Zachraň bábu, zachraň dědka. Herec Jiří Mádl spustil kampaň na pomoc seniorům

ČTK ČTK
18. 3. 2020 10:27
Herec a režisér Jiří Mádl zahájil kampaň Zachraň bábu, zachraň dědka a spustil webovou stránku, na které si mohou lidé stáhnout leták a s jeho pomocí pak nabídnout seniorům pomoc, především zajištění nákupů či vyzvednutí léků.
Zachraň bábu: Pomoc sousedům s Jirkou Mádlem | Video: AdHackers

"Chceme, aby lidé aktivně pomáhali těm, kteří jsou v současné situaci tou nejohroženější skupinou, tedy seniorům. Jde o to, že v tuhle chvíli je spousta ochotných dobrovolníků, ale nikdo se jim o pomoc nehlásí. Senioři povětšinou neumí zacházet s moderními technologiemi, proto je nezbytné dostat k nim informace takovým způsobem, jaký u nich funguje," řekl Mádl.

Dvě instruktážní videa a leták si zájemci mohou vytisknout doma na webu www.pomocsousedum.cz a vyvěsit v ulici.

Na projektu spolupracují agentura AdHackers a studio MadeByDeus.com.

Název Mádlovy iniciativy připomíná jeho video s Marthou Issovou "Přemluv bábu a dědu, aby nevolili levici", kterým se v roce 2010 zapojili do předvolebního boje. Spot vyvolal v médiích debatu o mezigeneračních vztazích a postavení seniorů ve společnosti.

S nedostatkem informovanosti seniorů o tom, že na ně čeká s pomocí přes 1500 dobrovolníků dalšího charitativního projektu Seniorem s radostí, se potkává i jeho zakladatelka Jana Najbrtová. Projekt funguje několik let a jeho základním posláním je organizovat cvičení pro seniory zdarma a vzdělávací a aktivizační programy. Nyní nabízí možnost vyvenčit psa, dovézt léky nebo si jen popovídat po telefonu.

"V těchto dnech je potřeba kromě zákazů a doporučení podat i pomocné ruce, abychom přemohli tu paralýzu, která společnost ochromila. Senioři jsou často vystrašení a vůbec nevědí, jak se v této době chovat. Kolektivně cvičit a udržovat veselou mysl a zdravého ducha nyní nemůžeme, proto přicházíme s nabídkou pomoci služeb psychologů, terapeutů a krizových interventů, kteří seniorům nabídnou zdarma své služby po telefonu nebo online. Po celé republice se nám hlásí dobrovolníci, kteří by rádi seniorům a nemocným pomohli s nákupem, donáškou léků či vyvenčením pejsků. Jenom k nim potřebujeme tyto informace dostat," sdělila Najbrtová.

 

Právě se děje

Další zprávy