Zákaz zvířat v cirkusech prošel i kvůli utrpení slonice

Zahraničí Zahraničí
30. 4. 2013 12:20
Britská vláda vyhověla petici žádající zastavit trápení zvířat v cirkusech
Záběr z týrání slonice Anne v Bobby Roberts Super Circus.
Záběr z týrání slonice Anne v Bobby Roberts Super Circus. | Foto: Repro You Tube, Animal Defenders International

Londýn - Revoluční rozhodnutí je tu. Britská vláda zakáže využívání divoce žijících zvířat v kočovných cirkusech. Zákaz bude platit od roku 2015. Informoval o tom britský deník The Independent.

Na začátku byla petice stejného deníku, kterou podepsalo více než 30 000 lidí. Parlament pak v hlasování jejich iniciativu jednomyslně podpořil.

Dva britské cirkusy mezitím navzdory protestům v předvádění zvířat pokračují.

Poslanci po odhlasování zákazu zavedli jako přechodné ustanovení licenční systém pro využívání divokých zvířat. Ministr životního prostředí, lord de Mauley, má zveřejnit návrh nového zákona.

"Pokud se tak stane, budu rád, že vláda konečně vyslyší parlament i veřejné mínění. Jsem poctěn, že jsem mohl hrát malou roli v úsilí ukončit kruté zacházení s divokými zvířaty," prohlásil konzervativní poslanec Mark Pritchard, hlavní tvář kampaně.

Ze života amerického cirkusu:

Jedním z důležitých faktorů, který přiměl parlament k odsouhlasení zákazu, byl film, který skrytou kamerou natočili aktivisté za práva zvířat. Ukazoval kruté zacházení se slonicí Anne. Zaměstnanci Bobby Roberts Super Circus do ní kopali a mlátili ji vidlemi.

Záběry, jak dostává od zřízence prudké rány vidlemi do zadní části těla, nohou i hlavy, obletěly na YouTube a na Facebooku svět. Jsou natolik drastické, že mnohé z nich byly staženy a u těch, co zůstaly, se objevuje varovné upozornění.

Příběh slonice měl happy end. Utrápené zvíře, které se sotva drželo na nohou a mělo na těle četné známky po bití, bylo umístěno do safari a zde se během roku zotavilo.

Původní majitelé si však jakoukoliv vinu nepřipouštějí. V jedné z reportáží o cirkusu Bobbyho Robertse jeho manželka pláče pouze nad svým osudem: "Je hrozně kruté ukončit naše celoživotní snažení takto. Vzít nám Anne, to je jako když vám unesou dítě. Není v tom rozdíl," svěřuje se.

Sám Roberts rovněž odmítá jakékoliv pochybení a skleslý je především z prázdného cirkusu po protestu aktivistů.

Robertse soud loni uznal vinným, že ve třech případech prokazatelně trápil účinkující slonici. Dostal za to tříletý podmíněný trest. 

Jedna z reportáží o dnes již slavné slonici Anne:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy