Za každou návštěvu Facebooku facka. Podnikatel objevil radikální řešení prokrastinace

Magazín Magazín
2. 12. 2021 8:38
Prokrastinace se už dlouho řadí mezi civilizačního choroby západního světa. S chorobným odkládáním úkolů bojují studenti i špičkoví manažeři. Podnikatel Maneesh Sethi ale vynalezl účinnou metodu, jak svou pracovní morálku zlepšit. Najal si dobrovolnici, která mu dávala facku, kdykoli od svých povinností odbíhal na sociální sítě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Je to už devět let, co si americký podnikatel indického původu Maneesh Sethi poprvé najal člověka, který mu dá facku, kdykoli ho uvidí jít na Facebook. "Díky aplikaci RescueTime jsem zjistil, že na Facebooku trávím 19 hodin denně, a řekl jsem si, že je čas s tím skoncovat. Sám bych to ale nezvládl, tak jsem na internetu zveřejnil inzerát, ve kterém jsem lidem nabízel osm dolarů za hodinu, pokud na mě budou dohlížet," přiblížil Sethi. Částka, o které mluví, je v přepočtu 180 korun.

Netrvalo dlouho a na nabídku reagovalo zhruba 20 zájemců. Podnikatel z uchazečů o nezvyklou pozici nakonec vybral ženu jménem Kara, která se stala jeho specialistkou na fackování. "Nepomohla mi jen v tom, že jsem se bál jejích facek. Hlavně jsem měl nad sebou konečně nějakého šéfa, na což jsem jako podnikatel nebyl zvyklý, a mohl jsem na ni chrlit své nápady," vyzdvihl Sethi. O jeho řešení boje s prokrastinací píše magazín Vice.

Fackovací metoda byla podle podnikatele tak účinná, že čtyřnásobně zvýšila jeho pracovní tempo. Nechal se proto trestat několik měsíců a už si ani nepamatuje, kolik ran při tom dostal. Když se s Karou rozloučil, měl facky ve své hlavě už natolik zafixované, že ho jen vzpomínka na ně okamžitě odradila od bezcílného surfování na sociální síti, a dokázal se tak plně věnovat své práci.

Rychlé myšlenkové výměny, které si tak oblíbil s Karou, ho navíc naučily pracovat týmově. Nyní už podle svých slov dovede některé úkoly delegovat na své spolupracovníky a sám se věnuje jen tomu nejdůležitějšímu. Na konci letošního listopadu jeho techniku ocenil i známý vizionář a nejbohatší muž světa Elon Musk, což ze Sethiho udělalo virální senzaci.

"Lidé se s mým nápadem snadno ztotožňují, protože je nekonvenční a zároveň pomáhá řešit problém, se kterým se mnozí z nich sami potýkají. V současnosti jsou navíc potíže s prokrastinací ještě naléhavější, protože během pandemie často pracujeme z domova, kde býváme společensky izolováni," zdůraznil Sethi.

Fackovací experiment ho navíc přiměl navrhnout chytré zařízení jménem Pavlok, které si člověk nasadí na libovolnou část těla a které ho následně odměňuje, či naopak trestá za to, jak plní svá předsevzetí. Kdykoli uživatel splní některý úkol na svém seznamu, dostane od přístroje příjemnou vibraci. Pokud naopak něco poruší nebo na některou povinnost zapomene, musí počítat s lehkým elektrošokem.

Mohlo by vás zajímat: Chceme si užít a odkládáme spánek. Spánková prokrastinace je nový fenomén, říká Šóš

Když si každý den zkrátíme náš obvyklý spánek o hodinu, budeme na konci týdne ve stavu jako s jedním promile alkoholu v krvi, popisuje psychiatr. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Další zprávy