Za vymření pravěkých druhů mohl člověk, ne klima

vk
12. 8. 2008 23:00
Změny klimatu zvířata přežila, příchod člověka ne
Kvůli člověku už se po Tasmánii neprohánějí třímetroví klokani (ilustrační foto)
Kvůli člověku už se po Tasmánii neprohánějí třímetroví klokani (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Hobart - Řadu let se vědci nemohli shodnout, co způsobilo vymření velkého počtu zvířat na konci poslední doby ledové.

Teď se však zdá, že konečně našli odpověď.

V americkém vědeckém časopise Jednání Národní akademie představili důkazy, podle nichž za zmizení mnoha živočišných druhů může spíš člověk než dosud hojně zmiňované klimatické změny.

Například v Tasmánii vyhubili velká prehistorická zvířata lovci. A podobně tomu mohlo být na celém světě, hlavně na ostrovech, jakým je třeba Velká Británie, uvedla britská stanice BBC. 

Čtěte také: Za 35 let zmizela kvůli lidem čtvrtina zvířat

Megafauna - obří klokani a lvi

Největší vědecký zájem vzbudil osud takzvané megafauny. Mezi obrovská zvířata v Austrálii patřili například třímetroví klokani nebo vačnatí lvi.

Lidé se v Tasmánii objevili zhruba před 43 tisíci lety, když se ostrov dočasně spojil s australskou pevninou.

Vědci se původně domnívali, že tou dobou již většina megafauny vymřela. Nové vědecké postupy je však vyvedly z omylu.

Britové a Australané použili radiouhlíkové a luminiscenční datovací metody, s jejichž pomocí se dá stáří fosilních pozůstatků megafauny určit mnohem přesněji než dříve.

A zjistili, že některá z obřích zvířat přežila asi o 2 000 let příchod člověka. V té době se přitom klima nijak dramaticky neměnilo.

Foto: Aktuálně.cz

Vymřela tedy proto, že je lovil člověk.

Vybití člověkem

Chris Turney, vedoucí výzkumného týmu z univerzity v Exeteru, řekl, že 150 let po publikaci práce Charlese Darwina O původu druhů byl konečně spolehlivě vyvrácen argument, že příčinou masového vymírání byly klimatické změny.

Výzkum poskytl odpovědi i ohledně prehistorického života ve Velké Británii.

"Je smutné vědět, že naši předci hráli ve vymírání druhů tak zásadní roli. A ještě smutnější, když si uvědomíme, že ten trend stále pokračuje," řekl Turney BBC.

Z australské pevniny před 46 tisíci lety zmizelo asi 90 procent megafauny.

Více o Tasmánii: Na seznam ohrožených druhů přibyl tasmánský čert

 

Právě se děje

před 2 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy