Zachránili jsme žraloka velrybího, hlásí vědci

Reuters, lem
29. 11. 2007 16:37
Jejich počet přesáhl tisíc. Uvnitř FOTOGALERIE

Sydney - Po záplavě špatných zpráv o vymírání ohrožených druhů přišla konečně jedna dobrá: vědcům se podařilo zachránit ohroženého žraloka velrybího. U břehů Mozambiku byla v uplynulých dnech zachycena stopa již tisícího kusu.

"Podařilo se nám dosáhnout toho, co jsme chtěli. Díky pomoci obyčejných lidí, kteří se rozhodli přispět k záchraně ohrožených druhů," řekl vedoucí projektu Brad Norman, který se záchranou ohrožených druhů ryb zabývá již roky.

Tisíc exemplářů na internetu

Součástí projektu je internetová knihovna žraloků velrybích s fotografiemi identifikovaných exemplářů. Přístup do ní má každý, kdo během svých výzkumů či dovolené narazí na obří žraloky a podaří se mu pořídit jejich detailní fotografie.

Žralok velrybí (obrovský) v aquariu v americké Georgii.
Žralok velrybí (obrovský) v aquariu v americké Georgii. | Foto: Wikipedia Commons

Kromě délky a předpokládané váhy dokáží zkušení biologové zjistit také pohlaví a zachytit další specifické rysy.

Online knihovnu NAJDETE ZDE

"Předpokládáme, že na světě je mnohem více než tisíc žraloků velrybích, ale přesto je to stále velmi citlivá populace, která si zaslouží ochranu," tvrdí Brad Norman.

Tisící žralok byl zachycen u břehů Mozambiku podmořským biologem Simonem Pearcem, který za tři roky vyfotografoval přes sto těchto vzácných druhů žraloků.

Největší ryba světa

Žralok velrybí neboli obrovský je největší rybou světa. V dospělosti dosahuje délky až dvanácti metrů a váží více než dvacet tun. Po většinu života žije  hluboko pod hladinou oceánu a pouze výjimečně se vynořuje nad hladinu.

Pro člověka není nebezpečný, protože se živí výhradně planktonem a malými rybami. Jeho výskyt byl zachycen v tropických oblastech všech tří oceánů.

Na rozdíl od ostatních žraloků není příliš dobrý plavec. Obvykle se pohybuje rychlostí okolo pěti kilometrů v hodině. Typický je především jeho vzhled: na tmavé tlusté kůži se střídají světlé skvrny a pruhy.

 

Právě se děje

Další zprávy