Zabiják voda. Zemřou kvůli ní denně čtyři tisíce lidí

gaz
24. 6. 2008 11:10
Závadnou vodu pije 120 milionů Evropanů
Foto: Reuters

Singapur - Každý den zemřou kvůli znečištěné vodě více než 4000 lidí.

Pokud vlády nepodniknou systematické kroky, aby vodní zdroje vyčistily, hrozí jen letos smrt celkem 1,6 milionu obyvatel.

Vyplývá to z nové zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO), o níž informovala agentura DPA.

Odstrašující statistikou se má zabývat i velká konference o udržitelném vodním rozvoji, která dnes začíná v Singapuru.

120 milionů v Evropě

"Je to problém, který zamořuje všechny země, rozvinuté i nerozvinuté," prohlásil podle singapurského deníku Straits Times koordinátor programu WHO pro vodu, sanitaci a zdraví James Bertram v předvečer mezinárodní konference.

Jen v Evropě nemá podle WHO přístup k pitné vodě 120 milionů lidí.

Ještě více jich žije v nedostatečných hygienických podmínkách, takže trpí průjmy, žloutenkou a dalšími nemocemi. Břišním tyfem se roku 2006 na starém kontinentu nakazilo 170 tisíc lidí.

V Asii podle odhadů Asijské rozvojové banky pije špinavou vodu 700 milionů lidí a dvě miliardy žijí v nehygienických podmínkách.

Singapurský vodní týden

Bertram tvrdí, že vlády musí problému věnovat prvořadou pozornost a předvídat výpadky zásobování vodou, které budou v budoucnu způsobeny zvyšující se poptávkou a změnami klimatu.

Podle něj je třeba obrátit pozornost k novým technologiím, jako je odsolování a filtrování vody.

Právě Singapur uvádí WHO coby model pro další země, které se potýkají s nedostatkem čistých vodních zdrojů. Město je známé systémem Newater, který recykluje odpadní vodu mikrofiltrací a reverzní osmózou.

Singapurský mezinárodní vodní týden, který v jihoasijské metropoli začíná v úterý, se zaměří na rozvoj vodních zdrojů ve městech. Účastní se ho 6000 politiků, průmyslníků a expertů.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Sněmovna reprezentantů schválila policejní a volební reformu

Sněmovna reprezentantů Spojených států schválila zákony reformující činnost policie a konání voleb. Demokratům, kteří drží v dolní komoře amerického Kongresu těsnou většinu, se podařilo obě normy protlačit přes jednoznačný odpor republikánů. V Senátu, kde je poměr sil téměř vyrovnaný, očekávají agentury velkou politickou bitvu.

Nový volební zákon, který byl přijat poměrem 220 ku 210 hlasů, patří k vlajkovým lodím demokratického pragramu. Pokud by jej Senát potvrdil, bude se podle agentury AP jednat o jeho nejzásadnější novelu za poslední generaci.

Cílem navrhovatelů bylo především zabránit netransparentnímu financování kandidátů ze strany bohatých sponzorů, odstranit administrativní překážky znemožňující lidem hlasovat či ukončit zažitou praxi účelového překreslování volebních okrsků, z nějž čerpá výhodu pouze jedna strana. Právo měnit hranice okrsků má napříště připadnout jen nezávislým komisím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy