Za vymření pravěkých druhů mohl člověk, ne klima

vk
12. 8. 2008 23:00
Změny klimatu zvířata přežila, příchod člověka ne
Kvůli člověku už se po Tasmánii neprohánějí třímetroví klokani (ilustrační foto)
Kvůli člověku už se po Tasmánii neprohánějí třímetroví klokani (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Hobart - Řadu let se vědci nemohli shodnout, co způsobilo vymření velkého počtu zvířat na konci poslední doby ledové.

Teď se však zdá, že konečně našli odpověď.

V americkém vědeckém časopise Jednání Národní akademie představili důkazy, podle nichž za zmizení mnoha živočišných druhů může spíš člověk než dosud hojně zmiňované klimatické změny.

Například v Tasmánii vyhubili velká prehistorická zvířata lovci. A podobně tomu mohlo být na celém světě, hlavně na ostrovech, jakým je třeba Velká Británie, uvedla britská stanice BBC. 

Čtěte také: Za 35 let zmizela kvůli lidem čtvrtina zvířat

Megafauna - obří klokani a lvi

Největší vědecký zájem vzbudil osud takzvané megafauny. Mezi obrovská zvířata v Austrálii patřili například třímetroví klokani nebo vačnatí lvi.

Lidé se v Tasmánii objevili zhruba před 43 tisíci lety, když se ostrov dočasně spojil s australskou pevninou.

Vědci se původně domnívali, že tou dobou již většina megafauny vymřela. Nové vědecké postupy je však vyvedly z omylu.

Britové a Australané použili radiouhlíkové a luminiscenční datovací metody, s jejichž pomocí se dá stáří fosilních pozůstatků megafauny určit mnohem přesněji než dříve.

A zjistili, že některá z obřích zvířat přežila asi o 2 000 let příchod člověka. V té době se přitom klima nijak dramaticky neměnilo.

Foto: Aktuálně.cz

Vymřela tedy proto, že je lovil člověk.

Vybití člověkem

Chris Turney, vedoucí výzkumného týmu z univerzity v Exeteru, řekl, že 150 let po publikaci práce Charlese Darwina O původu druhů byl konečně spolehlivě vyvrácen argument, že příčinou masového vymírání byly klimatické změny.

Výzkum poskytl odpovědi i ohledně prehistorického života ve Velké Británii.

"Je smutné vědět, že naši předci hráli ve vymírání druhů tak zásadní roli. A ještě smutnější, když si uvědomíme, že ten trend stále pokračuje," řekl Turney BBC.

Z australské pevniny před 46 tisíci lety zmizelo asi 90 procent megafauny.

Více o Tasmánii: Na seznam ohrožených druhů přibyl tasmánský čert

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy