reklama
 
 

Vědci objasnili záhadné úmrtí polárního medvěda Knuta

28. 8. 2015 9:53
Před čtyřmi lety se utopil ve svém vlastním výběhu za přítomnosti stovek návštěvníků. Bývalou zvířecí celebritu berlínské zoo zabil autoimunitní zánět mozku, zjistili vědci.

Berlín – Po čtyřech letech pátrání se německým vědcům konečně podařilo zjistit, proč se v roce 2011 v berlínské zoologické zahradě utopil Knut, pravděpodobně nejslavnější lední medvěd na světě. S informací přišla BBC.

Nové vyšetřování ukázalo, že medvěd trpěl autoimunitním zánětem mozku, který je známý i u lidí. Původně se předpokládalo, že Knut dostal infekci, testy ji však nikdy neprokázaly.

„Protilátky, které normálně pomáhají bránit tělo proti virům nebo bakteriím, se očividně mohou za jistých okolností otočit proti vlastnímu tělu a napadnout nervové buňky,“ řekl doktor Harald Pruess z německého Centra pro neurodegenerativní nemoci.

Knut je prvním zvířetem, u kterého se onemocnění označované jako anti-NMDA receptorová encefalitida podařilo objevit. Podle výzkumu, který nedávno vyšel v Scientific Reports, je ale velmi pravděpodobné, že je onemocnění u zvířat rozšířené, jen se o tom nevědělo.

Mediální hvězda

Knut se pravidelně objevoval v televizi a novinách. Dostal se dokonce i na jednu z obálek magazínu Vanity Fair, kde se vystřídaly největší celebrity světa.

Celosvětově se Knut proslavil poté, co ho odvrhla matka a on musel být dokrmován z rukou ošetřovatelů berlínské zoo. Denně se na něj jezdily do německé metropole podívat stovky lidí.

„Jsme velice šťastní, že můžeme konečně říci, jak zemřel,“ řekl spoluautor zmíněné studie, profesor Alex Greenwood. Knut se v roce 2004 utopil ve vodním příkopě ve vlastním výběhu za přihlížení stovek svých fanoušků.

autor: David Kořínek | 28. 8. 2015 9:53

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama