Za vymření pravěkých druhů mohl člověk, ne klima

vk
12. 8. 2008 23:00
Změny klimatu zvířata přežila, příchod člověka ne
Kvůli člověku už se po Tasmánii neprohánějí třímetroví klokani (ilustrační foto)
Kvůli člověku už se po Tasmánii neprohánějí třímetroví klokani (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Hobart - Řadu let se vědci nemohli shodnout, co způsobilo vymření velkého počtu zvířat na konci poslední doby ledové.

Teď se však zdá, že konečně našli odpověď.

V americkém vědeckém časopise Jednání Národní akademie představili důkazy, podle nichž za zmizení mnoha živočišných druhů může spíš člověk než dosud hojně zmiňované klimatické změny.

Například v Tasmánii vyhubili velká prehistorická zvířata lovci. A podobně tomu mohlo být na celém světě, hlavně na ostrovech, jakým je třeba Velká Británie, uvedla britská stanice BBC. 

Čtěte také: Za 35 let zmizela kvůli lidem čtvrtina zvířat

Megafauna - obří klokani a lvi

Největší vědecký zájem vzbudil osud takzvané megafauny. Mezi obrovská zvířata v Austrálii patřili například třímetroví klokani nebo vačnatí lvi.

Lidé se v Tasmánii objevili zhruba před 43 tisíci lety, když se ostrov dočasně spojil s australskou pevninou.

Vědci se původně domnívali, že tou dobou již většina megafauny vymřela. Nové vědecké postupy je však vyvedly z omylu.

Britové a Australané použili radiouhlíkové a luminiscenční datovací metody, s jejichž pomocí se dá stáří fosilních pozůstatků megafauny určit mnohem přesněji než dříve.

A zjistili, že některá z obřích zvířat přežila asi o 2 000 let příchod člověka. V té době se přitom klima nijak dramaticky neměnilo.

Foto: Aktuálně.cz

Vymřela tedy proto, že je lovil člověk.

Vybití člověkem

Chris Turney, vedoucí výzkumného týmu z univerzity v Exeteru, řekl, že 150 let po publikaci práce Charlese Darwina O původu druhů byl konečně spolehlivě vyvrácen argument, že příčinou masového vymírání byly klimatické změny.

Výzkum poskytl odpovědi i ohledně prehistorického života ve Velké Británii.

"Je smutné vědět, že naši předci hráli ve vymírání druhů tak zásadní roli. A ještě smutnější, když si uvědomíme, že ten trend stále pokračuje," řekl Turney BBC.

Z australské pevniny před 46 tisíci lety zmizelo asi 90 procent megafauny.

Více o Tasmánii: Na seznam ohrožených druhů přibyl tasmánský čert

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy