Záhadný objekt na Vltavě: Spekuluje se o tajné chodbě, studni nebo Davidu Černém

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
11. 9. 2015 17:00
Na sociální síti se objevil snímek poklopu na Vltavě v Praze. Lidé na Facebooku začali živě diskutovat a tipovat, co by to mohlo být. Sám autor snímku, fotograf Jindřich Kodíček, ale neměl tušení, kde se ve vodě poklop vzal. "Nikdy jsem na tom místě nic podobného neviděl," říká. Sami lidé z Povodí Vltavy si nad snímkem nejdříve lámali hlavu a poté přišli s vysvětlením, že by se mělo jednat o starou studnu, postavenou ještě před kanalizační sítí. To se ale nezdálo Magistrátu hlavního města Prahy. Spíše je při pohledu na snímek napadlo, jestli to není práce kontroverzního umělce Davida Černého, který před pár lety instaloval na hladinu Vltavy vztyčený prostředníček namířený k Hradu.
Foto: Jindřich Kodíček / Facebook

Praha – Snímek záhadného poklopu ve Vltavě u Karlova mostu v Praze fotografa Jindřicha Kodíčka vyvolal v pátek na sociálních sítích poprask. Nikdo podobný předmět v řece nikdy neviděl, proto se vyrojily spekulace, o co by mohlo jít.

"To je špunt, tím vypustíš celou Prahu," zní jeden z komentářů. "Není to instalační šachta pro kolektor, nevím, zda v tomto místě vede metro," přidává se další se svou teorií. Objevují se ale i názory, že by se mohlo jednat o tajný tunel, ponorku nebo UFO.

Ani Povodí Vltavy nemělo ze začátku tušení, až po chvilce pátrání zjistili, že by se mělo jednat o poklop historické studny. "V době, kdy ještě po Praze nevedla kanalizace, existovala tu studna, z níž se brala voda, filtrovala se a využívala jako pitná voda. Když se postavila kanalizace, studna se natrvalo uzavřela poklopem a v současné době nemá žádnou funkci," říká tiskový mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán s tím, že přestože vodohospodáři udržují podle manipulačního řádu na Vltavě určitý průtok z přehrady Orlík, mohou se projevit výkyvy hladiny řeky. Díky tomu a suchému období se tedy jindy skrytý poklop objevil nad hladinou.

Záhadný objekt zaujal také úředníky na Magistrátu hlavního města Prahy, které snímek nejprve zmátl tak, že onen objev označili za žert kontroverzního umělce Davida Černého. Ten opravdu v roce 2013 umístil na Vltavu loďku s obří rukou se vztyčeným prostředníčkem, který byl nápadně namířený směrem k Pražskému hradu. David Černý sice potvrdil, že v brzké době něco chystá, v případě autorství objektu u Karlova mostu byl ale tentokrát nevině.

"Jedná se o bývalou filtrační studnu staroměstské vodárny, která je nefunkční už sto let. To je vše, co o tom víme," zjistil po chvíli pátrání mluvčí magistrátu Vít Hofman a potvrdil tak verzi Povodí Labe. Objekt by ale podle něj měl spadat do správy Vodoprávního úřadu Prahy 1.

Čnící předmět z hladiny řeky ale zdá se nikoho neznepokojuje, přestože mluvčí Povodí Vltavy přiznal, že pokud by se v těchto místech objevila loď, nepochybně by to mělo své následky. Státní plavební správa ani Vodoprávní úřad ale na dotazy nereagují.

 

Právě se děje

Další zprávy