Zaměstnanci Applu kradli intimní fotografie zákaznic. Jejich postavy pak mezi sebou hodnotili

pv
14. 10. 2016 12:45
Pracovníci australské pobočky společnosti Apple čelí obvinění, že mezi sebou sdíleli fotografie zákaznic a na stupnici od jedné do deseti hodnotili jejich postavy. Fotografie měli bez vědomí žen, někdy je dokonce ukradli přímo z jejich mobilních zařízení. Některé z takto pořízených fotografií zachycovaly i intimní partie žen. Společnost několik zaměstnanců propustila a nadále provádí interní šetření.
Logo společnosti Apple.
Logo společnosti Apple. | Foto: Reuters

Prodejna společnosti Apple v australském Brisbane propustila několik zaměstnanců kvůli obvinění, že si mezi sebou sdíleli fotografie dámských zákaznic a hodnotili jejich postavy na stupnici od jedné do deseti.

Stovky fotografií byly pořízeny bez vědomí žen a další byly ukradeny přímo z jejich mobilních telefonů. O případu informuje BBC.

Společnost Apple potvrdila vyšetřování na pobočce a uvedla, že několik pracovních míst bylo zrušeno. Interní šetření firmy ale podle jejích slov zatím neodhalilo, že by nějaké fotografie skutečně byly ukradeny.

Fotografie, mezi kterými byla přibližně stovka detailních i intimních záběrů, si mezi sebou zaměstnanci šířili a postavy žen hodnotili. Případ vyšel najevo poté, co si zaměstnanec obchodu všiml, jak si jeden z techniků projíždí fotografie v mobilu zákaznice. Novinám později sdělil, že měl obavy z toho, že se stejné praktiky dějí i v jiných obchodech v Austrálii. 

Případ vyšetřuje i komise na ochranu soukromí

Společnost Apple uvedla, že pokud se obvinění potvrdí, bude se jednat o hrubé porušení obchodní politiky společnosti. “Apple věří, že by se ke všem lidem mělo přistupovat s respektem. Chování, které jde proti těmto hodnotám, nebudeme tolerovat,” uvedl americký výrobce elektroniky ve svém prohlášení.

“Sešli jsme se se zaměstnanci obchodu a informovali jsme je o probíhajícím vyšetřování a krocích, které Apple podniká k zachování jejich soukromí,” doplnila společnost své prohlášení.

Případem se zabývá i australská komise na ochranu soukromí. “Jsme si vědomi zpráv a podnikneme kroky směrem k Applu, abychom zjistili další informace,” uvedl komisař Timothy Pilgrim. “Je to důležitá připomínka toho, že všechny společnosti shromažďující osobní informace musí dodržovat pravidla soukromí a musí zajistit, že je zaměstnanci dodržují,” dodal.

Návod IT experta Michala A. Valáška, jak se vyhnout omylu, který udělal Národní bezpečnostní úřad, který v Česku zodpovídá právě za kybernetickou bezp | Video: Michal A. Valášek
 

Právě se děje

před 1 minutou

Sobotka bude Buffalu v NHL chybět čtyři až šest týdnů

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude čtyři až šest týdnů chybět v sestavě Buffala v NHL. Dvaatřicetiletý český reprezentant je mimo hru s blíže nespecifikovaným zraněním v dolní části těla po nepotrestaném faulu Nikity Kučerova z Tampy v pátečním zápase ve Stockholmu.

Kučerov atakoval Sobotku v první třetině utkání, které Tampa nakonec vyhrála 3:2. Ruský útočník českého hokejistu, který jej neviděl, dohrál po jeho střele. Sobotka ze zápasu odstoupil a podle serveru The Athletic v hale chodil s ortézou na pravém koleně.

V této sezoně NHL odehrál Sobotka zatím 16 zápasů, v nichž zaznamenal jeden gól a dvě asistence.

před 10 minutami

Na kotlíkové dotace půjde z ministerstva životního prostředí dalších 1,5 miliardy

Ministerstvo životního prostředí uvolní další 1,5 miliardy korun z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) na výměnu zastaralých kotlů. Zájem o dotaci z třetí vlny takzvaných kotlíkových dotací převýšil původně vyčleněné tři miliardy. Na krajské úřady dorazilo přes 40 tisíc žádostí s požadavkem na 4,2 miliardy korun. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. Dalších 380 milionů resort uvolní na půjčky na kotle.

Aktuálně nejsou vyčerpány prostředky pouze v Praze a na Vysočině, druhé kolo se chystá ještě v Královéhradeckém kraji. Ve většině ostatních krajů byly tisíce žádostí přijaty do takzvaného zásobníku projektů. Právě pro ně je nová dotace určena.

Další zprávy