Zachraň bábu, zachraň dědka. Herec Jiří Mádl spustil kampaň na pomoc seniorům

Herec a režisér Jiří Mádl zahájil kampaň Zachraň bábu, zachraň dědka a spustil webovou stránku, na které si mohou lidé stáhnout leták a s jeho pomocí pak nabídnout seniorům pomoc, především zajištění nákupů či vyzvednutí léků.
Zachraň bábu: Pomoc sousedům s Jirkou Mádlem | Video: AdHackers

"Chceme, aby lidé aktivně pomáhali těm, kteří jsou v současné situaci tou nejohroženější skupinou, tedy seniorům. Jde o to, že v tuhle chvíli je spousta ochotných dobrovolníků, ale nikdo se jim o pomoc nehlásí. Senioři povětšinou neumí zacházet s moderními technologiemi, proto je nezbytné dostat k nim informace takovým způsobem, jaký u nich funguje," řekl Mádl.

Dvě instruktážní videa a leták si zájemci mohou vytisknout doma na webu www.pomocsousedum.cz a vyvěsit v ulici.

Na projektu spolupracují agentura AdHackers a studio MadeByDeus.com.

Název Mádlovy iniciativy připomíná jeho video s Marthou Issovou "Přemluv bábu a dědu, aby nevolili levici", kterým se v roce 2010 zapojili do předvolebního boje. Spot vyvolal v médiích debatu o mezigeneračních vztazích a postavení seniorů ve společnosti.

S nedostatkem informovanosti seniorů o tom, že na ně čeká s pomocí přes 1500 dobrovolníků dalšího charitativního projektu Seniorem s radostí, se potkává i jeho zakladatelka Jana Najbrtová. Projekt funguje několik let a jeho základním posláním je organizovat cvičení pro seniory zdarma a vzdělávací a aktivizační programy. Nyní nabízí možnost vyvenčit psa, dovézt léky nebo si jen popovídat po telefonu.

"V těchto dnech je potřeba kromě zákazů a doporučení podat i pomocné ruce, abychom přemohli tu paralýzu, která společnost ochromila. Senioři jsou často vystrašení a vůbec nevědí, jak se v této době chovat. Kolektivně cvičit a udržovat veselou mysl a zdravého ducha nyní nemůžeme, proto přicházíme s nabídkou pomoci služeb psychologů, terapeutů a krizových interventů, kteří seniorům nabídnou zdarma své služby po telefonu nebo online. Po celé republice se nám hlásí dobrovolníci, kteří by rádi seniorům a nemocným pomohli s nákupem, donáškou léků či vyvenčením pejsků. Jenom k nim potřebujeme tyto informace dostat," sdělila Najbrtová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy