Zabijte novináře a postřílejte gaye, zachráníte tak Trumpa, láká neonacistická hra

Magazín Magazín
20. 11. 2018 11:05
Americký nacionalista Christopher Cantwell, který věří v nadřazenost bílé rasy, se stal nechvalně známý při loňských nepokojích ve městě Charlottesville ve Virginii. Teď organizátor charlottesvillského setkání příznivců krajní pravice začal propagovat novou neonacistickou videohru, v níž se hráči nevyhnou vraždění homosexuálů, židů nebo novinářů.
Angry Goy II
Angry Goy II | Foto: Wheel Maker Studios

Videohru s názvem Angry Goy II lze podle amerického časopisu Newsweek stáhnout z webové stránky Cantwellova podcastu Radical Agenda. Po jejím spuštění se hráč ocitne v roli člena amerického nacionalistického hnutí Alt-right a má za úkol vysvobodit republikánského prezidenta Donalda Trumpa, jehož unesli levicoví teroristé.

Blog Angry White Men uvádí, že jedna z misí zahrnuje střelbu v gay klubu nápadně připomínajícím noční podnik Pulse ve floridském Orlandu. Tam se v červnu 2016 odehrál masakr, při němž zemřelo 49 lidí. V další misi zase hlavní postava videohry vraždí novináře fiktivní redakce pojmenované Fake News Network.

To může být odkaz na Trumpa, který termín falešné zprávy několikrát použil při kritice médií jako CNN. Newyorští reportéři CNN přitom nedávno dostali balík s podomácku vyrobenou bombou a podobný obdrželi i bývalý prezident Spojených států Barack Obama a Trumpova protikandidátka Hilary Clintonová.

"Angry Goy II se pro bílé muže určitě stane herním hitem letošní sezony. Místo toho, aby si své frustrace vybíjeli na skutečných lidech, mohou díky hře se zvrhlíky a příslušníky podřadných ras bojovat na svých počítačových obrazovkách," citoval týdeník Newsweek příspěvek na Cantwellově webu.

"Na první pohled hra vypadá jen jako žalostná ukázka rasové nenávisti, ale měli bychom ji brát vážně, protože nabádá k páchání vražd v gay klubech nebo v synagogách. Když si navíc uvědomím, že střelba na podobných místech je naše každodenní realita, zvedá se mi z této takzvané videohry žaludek," reagoval podle Newsweeku mluvčí neziskové organizace Community Security Trust bojující s antisemitismem.

Autorství videohry si připisuje vývojářské studio Wheel Maker Studios, které loni vydalo její první díl. Ten měl podobnou náplň jako aktuální pokračování. Neonacista se v něm rozhodl vyvraždit černochy, židy a uprchlíky po tom, co se doslechl, že do Evropy dorazilo šest milionů imigrantů.

Podle redaktora serveru Daily Dot Ryana Khosraviho však videohru za účinnou nacionalistickou propagandu považovat nejde. "Nedokážu si představit, že by někoho přesvědčila. Zahrají si ji maximálně už existující nacionalisté a pár puberťáků, kterým přijdou urážky vtipné. Daleko nebezpečnější mi připadá počínání nacionalistů v mainstreamových hrách jako Red Dead Redemption 2," napsal komentátor, který se rasismu ve videohrách věnuje už delší dobu.

Někteří příznivci jím zmíněné hry se totiž vyžívají ve vraždění postavy, která v dějové lince bojuje za volební právo žen. "Videa hráčů zobrazující mučení této postavy dosahují na internetu i milionu zhlédnutí a dělají krajně pravicové propagandě lepší službu než hry jako Angry Goy II," dodal Khosravi.

Video: Střílejte jako nacista! Nový Battlefield zkouší revoluci

Herní nářez 5: Střílet i za nacisty? Hranice stříleček z druhé světové byla pokořena | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy