Čech se vydal stopem na cestu kolem světa. Nejpřátelštější jsou muslimové, tvrdí

Tereza Hrabinová
16. 9. 2015 8:17
Osmadvacetiletý informatik z Ostravska se rozhodl, že jako první Čech v 21. století procestuje během pěti let stopem celý svět. Na cestu vyrazil se 150 tisíci korunami, většinu peněz utratí za jídlo. Zatím projel východní Evropu, nyní se nachází v Jordánsku. Muže, kterého ke stopování přivedla maminčina kamarádka, nejvíce překvapila pohostinnost muslimů a lidí na Kavkaze.
Stopem kolem světa (ilustrační foto)
Stopem kolem světa (ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha – Pavel Klega je osmadvacetiletý informatik z Hlučína u Ostravy. Minulý rok opustil práci a rozhodl se podniknout velkou cestu s jediným cílem –procestovat všechny kontinenty světa stopem a s minimálním rozpočtem.

"Poprvé jsem o cestě kolem světa začal přemýšlet při studiích v Británii, šest let potom ve mně ten nápad zrál jako víno," vysvětluje Klega.

Na cestě kolem světa
Na cestě kolem světa | Foto: Pavel Klega

Nechal své práce, která ho slušně živila, ale postrádal v ní větší smysl. Vyrazil proto na cestu kolem světa stopem dlouhou asi 150 tisíc kilometrů. Její trvání odhaduje na pět let. Vyjel se 150 tisíci korunami na účtě a k tomu se mu podařilo vybrat 60 tisíc korun ve veřejné sbírce na crowdfundingovém serveru Hithit. “Jestli mi tyto peníze budou stačit na celou cestu, to se teprve ukáže,” říká Klega.

Pokud se mu podaří zdárně cestu dokončit, stane se prvním Čechem v jednadvacátém století, který stopem projel celý svět. “Tuto informaci jsem si ověřil u agentury Dobrý den z Pelhřimova,” potvrzuje Klega.

Cestovatel už projel země východní Evropy, výrazně více času ale strávil v Turecku, Gruzii, Arménii, Íránu a Kuvajtu. Nyní se nachází v Jordánsku. “Na začátku jsem se chtěl držet daného plánu, ale záhy jsem pochopil, že to nejde,” vysvětluje cestovatel.

Utrácí jen za jídlo

V Íránu se během svých cest potkal v oázové vesnici Garmé s čerstvým novomanželským párem, který objel celý svět na kole. I když byli na své svatební cestě, tak ho přibrali do auta a Klega s nimi cestoval dva týdny po Íránu. "Ledacos na své cestě zažili, takže byli mými obrovskými učiteli," popisuje stopař.

Klegova cesta v 7 bodech

Pavel Klega
Foto: Pavel Klega
  1. 16 000 km
  2. 200 stopnutých aut
  3. 20 navštívených zemí
  4. 24 hodin ve vazbě
  5. zažil -20 °C na Kavkaze a +50 °C v Kuvajtu
  6. 4x byl v televizi
  7. byl na 8 svatbách

Měsíčně cestovatel utratí v průměru 2500 Kč, a to hlavně za jídlo, případně ubytování. Na Kavkaze a v muslimských zemích jsou lidé velice pohostinní a většinou mu prý dají kromě noclehu také něco k snědku.


"Spím pod širým nebem nebo zaklepu na dveře něčího domu. Ve větších městech občas využívám internetové sítě bezplatného ubytování Couchsurfing a výjimečně spím v hostelech," říká Klega. Kromě toho si vyzkoušel spát v katakombách, na střeše domu, v nemocnici, ve škole, na univerzitě, v mešitě, na vrcholu hory, na poušti, u cesty a v opuštěné hradní věži.

Klega se domluví anglicky, španělsky a rusky. “Teď se učím arabsky hlavně tak, že žiji u lidí doma a snažím se s nimi komunikovat,” tvrdí cestovatel. Prý se ještě při svých cestách neztratil. “Občas když někoho stopnu, nevím, kde přesně jedeme, ale povědomí o tom, kde zhruba jsme, mám vždy.” 

Pro tenhle typ cestování se nadchnul v roce 2007, když mu o něm vyprávěla maminčina kamarádka. Brzy nato se se svojí kamarádkou vydal stopem z Hlučína do Jeseníku a přes Olomouc a Ostravu zpátky domů. “Zkušenost to byla úžasná, a tak jsme se další prázdniny vydali stopem na dva týdny do Francie,” dodává Klega.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Americký úřad chce zablokovat převzetí Activision Blizzard Microsoftem

Americká Federální obchodní komise (FTC) podala žalobu, s jejíž pomocí se snaží zablokovat převzetí společnosti Activision Blizzard firmou Microsoft. Americký úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Transakce by podle něj mohla poškodit hospodářskou soutěž. Hloubkové vyšetřování fúze, která má být největším převzetím v herním odvětví, před měsícem zahájila ze stejného důvodu i Evropská komise. Microsoft se hodlá proti kroku FTC bránit u soudu.

Microsoft v lednu oznámil, že koupí za 68,7 miliardy dolarů (necelých 1,6 bilionu Kč) vývojáře her a vydavatele interaktivního zábavního obsahu Activision Blizzard. Tato firma stojí například za hrami Call of Duty či Candy Crush. Akvizice má urychlit růst herní divize Microsoftu. Po dokončení transakce by Microsoft byl třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony. Právě Sony transakce silně kritizuje.

Prezident Microsoftu Brad Smith uvedl, že společnost se bude proti kroku FTC bránit u soudu. Úřad uvedl, že Microsoft už v minulosti koupil cenný herní obsah a využil toho k potlačení konkurence ostatních konzolí. Microsoft je známý zejména díky operačnímu systému Windows a herním konzolím Xbox.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Evropská centrální banka vyzvala k přepracování navrhovaných pravidel EU k omezení cen plynu

Navrhovaná pravidla Evropské unie k omezení růstu cen zemního plynu by mohla ohrozit finanční stabilitu v eurozóně a je zapotřebí je přepracovat. Uvedla to podle agentury Reuters Evropská centrální banka (ECB) ve svém oficiálním stanovisku. Varovala, že ačkoliv cílem pravidel je omezení mimořádných výkyvů cen plynu, jejich výsledkem by mohl být přesný opak.

Sjednotit pohled zatím rozdělených zemí Evropské unie na možné zavedení cenového stropu pro případ výrazného zdražení plynu se v těchto dnech pokouší české předsednictví bloku. Skupina zemí v čele s Německem stále dává najevo nesouhlas s jakýmkoli omezováním cen.

Podle diplomatů proto není vyloučeno, že se na mimořádném jednání ministrů energetiky příští úterý dohodu opět nepovede uzavřít. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že podle jejího přesvědčení se do konce roku země na podobě stropu shodnou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy