Za alchymií a skřítky na zámek v Moravské Třebové

Radmila Nagovská
20. 10. 2011 6:28
Vyřešit obří hlavolam, okusit jak se sedí na stoličce pro čarodějnice, nahlédnout pod pokličku alchymistům nebo si vyzkoušet ovládání tkalcovského stavu. Pro toho, kdo chce zkusit všechno najednou, je tu zámek v Moravské Třebové
Foto: Web Moravské Třebové

Renesanční perla ležící na pomezí Čech a Moravy sází na zábavu pro celou rodinu. A tomu dokonale přizpůsobila všech svých pět stálých expozic.

Hned první, středověká mučírna, zavání strachem. Ve sklepeních zámku si totiž mohou návštěvníci na vlastní kůži vyzkoušet, jak se zacházelo se španělskou botou, jak vypadal pranýř, k čemu sloužila palečnice, nebo jak vypadá stolička pro čarodějnice.

Druhá z expozic je určená milovníkům chemie a s ní souvisejících pokusů. Alchymistická laboratoř doktora Bonacina je totiž plná křivulí, dóz, baněk a dalších nádob. Laboratoří návštěvníky provázejí pomocníci Bonacina, který byl astrologem, alchymistou a hlavně dvorním lékařem Ladislava Velena ze Žerotína. V místnosti nechybí ani alchymistická symbolika a nad vším tajemstvím bdí strážce laboratoře - Golem.

Třetí z expozic, poklady Moravské Třebové, zaujme hlavně dospělé návštěvníky. A nutno dodat, že jde o opravdové skvosty. Kde například uvidíte flanderskou tapisérii ze začátku 16. století, obraz Madony z italského prostředí, nebo soubor kamnových kachlů? Těm, kdo se rádi vrací do minulosti, je určena expozice pod názvem Jak se žilo na venkově. Stará dřevěná lavice, kolébka z téhož materiálu, pec, kolovrátek, mandl. To všechno patří k vybavení prastarých chalup. A protože je okolí Moravské Třebové známé pěstováním lnu, nechybí ani tkalcovský stav, na kterém si mohou zájemci vyzkoušet svou šikovnost.

Poslední stálá expozice zavede návštěvníky do černé kuchyně. Vařit tu ale nebudete. Pod názvem Barevná planeta se ukrývá spousta zajímavostí o geologickém vývoji v této oblasti. Věděli jste například, že v této části republiky žili třetihorní žraloci? Zanechali tu totiž zkamenělé zuby. Nechybí ani ukázky z historie těžby nerostů.

Foto: www.czechtourism.cz

Barevná planeta je součástí nového turistického projektu pod názvem Hřebečské důlní stezky. Po Hřebečském hřbetu lze absolvovat spousty zajímavých procházek. Po schodech se dostanete na vyhlídkovou plošinu, z níž je nádherný výhled do údolí. Po cestě jsou umístěny naučné stojany, z nichž se zájemci dozvědí, jak vypadali a jak se oblékali horníci, jak se stavěly portály štol a nechybí ani makety důlních děl.

Moravská Třebová ale není jen zámek. Kdo má rád pohledy z výšky, vydá se na rozhlednu zvanou Pastýřka. Byla otevřená před dvěma lety a z dřevěné dvacet sedm metrů vysoké stavby jsou vidět Orlické hory, Jeseníky i Králický Sněžník. Z centra města to je na rozhlednu dva a půl kilometru pěšky. Za návštěvu stojí i tamní muzeum. Část jeho expozice je totiž věnována historii starého Egypta a z typických egyptských prvků patří k muzeu i mumie princezny Hereret. Po Náprstkově muzeu je tato egyptská sbírka největší v republice. Část exponátů z muzea patří pro změnu i do japonské sbírky. Například čtyři obrovské samurajské meče neuvidíte nikde jinde v republice. Krásné je také historické centrum Moravské Třebové se spoustou gotických a renesančních mázhauzů, s renesanční radnicí a morovým sloupem.

A pokud stihnete návštěvu Moravské Třebové a hlavně tamního zámku do konce října, pak si nenechte ujít ojedinělou výstavu nazvanou Dny hlavolamů. Dvacet obrovských hlavolamů mohou řešit hlavně děti, své hlavy si ale jistě potrápí i řada dospělých. Jde hlavně o postřeh, trpělivost, paměť a logické myšlení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy