka toho, že všechny společnosti shromažďující osobní informace musí dodržovat pravidla soukromí a musí zajistit, že je zaměstnanci dodržují,” dodal.

Návod IT experta Michala A. Valáška, jak se vyhnout omylu, který udělal Národní bezpečnostní úřad, který v Česku zodpovídá právě za kybernetickou bezp | Video: Michal A. Valášek
 

Právě se děje

před 13 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy