Žádná výmluva, ale boj o holý život. Policista při kontrole nevěřil vlastním očím

Měla to být rutinní kontrola. Policista v australském Queenslandu zastavil řidiče, který překročil povolenou rychlost. 27letý muž v dodávce nervózně gestikuloval něco o tom, že ho napadl přímo při jízdě jedovatý had. Policista po prohlédnutí korby zjistil, že tentokrát o lacinou výmluvu nejde.
Silniční kontrola zastavila australana, kterého kousl had | Video: Reuters

Incident se přihodil v polovině června, policie záběry z kontroly uvolnila až tento týden. Řidič dodávky strážcům zákona řekl, že smrtelně jedovatá pakobra na něj zaútočila přímo za jízdy. Ubránil se nožem, pak zastavil a mrtvého hada hodil na korbu. Bál se, že ho had uštknul, proto prý spěchal do nejbližší nemocnice.

Přivolaní zdravotníci uštknutí vyloučili s tím, že řidič utrpěl jen šok. Těšit ho mohlo také to, že se vyhnul pokutě. Pro jeho snahu o co nejrychlejší dopravu do nemocnice totiž policisté měli pochopení, jed pakobry dokáže zabít člověka do 15 minut.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Do roku 2027 by měla stoupnout spotřeba biopotravin na 4 procenta, navrhuje rezort zemědělství

Spotřeba biopotravin v ČR by měla do roku 2027 stoupnout na čtyři procenta celkové spotřeby potravin a nápojů. Plánuje to ministerstvo zemědělství v akčním plánu rozvoje ekologického zemědělství, který v pondělí projedná vláda. Podle posledního plánu se mělo tří procent dosáhnout již v roce 2016, což se však nepodařilo. Následně se mělo uvedené hodnoty podle plánu dosáhnout do roku 2020. Podle posledních údajů však činila spotřeba biopotravin předloni pouze 1,52 procenta celkové spotřeby potravin a nápojů.

Podle výkonné manažerky PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřiny Urbánkové je plán jako celek kvalitní, bohužel cíle spotřeby biopotravin jsou málo ambiciózní. Svaz podle ní navrhoval do plánu šestiprocentní spotřebu biopotravin v roce 2027, ministerstvo ale podle ní nevzalo tuto připomínku v potaz. V posledních třech letech rostla spotřeba biopotravin o několik desítek procent ročně, pokud bude tento trend pokračovat, bylo by správných právě šest procent v roce 2027, uvedla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Podle ředitelky komunikace řetězce Jitky Pajurkové vznikl požár v hlavním elektrickém rozvaděči v zázemí restaurace. Nikdo podle ní nebyl zraněn, restaurace byla už uzavřená.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

"Oprava bude trvat v řádu týdnů až měsíců, výše škody se teprve sčítají, ale může jít do několika milionů korun. Nejvíce byl poškozen vnitřek restaurace, tudíž vlastní provozovna," dodala mluvčí řetězce.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy