Majitel zablokoval v restauraci mobilní signál. Vadilo mu, že se lidé mezi sebou přestali bavit

Petra Jansová Petra Jansová
Aktualizováno 11. 8. 2016 22:03
Majiteli jednoho anglického baru vadilo, že jeho hosté neustále koukají do telefonů a zapomněli se mezi sebou bavit. Místo napomínání a zákazů se rozhodl, že zablokuje mobilní signál. Do stěn svého podniku proto zabudoval měděné sítě a stříbrné fólie. Lidé si jeho rozhodnutí nemůžou vynachválit.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Steve Tyler, majitel baru na jihu Anglie, nechal ve svém podniku zablokovat signál pro mobilní telefony. Vadilo mu, že se hosté spolu málo baví a při jídle sledují obrazovku smartphonu.

"Chci, aby se lidé v mém baru dobře bavili, ne aby se dívali do displejů svých mobilních telefonů," vysvětlil Tyler. Hosty chce opět naučit komunikovat v reálném světě, píše web BBC.

K zablokování mobilního signálu mu stačilo pár měděných sítí a stříbrné fólie. Vše zabudoval do zdí a stropu. Princip známý jako Faradayova klec se běžně využívá v elektrárnách. Kromě nenáročnosti a dostupnosti je na rozdíl od rušiček signálu legální.

Tyler si uvědomuje, že z jeho strany šlo o odvážné rozhodnutí, přesto si ho pochvaluje. Nestěžují si ani hosté, kterých v jeho podniku neubylo. "V podstatě jsme měli jen jednu stížnost, a to od zákaznice, která signál měla. Museli jsme ji proto přesadit k jinému stolu," tvrdí svérázný majitel.

Fakt, že mobilní telefony narušují atmosféru v restauraci a mění komunikaci mezi návštěvníky, potvrzuje i šéfkuchař pražské vyhlášené restaurace Grand Cru Jan Punčochář. Zabudovat do zdí a stropů měděné sítě a stříbrné fólie ale odmítá.

"Musím souhlasit s tím, že komunikace mezi hosty často vázne, ale jelikož my jsme restaurace, kde se setkávají lidé i kvůli byznys schůzkám, pak bych s tímto přístupem asi daleko nedošel," dodává Punčochář.

Živější komunikaci mezi lidmi by uvítal, ale pochybuje, že je úkolem majitele baru nebo restaurace určovat zákazníkům, jestli mohou používat elektroniku. "Tohle si musí uvědomit každý sám," uzavírá.

V Česku je deset restaurací na světové úrovni, odlišují se surovinami i personálem, tvrdí šéfkuchař Grand Cru Jan Punčochář. V dobrých restauracích podle něj nesmí být fluktuace personálu. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 21 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy