Z Franze Kafky je "brouček TikToku". Mladé fanynky dojaly jeho milostné dopisy i osud

Magazín Magazín
24. 2. 2023 17:00
Spisovatel Franz Kafka se necelých sto let po své smrti stal idolem generace Z. Mladé fanynky si na TikToku hromadně sdílejí citáty z jeho novely Proměna, či milostné korespondence s novinářkou Milenou Jesenskou. Videa s hashtagem #kafka mají na sociální síti v současnosti přes 143 milionů zhlédnutí.
Franz Kafka roku 1924 v pouhých 40 letech podlehl tuberkulóze.
Franz Kafka roku 1924 v pouhých 40 letech podlehl tuberkulóze. | Foto: ČTK/ZUMA

Margarita Mouka ráda poslouchá zpěvačku Lanu Del Rey a její oblíbenou seriálovou postavou je Rory Gilmoreová. Na sociální síti TikTok však nedávno sdílela také video, ve kterém citovala jeden z milostných dopisů Franze Kafky novinářce Mileně Jesenské. S tou se německy píšící český autor setkal pouze dvakrát. Korespondenci s ní však udržoval až do roku 1924, kdy v pouhých 40 letech zemřel na tuberkulózu.

Právě Kafkův tragický osud a láska, kterou Jesenské v dopisech projevoval, probudily zájem jeho mladé obdivovatelky na TikToku. "Jak mě teď může okouzlit nějaký ošklivý nezvdělanec, který mi píše esemesky? Pokud vás kluk, kterému se líbíte, nedokáže uctívat, jako Kafka uctíval Jesenskou, tak s ním neztrácejte čas," uvedla Margarita na TikToku.

Její video se rychle stalo virálním a momentálně má už přes 1,7 milionu zhlédnutí. "Nikdy nebudu s nikým chodit, pokud nebude jako Kafka," reagovala v komentářích další ze spisovatelových příznivkyň. Jiní diskutující na druhou stranu namítali, že Kafka byl nechvalně známý záletník, který několikrát zrušil zásnuby a pravidelně navštěvoval nevěstince. Píše o tom deník Daily Mail.

Obejmout brouka

V dalším videu Margarita Mouka rozebírá Kafkovu novelu Proměna, v níž spisovatel vypráví o obchodníku Řehoři Samsovi, který se jednoho rána probudí v těle obřího brouka. "Jsem jediná, kdo u knihy plakal? Tak moc bych chtěla Řehoře obejmout a říct mu, že mu rozumím," dojala se tiktokerka.

Zmínila také, jak Kafka svěřil vlastní rukopisy svému příteli Maxi Brodovi, aby je po jeho smrti spálil, čemuž se Brod vzepřel a naopak je vydal. "Představa, že Kafka považoval celé své dílo za průšvih a chtěl ho zničit, mě bolí. Přála bych si, abychom mu mohli říct, kolik životů svými texty ovlivnil a jak důležitou stopu tady po sobě zanechal," dodala spisovatelova fanynka.

Video: Oči neumí lhát, jsou průhled do duše. Vždycky mě fascinoval Kafkův ostříží pohled, říká Nikl (10. 11. 2016)

Rozhodl jsem se udělat metaforickou ozvěnu toho, co pro mě Proměna znamená, říká výtvarník Petr Nikl | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Lyžař Klaebo počtvrté vyhrál SP, Beranová byla ve sprintu v Tallinnu šestá

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo obhájil prvenství ve Světovém poháru, celkově ho získal počtvrté. V Tallinnu dnes suverénně zvítězil ve sprintu volnou technikou, byl to jeho 18. triumf v sezoně. Tereza Beranová dojela ve finále šestá a vyrovnala své maximum v seriálu. Zvítězila Norka Kristine Skistadová.

Kateřině Janatové chyběly k postupu do semifinále čtyři setiny sekundy, obsadila 15. místo. Muži se v kvalifikaci do nejlepší třicítky nedostali, neuspěl ani finalista z únorového mistrovství světa Michal Novák.

Poslední tři závody SP se uskuteční od pátku do neděle v Lahti, dva z nich budou individuální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy