Za alchymií a skřítky na zámek v Moravské Třebové

Radmila Nagovská
20. 10. 2011 6:28
Vyřešit obří hlavolam, okusit jak se sedí na stoličce pro čarodějnice, nahlédnout pod pokličku alchymistům nebo si vyzkoušet ovládání tkalcovského stavu. Pro toho, kdo chce zkusit všechno najednou, je tu zámek v Moravské Třebové
Foto: Web Moravské Třebové

Renesanční perla ležící na pomezí Čech a Moravy sází na zábavu pro celou rodinu. A tomu dokonale přizpůsobila všech svých pět stálých expozic.

Hned první, středověká mučírna, zavání strachem. Ve sklepeních zámku si totiž mohou návštěvníci na vlastní kůži vyzkoušet, jak se zacházelo se španělskou botou, jak vypadal pranýř, k čemu sloužila palečnice, nebo jak vypadá stolička pro čarodějnice.

Druhá z expozic je určená milovníkům chemie a s ní souvisejících pokusů. Alchymistická laboratoř doktora Bonacina je totiž plná křivulí, dóz, baněk a dalších nádob. Laboratoří návštěvníky provázejí pomocníci Bonacina, který byl astrologem, alchymistou a hlavně dvorním lékařem Ladislava Velena ze Žerotína. V místnosti nechybí ani alchymistická symbolika a nad vším tajemstvím bdí strážce laboratoře - Golem.

Třetí z expozic, poklady Moravské Třebové, zaujme hlavně dospělé návštěvníky. A nutno dodat, že jde o opravdové skvosty. Kde například uvidíte flanderskou tapisérii ze začátku 16. století, obraz Madony z italského prostředí, nebo soubor kamnových kachlů? Těm, kdo se rádi vrací do minulosti, je určena expozice pod názvem Jak se žilo na venkově. Stará dřevěná lavice, kolébka z téhož materiálu, pec, kolovrátek, mandl. To všechno patří k vybavení prastarých chalup. A protože je okolí Moravské Třebové známé pěstováním lnu, nechybí ani tkalcovský stav, na kterém si mohou zájemci vyzkoušet svou šikovnost.

Poslední stálá expozice zavede návštěvníky do černé kuchyně. Vařit tu ale nebudete. Pod názvem Barevná planeta se ukrývá spousta zajímavostí o geologickém vývoji v této oblasti. Věděli jste například, že v této části republiky žili třetihorní žraloci? Zanechali tu totiž zkamenělé zuby. Nechybí ani ukázky z historie těžby nerostů.

Foto: www.czechtourism.cz

Barevná planeta je součástí nového turistického projektu pod názvem Hřebečské důlní stezky. Po Hřebečském hřbetu lze absolvovat spousty zajímavých procházek. Po schodech se dostanete na vyhlídkovou plošinu, z níž je nádherný výhled do údolí. Po cestě jsou umístěny naučné stojany, z nichž se zájemci dozvědí, jak vypadali a jak se oblékali horníci, jak se stavěly portály štol a nechybí ani makety důlních děl.

Moravská Třebová ale není jen zámek. Kdo má rád pohledy z výšky, vydá se na rozhlednu zvanou Pastýřka. Byla otevřená před dvěma lety a z dřevěné dvacet sedm metrů vysoké stavby jsou vidět Orlické hory, Jeseníky i Králický Sněžník. Z centra města to je na rozhlednu dva a půl kilometru pěšky. Za návštěvu stojí i tamní muzeum. Část jeho expozice je totiž věnována historii starého Egypta a z typických egyptských prvků patří k muzeu i mumie princezny Hereret. Po Náprstkově muzeu je tato egyptská sbírka největší v republice. Část exponátů z muzea patří pro změnu i do japonské sbírky. Například čtyři obrovské samurajské meče neuvidíte nikde jinde v republice. Krásné je také historické centrum Moravské Třebové se spoustou gotických a renesančních mázhauzů, s renesanční radnicí a morovým sloupem.

A pokud stihnete návštěvu Moravské Třebové a hlavně tamního zámku do konce října, pak si nenechte ujít ojedinělou výstavu nazvanou Dny hlavolamů. Dvacet obrovských hlavolamů mohou řešit hlavně děti, své hlavy si ale jistě potrápí i řada dospělých. Jde hlavně o postřeh, trpělivost, paměť a logické myšlení.

 

Právě se děje

Další zprávy