Záhada Loch Ness rozluštěna? Vědec našel nové indicie

Zuzana Hronová ČTK Zuzana Hronová, ČTK
15. 4. 2013 15:25
Dr. Paxton prošel tisícovku výpovědí očitých svědků. A našel zarážející skutečnost
Vytvořit co nejdokonalejší lochnesskou příšeru se již snažilo mnoho lidí.
Vytvořit co nejdokonalejší lochnesskou příšeru se již snažilo mnoho lidí. | Foto: Facebook - Loch Ness Information

Londýn - Uplynulo 80 let od chvíle, kdy hotelová manažerka Aldie Mackayová poprvé zahlédla "velrybě podobnou rybu" ve vodách skotského jezera Loch Ness. Nyní se doktor Charles Paxton z Univerzity St. Andrews probírá tisícovkou výpovědí očitých svědků, aby zjistil, co nám mohou sdělit.

Suše poznamenává, že mezi těmi, kdo údajně Lochnesku viděli, je několik majitelů hotelů. Byla a je tedy "Nessie" jen spiknutím pro posílení turistického ruchu? ptá se zpravodajský server BBC News.

Bylo 14. dubna 1933 a paní Mackayová, manažerka hotelu Drumnadrochit, jela s manželem v autě po silnici do Invernessu. Podívala se přes klidné vody jezera Loch Ness k zámku Aldourie. A pak ve vodě něco zahlédla. V jednom z vzácně poskytnutých rozhovorů o řadu let později to popsala námořnímu biologovi a zakladateli Projektu Loch Ness Adrianu Shineovi.

Zastav! To zvíře!

"Řekla, že to bylo černé, mokré a tekla z toho voda," uvedl Shine. "Plavalo to v kruhu dokola a dolů. Zakřičela na manžela: 'Zastav! To zvíře!'"

Zážitek paní Mackayové 2. května 1933 zveřejnil v listu Inverness Courier Alex Campbell, vodní správce jezera a novinář na částečný úvazek. Všeobecně je to považováno za první "moderní spatření" příšery v jezeře. "Ale skutečnost, že řekla 'to zvíře'... jako by věděla, že v jezeře je něco podivného," řekl Shine.

V této oblasti se tradoval příběh irského mnicha, který údajně v 7. století zahlédl "vodního netvora" v řece Ness. Ale až zpráva o zážitku paní Mackayové doslova otevřela stavidla. Policejní inspektoři, bankovní manažeři, studenti, městští úředníci, řidiči náklaďáků, duchovní, lesní dělníci, vodní správci nebo rybáři. Ti všichni tvrdili, že příšeru spatřili.

Jedno z mnoha "zaručených" videí s Lochneskou:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com
Lovci Nessie, turisté, zvědavci. Hoteliéři si mnuli ruce.

Oblast zaplavili turisté a "lovci Nessie", takže kolem jezera se začaly tvořit dopravní zácpy. Mezi těmi, kdo Lochnesku údajně zahlédli, bylo i několik slavných osobností, například spisovatelé Gavin Maxwell a Compton Mackenzie.

Doktor Paxton se zatím probral osmi sty z tisícovky zaznamenaných případů, kdy někdo Lochnesku spatřil. Podstatná část z nich, říká, pochází od majitelů kaváren a hotelů. Právě oni byli nepochybně těmi, kdo mohl z přiživování legendy něco získat. Podle Visit Scotland "lochnesková turistika" přináší ročně do oblasti zisk více než milionu liber.

Motivovalo tedy paní Mackayovou jen cynické pomyšlení na její bankovní účet? Biolog Shine věří, že ne.

Dej si k tomu víc vody

"Byla daleka nějaké sebepropagace. Byl to její manžel, kdo o tom řekl vodnímu správci, a i v novinové zprávě zůstala anonymní. Neřekla nic ze dvou důvodů. Jednak si myslela, že by ji lidé pomluvili, že si dělá reklamu. A pak taky proto, že v oblasti je zvykem lidem, kteří údajně něco v jezeře viděli, říkat: 'Dej si k tomu víc vody', čímž se naznačuje, že jsou opilí," dodal Shine.

Ovšem existuje spousta lidí, kteří si na Lochnesce postavili slušné živobytí - včetně samotného Shinea, který v současnosti vede v bývalém hotelu paní Mackayové Středisko a výstavu Loch Ness.

"Nezastírám, že nejprve jsem sem přišel hledat slávu a bohatství, protože tady byla přírodní záhada a já ji chtěl rozluštit," říká. "Během let jsem začal být skeptičtější, ale kupodivu si vydělávám tím, že jsem dost skeptický badatel. Nicméně věřím, že valná většina očitých svědků byla upřímná... a nebyli opilí."

Lochneska se jen komerčně "těží"

Nicméně rozhlédneme-li se po internetu po stopě Lochnesky nyní, vědeckých či badatelských informací najdeme minimum. Zato komerčních otisků je nespočet. Resumé je jasné - zvěsti o příšeře v jezeře byly dávno vyvráceny, ale to její předpokládané iniciátory rozhodně netrápí. Pověst žije svým životem a stále je dost zájemců, kteří chtějí "to slavné" jezero vidět.

Údajné oficiální stránky "Nessie" (www.nessie.co.uk) hovoří za vše. V sekci "Nessie Links" nejsou odkazy na badatelské studie či odborná sympozia přírodovědců. Nabízejí trička a jiné suvenýry s Lochneskou, dále pak třeba stránky "Coffee Shop by Loch Ness", které slibují všem, "kdo pátrají po Lochnesce, nebo zkrátka projíždějí nádhernou skotskou vrchovinou, skvělé místo pro dobití baterek".  

Nepřekvapí ani  odkazy Dárkový e-shop Loch Ness, Dovolená ve Skotsku,  Projížďky lodí,  stránky "Craigdarroch House", což je hotel, jenž nabízí ubytování "s výhledem na Loch Ness (myšleno samozřejmě jezero). Hotel má prestižní webovou adresu www.hotel-loch-ness.co.uk a hned na hlavní stránce si kromě dispozic pokojů můžeme pročíst sekci "Lochneska a její tajemství".

 

Právě se děje

před 52 minutami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy