Čech se vydal stopem na cestu kolem světa. Nejpřátelštější jsou muslimové, tvrdí

Tereza Hrabinová
16. 9. 2015 8:17
Osmadvacetiletý informatik z Ostravska se rozhodl, že jako první Čech v 21. století procestuje během pěti let stopem celý svět. Na cestu vyrazil se 150 tisíci korunami, většinu peněz utratí za jídlo. Zatím projel východní Evropu, nyní se nachází v Jordánsku. Muže, kterého ke stopování přivedla maminčina kamarádka, nejvíce překvapila pohostinnost muslimů a lidí na Kavkaze.
Stopem kolem světa (ilustrační foto)
Stopem kolem světa (ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha – Pavel Klega je osmadvacetiletý informatik z Hlučína u Ostravy. Minulý rok opustil práci a rozhodl se podniknout velkou cestu s jediným cílem –procestovat všechny kontinenty světa stopem a s minimálním rozpočtem.

"Poprvé jsem o cestě kolem světa začal přemýšlet při studiích v Británii, šest let potom ve mně ten nápad zrál jako víno," vysvětluje Klega.

Na cestě kolem světa
Na cestě kolem světa | Foto: Pavel Klega

Nechal své práce, která ho slušně živila, ale postrádal v ní větší smysl. Vyrazil proto na cestu kolem světa stopem dlouhou asi 150 tisíc kilometrů. Její trvání odhaduje na pět let. Vyjel se 150 tisíci korunami na účtě a k tomu se mu podařilo vybrat 60 tisíc korun ve veřejné sbírce na crowdfundingovém serveru Hithit. “Jestli mi tyto peníze budou stačit na celou cestu, to se teprve ukáže,” říká Klega.

Pokud se mu podaří zdárně cestu dokončit, stane se prvním Čechem v jednadvacátém století, který stopem projel celý svět. “Tuto informaci jsem si ověřil u agentury Dobrý den z Pelhřimova,” potvrzuje Klega.

Cestovatel už projel země východní Evropy, výrazně více času ale strávil v Turecku, Gruzii, Arménii, Íránu a Kuvajtu. Nyní se nachází v Jordánsku. “Na začátku jsem se chtěl držet daného plánu, ale záhy jsem pochopil, že to nejde,” vysvětluje cestovatel.

Utrácí jen za jídlo

V Íránu se během svých cest potkal v oázové vesnici Garmé s čerstvým novomanželským párem, který objel celý svět na kole. I když byli na své svatební cestě, tak ho přibrali do auta a Klega s nimi cestoval dva týdny po Íránu. "Ledacos na své cestě zažili, takže byli mými obrovskými učiteli," popisuje stopař.

Klegova cesta v 7 bodech
Autor fotografie: Pavel Klega

Klegova cesta v 7 bodech

  1. 16 000 km
  2. 200 stopnutých aut
  3. 20 navštívených zemí
  4. 24 hodin ve vazbě
  5. zažil -20 °C na Kavkaze a +50 °C v Kuvajtu
  6. 4x byl v televizi
  7. byl na 8 svatbách

Měsíčně cestovatel utratí v průměru 2500 Kč, a to hlavně za jídlo, případně ubytování. Na Kavkaze a v muslimských zemích jsou lidé velice pohostinní a většinou mu prý dají kromě noclehu také něco k snědku.


"Spím pod širým nebem nebo zaklepu na dveře něčího domu. Ve větších městech občas využívám internetové sítě bezplatného ubytování Couchsurfing a výjimečně spím v hostelech," říká Klega. Kromě toho si vyzkoušel spát v katakombách, na střeše domu, v nemocnici, ve škole, na univerzitě, v mešitě, na vrcholu hory, na poušti, u cesty a v opuštěné hradní věži.

Klega se domluví anglicky, španělsky a rusky. “Teď se učím arabsky hlavně tak, že žiji u lidí doma a snažím se s nimi komunikovat,” tvrdí cestovatel. Prý se ještě při svých cestách neztratil. “Občas když někoho stopnu, nevím, kde přesně jedeme, ale povědomí o tom, kde zhruba jsme, mám vždy.” 

Pro tenhle typ cestování se nadchnul v roce 2007, když mu o něm vyprávěla maminčina kamarádka. Brzy nato se se svojí kamarádkou vydal stopem z Hlučína do Jeseníku a přes Olomouc a Ostravu zpátky domů. “Zkušenost to byla úžasná, a tak jsme se další prázdniny vydali stopem na dva týdny do Francie,” dodává Klega.

 

Právě se děje

Další zprávy