Žáby na pokraji zkázy. Lidé jich snědí miliardu ročně

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, zuk
30. 1. 2009 13:30
Obchod s žabími stehýnky nebývale kvete
Rosnička. Ilustrační foto.
Rosnička. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Adelaide - Když se před rokem objevila zpráva, že žábám hrozí vyhynutí, dávali biologové vinu plísni Batrachochytrium dendrobatidis.

Houba napadá obojživelníky a žáby by mohla zcela zničit. Mluvilo se dokonce o největším vymírání druhů od dob dinosaurů.

Teď bijí vědci na poplach znovu. Nevarují ale před plísní, nýbrž před člověkem.

Souvislosti: Evropané prahnou po rybách. Piráti mají žně

Ohrožená delikatesa

Žáby patří v mnoha zemích mezi oblíbené pochoutky. Podle nedávno zveřejněné studie jich lidé každý rok snědí až jednu miliardu.

Žáby by mohly dopadnout stejně jako některé druhy ryb. I ty lidé konzumují ve velkém.
Žáby by mohly dopadnout stejně jako některé druhy ryb. I ty lidé konzumují ve velkém. | Foto: Reuters

"Žáby se objevují na jídelníčcích školních jídelen v Evropě a na tržištích a jídelních stolech v Asii," píše v odborném časopise Conservation Biology Corey Bradshaw z Univerzity v Adelaide.

Ke znepokojivým číslům došel Bradshawův tým poté, co analyzoval obchodní statistiky OSN. Jako vývozní artikl v nich figurují i v přírodě odchycené žáby.

Vůbec největšími dovozci jsou podle nich Francie a Spojené státy. Žabí stehýnka jsou ale žádaným zbožím i v asijských zemích.

Největším exportérem je naopak Indonésie - na trh každoročně dodá 5000 tun žab.

Obchod kvete

Mnohé žabí druhy přitom balancují na pokraji zkázy. Podle organizace Amphibian Ark jich každý rok zmizí nejméně deset, a to právě vinou už zmiňované plísně Batrachochytrium dendrobatidis.

"Obojživelníci, mezi něž žáby patří, náleží do nejvíce ohrožené skupiny živočichů - kvůli nemocem, mizení jejich přirozeného prostředí a klimatickým změnám," cituje Bradshawa britská stanice BBC.

K oblíbeným pochoutkám patří i žabí stehýnka (ilustrační foto).
K oblíbeným pochoutkám patří i žabí stehýnka (ilustrační foto). | Foto: Kateřina Suchá

Na Červeném seznamu jich figuruje zhruba třetina z celkem 5500.

Obchodu s žabími stehýnky se přitom v posledních 20 letech nebývale daří. "Z pouhé sezónní záležitosti se stal celoroční mezinárodní obchod," uvedl Corey Bradshaw.

Právě ze stoupající poptávky mají biologové strach. Žáby by totiž mohly co nevidět dopadnout jako některé druhy ryb.

Rybáři už zdevastovali rybí populace ve Spojených státech, Evropě, Indii, Bangladéši i Indonésii. V některých oblastech, někdejších rybářských rájích, už se ryby vůbec nevyskytují.

Souvislosti: Česko chce zpomalit vymírání druhů

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Evropská komise poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

Evropská komise poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z koronavirové krize. Z Bruselu míří do Prahy 915 milionů eur (více než 23,2 miliardy korun), na které má země nárok v rámci záloh určených k předfinancování jednotlivých projektů. Komise to oznámila na svém webu.

Celkově má Česko v příštích letech dostat až 180 miliard korun. Jednou z podmínek komise pro uvolnění dalších peněz je však to, že české úřady vyřeší systémové nedostatky v postupu vůči střetu zájmů vrcholných politiků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy