Majitel zablokoval v restauraci mobilní signál. Vadilo mu, že se lidé mezi sebou přestali bavit

Petra Jansová Petra Jansová
Aktualizováno 11. 8. 2016 22:03
Majiteli jednoho anglického baru vadilo, že jeho hosté neustále koukají do telefonů a zapomněli se mezi sebou bavit. Místo napomínání a zákazů se rozhodl, že zablokuje mobilní signál. Do stěn svého podniku proto zabudoval měděné sítě a stříbrné fólie. Lidé si jeho rozhodnutí nemůžou vynachválit.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Steve Tyler, majitel baru na jihu Anglie, nechal ve svém podniku zablokovat signál pro mobilní telefony. Vadilo mu, že se hosté spolu málo baví a při jídle sledují obrazovku smartphonu.

"Chci, aby se lidé v mém baru dobře bavili, ne aby se dívali do displejů svých mobilních telefonů," vysvětlil Tyler. Hosty chce opět naučit komunikovat v reálném světě, píše web BBC.

K zablokování mobilního signálu mu stačilo pár měděných sítí a stříbrné fólie. Vše zabudoval do zdí a stropu. Princip známý jako Faradayova klec se běžně využívá v elektrárnách. Kromě nenáročnosti a dostupnosti je na rozdíl od rušiček signálu legální.

Tyler si uvědomuje, že z jeho strany šlo o odvážné rozhodnutí, přesto si ho pochvaluje. Nestěžují si ani hosté, kterých v jeho podniku neubylo. "V podstatě jsme měli jen jednu stížnost, a to od zákaznice, která signál měla. Museli jsme ji proto přesadit k jinému stolu," tvrdí svérázný majitel.

Fakt, že mobilní telefony narušují atmosféru v restauraci a mění komunikaci mezi návštěvníky, potvrzuje i šéfkuchař pražské vyhlášené restaurace Grand Cru Jan Punčochář. Zabudovat do zdí a stropů měděné sítě a stříbrné fólie ale odmítá.

"Musím souhlasit s tím, že komunikace mezi hosty často vázne, ale jelikož my jsme restaurace, kde se setkávají lidé i kvůli byznys schůzkám, pak bych s tímto přístupem asi daleko nedošel," dodává Punčochář.

Živější komunikaci mezi lidmi by uvítal, ale pochybuje, že je úkolem majitele baru nebo restaurace určovat zákazníkům, jestli mohou používat elektroniku. "Tohle si musí uvědomit každý sám," uzavírá.

V Česku je deset restaurací na světové úrovni, odlišují se surovinami i personálem, tvrdí šéfkuchař Grand Cru Jan Punčochář. V dobrých restauracích podle něj nesmí být fluktuace personálu. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy