Vědci objasnili záhadné úmrtí polárního medvěda Knuta

David Kořínek
28. 8. 2015 9:53
Před čtyřmi lety se utopil ve svém vlastním výběhu za přítomnosti stovek návštěvníků. Bývalou zvířecí celebritu berlínské zoo zabil autoimunitní zánět mozku, zjistili vědci.
Knut s ošetřovatelem Thomasem Doerfleinem, který se ho ujal po odvržení medvíděte matkou.
Knut s ošetřovatelem Thomasem Doerfleinem, který se ho ujal po odvržení medvíděte matkou. | Foto: Reuters

Berlín – Po čtyřech letech pátrání se německým vědcům konečně podařilo zjistit, proč se v roce 2011 v berlínské zoologické zahradě utopil Knut, pravděpodobně nejslavnější lední medvěd na světě. S informací přišla BBC.

Nové vyšetřování ukázalo, že medvěd trpěl autoimunitním zánětem mozku, který je známý i u lidí. Původně se předpokládalo, že Knut dostal infekci, testy ji však nikdy neprokázaly.

„Protilátky, které normálně pomáhají bránit tělo proti virům nebo bakteriím, se očividně mohou za jistých okolností otočit proti vlastnímu tělu a napadnout nervové buňky,“ řekl doktor Harald Pruess z německého Centra pro neurodegenerativní nemoci.

Knut je prvním zvířetem, u kterého se onemocnění označované jako anti-NMDA receptorová encefalitida podařilo objevit. Podle výzkumu, který nedávno vyšel v Scientific Reports, je ale velmi pravděpodobné, že je onemocnění u zvířat rozšířené, jen se o tom nevědělo.

Mediální hvězda

Knut se pravidelně objevoval v televizi a novinách. Dostal se dokonce i na jednu z obálek magazínu Vanity Fair, kde se vystřídaly největší celebrity světa.

Celosvětově se Knut proslavil poté, co ho odvrhla matka a on musel být dokrmován z rukou ošetřovatelů berlínské zoo. Denně se na něj jezdily do německé metropole podívat stovky lidí.

„Jsme velice šťastní, že můžeme konečně říci, jak zemřel,“ řekl spoluautor zmíněné studie, profesor Alex Greenwood. Knut se v roce 2004 utopil ve vodním příkopě ve vlastním výběhu za přihlížení stovek svých fanoušků.

 

Právě se děje

před 29 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt v patře domu, na místě je 11 zraněných. Podle hasičů je požár pod kontrolou

Při požáru v Černokostelecké ulici bylo zraněno 11 lidí, nejméně dva jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Hasiči nyní byt odvětrávají.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Schalke se dočkalo druhé výhry v sezoně

Beznadějně poslední fotbalisté Schalke se dočkali v německé lize druhého vítězství v sezoně. Celek z Gelsenkirchernu zdolal v 28. kole Augsburg 1:0. Na šestnácté místo, které znamená účast v baráži, ale ještě ztrácí propastných 12 bodů. Mohuč má navíc podvečerní zápas v Kolíně nad Rýnem k dobru.

První výhru po 12 kolech vystřelil Schalke už ve čtvrté minutě Suat Serdar, který gólem oslavil dnešní 24. narozeniny. Čeští hráči Augsburgu, brankář Tomáš Koubek a stoper Marek Suchý, strávili celý zápas na lavičce.

Další zprávy